SBĚRATEL | Jak vypadá nejstarší dochované vánoční přání? Neuvěříte, co na něm je!
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Jak vypadá nejstarší dochované vánoční přání? Neuvěříte, co na něm je!

Tradice vánočních pohledů pochází z Anglie, kde vznikla už v polovině 19. století. Roku 1873 pronikla do USA, kde zažila nečekaný boom, krátce po představení prvních pohledů firmou Prank and Mayer. Vánoční přání byla od té doby produkována v ohromném množství.

vánoční přání

V českých zemích nejprve převládaly přání s německými nápisy, ale po skončení první světové války se objevily i ty tradičně české. Mezi jejich tvůrce patří slavní umělci, jako například Josef Lada.

Pro sběratele nejsou pohledy z let 1907 a později ničím neobvyklé. Ty z dřívějška, přesto, že jejich masivní prodej začal téměř čtyřicet let před rokem 1907, jsou vídány velmi vzácně.

Nejstarší americká vánoční pohlednice je z 24. prosince 1882 a byla nedávno nalezena v Británii. Přání není otevírací. Na jeho přední straně můžeme vidět tři ptáčky sedící na zasněžených větvičkách a jednoduchý nápis „Merry Christmas“. Druhá strana přání zobrazuje kytici macešek, narcisů a kopretin a nápis „Health, Joy, Peace and Plenty by Yours“.

V dnešní tobě jsou tradiční vánoční přání vytlačována těmi, posílanými přes internet. Ať je to emailem, Facebookem či Twitterem, krásná tradice je pomalu zabíjena. Proto, pokud je to alespoň trochu ve vašich časových a finančních možnostech, pošlete svým nejbližším poštou trochu vánoční atmosféry na kousku kartonu. Určitě to nebudou čekat.

Autor: Anna Š., Zdroj: linns.com, zeny.e15.cz, Foto: linns.com