SBĚRATEL | Galerie v Litomyšli vystavuje Váchalovy „kněhoznačky“
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Galerie v Litomyšli vystavuje Váchalovy „kněhoznačky“

Více než 200 exlibris vytvořených Josefem Váchalem si mohou prohlédnout návštěvníci Městské galerie v Litomyšli. V Domě U Rytířů zahájila výstavu s názvem Josef Váchal - Ten, kdo kněhoznačky pilně sbírá. Exlibris má zpravidla velikost 12 centimetrů na výšku a pět na šířku, zvláštností mezi vystavenými je atypické komiksové exlibris dlouhé metr a půl, řekla ČTK kurátorka sbírkového fondu galerie Tereza Jiroušková.

váchal

„Objednavatel ho od Váchala získal s tím, že mu sdělil, aby si ho na narozeniny získal z okna. Je v něm komiksový příběh po celé délce jeden a půl metru,“ uvedla Jiroušková.

Naprostá většina drobných výtvarných děl je samostatných a jsou vystaveny v rámech. Galerie ale představuje i 11 knih s exlibris. Část exponátů je zapůjčena ze sbírek Národního muzea a řady dalších institucí i od soukromých sběratelů.

Váchal zhotovoval exlibris zprvu na zakázku pro své přátele a příznivce, později i pro bibliofily a sběratele. Vždy jsou nezaměnitelně osobité stylem i technikou a odrážejí jeho specifické vidění nejen osoby zadavatele, ale i ducha doby. „Drobná a často kuriózní dílka jsou plná vážných i hravých symbolů, šifrovaná nápaditostí i vtipem, zaznamenaná rydlem, kyselinou a hrou barev,“ uvedla Jiroušková.

Výstava potrvá do 4. června. Připraveny jsou i komentované prohlídky a tisk vlastních „kněhoznaček

(čtk)