SBĚRATEL | Do dražby jde unikátní svatováclavský dukát č. 17 za 950 000 Kč
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Do dražby jde unikátní svatováclavský dukát č. 17 za 950 000 Kč

Svatováclavský dukát s číslem 17 z roku 1923 za vyvolávací cenu 950 000 Kč bude největším lákadlem numismatické aukce pořádané 7. září v pražském hotelu International společností Antium Aurum. V dražbě bude nabídnuto přes 400 mincí a medailí v mimořádných zachovalostech. Všechny budou mít navíc certifikát kvality americké společnosti Numismatic Guaranty Corporation.

dukát 1923 a

„Chceme, aby si všichni kupci byli jistí, co kupují,“ vysvětluje numismatik a majitel Antium Aurum Pavel Kroužek a dodává: „Nezávislé ohodnocení mincí dle mezinárodních standardů také usnadní situaci těm zájemcům, kteří si nebudou moci mince předem osobně prohlédnout.“ V aukci bude totiž možné dražit také on- line nebo po telefonu.

Všechny položky budou mít certifikát

Numismatic Guaranty Corporation (NGC) byla založena v roce 1987 v USA a v Evropě má pobočku v německém Mnichově. Zaměstnává přes třicet expertů, kteří určí stupeň zachovalosti mince podle škály, která je mezi numismatiky a obchodníky mezinárodně uznávaná.  Mince je následně uzavřena do speciálního pouzdra z tvrzeného plastu spolu s certifikátem, který je pak vodítkem při jejím prodeji na volném trhu.

NGC ohodnotila už více než 37 milionů mincí a medailí, což z ní dělá světově největšího a nejdůvěryhodnějšího nezávislého poskytovatele této služby. Firma dává na svá ohodnocení  také záruku, což opět zvyšuje likviditu takto certifikovaných položek v globálním měřítku. Stupeň zachovalosti je totiž, stejně jako v jiných sběratelských oborech, jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje cenu sběratelského předmětu.

Svatováclavský zlatý dukát č. 17 emitovaný k pátému výročí vzniku Československa byl ražen v počtu 999 kusů. Prvních dvacet však nikdy nešlo do prodeje a bylo určeno jen pro členy vlády.

Svatováclavský zlatý dukát č. 17 emitovaný k pátému výročí vzniku Československa byl ražen v počtu 999 kusů. Prvních dvacet však nikdy nešlo do prodeje a bylo určeno jen pro členy vlády.

Rarity s nízkým nákladem

V aukci budou převažovat mince z doby vlády Františka Josefa I. a zlaté ražby z doby První republiky. Vedle už zmíněného dukátu s číslem 17, který byl vydán k pátému výročí republiky a jeho nízké emisní číslo říká, že byl neprodejný a dostal jej jako prestižní dar některý z členů tehdejší vlády, bude mezi nejcennější položky patřit např.

1 dukát z roku 1896, kterých bylo vyraženo pouze 100 kusů, nebo 4 forint 1892, u něhož se ví pouze o dvaceti exemplářích. Další zajímavou mincí je kremnický zlatý desetidukát z roku 1930, kterých bylo naplánováno jen 401, takže patří mezi dukáty s nejnižší ražbou (Aukční cena začíná na 670 000 Kč). „Mezi medailemi je určitě zajímavou položkou zlatá medaile, která byla vydána v roce 1929 k 1000. výročí smrti sv. Václava u příležitosti dokončení velechrámu sv. Víta,“ říká Pavel Kroužek.

 

Zlatá medaile vydaná v roce 1929 u příležitosti dokončení katedrály sv. Víta.

Zlatá medaile vydaná v roce 1929 u příležitosti dokončení katedrály sv. Víta.

 

Spolu s aukcí můžete navštívit také Investor Prague Show

Aukce je součástí Investor Prague Show, akce zaměřené na investice do sběratelských komodit jako jsou vedle mincí auto a moto veteráni, starožitnosti, umění, filatelie, ale třeba také hodinky nebo investiční alkohol.  Investor Prague Show zahrnuje expo s doprovodnými semináři a celodenní konferenci „Zasvěcený sběratel – úspěšný investor“. Právě po jejím zakončení odstartuje v 17:00 hod. aukce Antium Aurum. Předaukční prohlídka bude probíhat v expozici Antium Aurum na expu v hotelu International od 10:00 do 15:00 hod. Kompletní on – line katalog aukce si můžete prohlédnout na www.antiumaurum.cz.

autor: jj, foto: Antium Aurum