SBĚRATEL | Česká pošta vydává známku k výročí Marie Terezie, ČNB přichystala pamětní minci
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Česká pošta vydává známku k výročí Marie Terezie, ČNB přichystala pamětní minci

Poštovní známku věnovanou Marii Terezii vydává Česká pošta. Její autory, výtvarníka Jindřicha Ulricha a rytce Miloše Ondráčka, můžete ve středu 3. 5. od 15:00 hod. zastihnout na autogramiádě na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze. Vedle „Osobnosti: Marie Terezie“ budou představeny ještě poštovní známky věnovaná Věře Čáslavské a zámku Frýdlant. Habsburskou císařovnu připomíná také Česká národní banka a to mincí v nominální hodnotě 200 korun.

terezie náhled

Do oběhu se dostane 5600 mincí v běžném a 11.300 mincí ve špičkovém provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Autorem mince je Vojtěch Dostál. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

terezie minceterezie mince 2

Na lícní straně mince je dvouhlavý orel s trupem překrytým svislou obdélnou deskou s názvy reforem Marie Terezie: „Školství“, „Daně“, „Měna“, „Robotní patent“, „Státní správa“ a „Míry a váhy“. Na heraldicky levém křídle orla je český lev. Značka České mincovny, která mince vyrobila, je umístěna mezi heraldicky pravou spodní perutí a nápisovou deskou.

Na rubu mince je portrét Marie Terezie, který po obvodu mince doplňuje její jméno. Vpravo od portrétu je rok jejího narození „1717“ a vlevo od něj rok „2017“. Nad ním jsou umístěny iniciály autora mince Vojtěcha Dostála v podobě obráceného písmena „D“.

Marie Terezie, autorka moderního centralizovaného státu z habsburské monarchie, se narodila 13. května 1717 jako nejstarší dcera Karla IV. a Alžběty Kristýny Brunšvické. Na habsburský trůn nastoupila v roce 1740 a panovala na něm až do své smrti v roce 1780.

terezie

Za její vlády vznikly významné reformy ve školství, soudnictví a finančnictví. Zasloužila se také o rozvoj průmyslové výroby a prosadila evidenci obyvatel, budov, pozemků. Také umožnila efektivnější vybírání daní. Během její vlády se budovaly nové cesty a byla zavedena jednotná soustava měr a vah a jednotná měna. Za její vlády se také na českém území poprvé zavedly papírové peníze.

„Marie Terezie, jakožto jediná panovnice na českém trůně, patří k ženám, které se významně zapsaly do českých dějin. Její rozhodnutí a reformy na nás mají vliv dodnes. Vzpomínky v podobě pamětní stříbrné mince jí bezesporu patří,“ uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

 

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Více na:

http://expo-net.blogspot.cz/

http://www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/stribrne_mince/2017/psm_marie_terezie.html

JJ, čtk, foto: expo-net.blogspot.cz, ČNB