SBĚRATEL | Cvokařské muzeum vyzývá sběratele k hlasování
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Cvokařské muzeum vyzývá sběratele k hlasování

Portál sberatel.info je dlouholetým partnerem Cvokařského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Rádi proto podporujeme muzeum také v jeho snaze získat v celostátní anketě „Alej roku 2018“ co nejvíce hlasů pro Alej Johanky z Rožmitálu. Alejí se dostanete krásnou procházkou od rožmitálského zámku podél Podzámeckého rybníka přímo k muzeu a pak dál přes most až k farnímu kostelu ve Starém Rožmitále. Tady je pohřben Jakub Jan Ryba, autor slavné České mše vánoční. Hlasovat pro alej je snadné.

alej

Jak uvádí na svém webu Cvokařské muzeum, „hlasuje se pouze na webu https://www.alejroku.cz/2018/alej-johanky-z-rozmitalu z jakékoli emailové adresy a to jen jednou (telefonní číslo netřeba uvádět). Po odeslání formuláře Vám do emailové schránky přijde email, který je nutné ještě potvrdit.“

Cvokařské muzeum je otevřeno zdarma pro potěchu všech návštěvníků obce Starý Rožmitál a jejího okolí. Bývalý cvokařský veřtat je přístupný v domě č.p. 74 od jara do podzimu.

V zachovalém veřtatu v Aleji Johanky si můžete prohlédnout expozici věnovanou zapomenutému řemeslu cvokařskému, tedy ruční výrobě kovaných hřebíků, skob, kramlí, šerek nebo cvočků. Cvokaři, jak si tito kováři sami říkávali, bývali kdysi ve Starém Rožmitále v každé druhé chalupě. Jejich výkovky, především pro vojenská bagančata, byly tak důležité, že v obou světových válkách nemuseli dokonce ani na vojnu či na práce v Říši.

Staroměstské muzeum přináší na panelech také informace a fotografie o historii i současnosti této kdysi samostatné obce, místní zvyky, dialekt, přírodní katastrofy, pranostiky atd. Turistům jistě pomůže plánek hřbitova, na kterém jsou vyznačeny hroby osobností včetně Jakuba Jana Ryby nebo letecké snímky obce a okolí s vyznačením návštěvy hodných míst.

Muzeum, do kterého je vstup volný a nutný, je kromě zimních měsíců otevřeno denně od slušné hodiny ranní do soumraku.

Více zde: https://www.staryrozmital.cz/

Red, foto: Cvokařské muzeum