SBĚRATEL | Liberecké technické muzeum získalo dvě tramvaje ze Švýcarska
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Liberecké technické muzeum získalo dvě tramvaje ze Švýcarska

Technické muzeum Liberec získalo dvě tramvaje ze Švýcarska. Jde o raritní exponáty. Jedna z tramvají je z roku 1905, druhá z roku 1916. Obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje, mladší sloužila až do roku 2002. Historické vozy nabídlo soukromé švýcarské muzeum prakticky zdarma, liberečtí si museli zaplatit nakládku a dopravu a také proclení, což přijde zhruba na 300.000 korun.

Historická tramvaj „Bovera“ číslo 78 vyrobená v roce 1929 pražskou firmou Ringhoffer.

Třetinu zaplatilo město, zbytek muselo zajistit muzeum, vysvětluje Tomáš Krebs z libereckého Boveraclubu, který se věnuje renovaci starých tramvají a autobusů. I švýcarské tramvaje podle něj čekají menší opravy, aby se mohly vystavit.

„Je to krok k otevření dalšího pavilonu, který bychom chtěli otevřít na přelomu roku právě s městskou hromadnou dopravou. Celé naší sbírce úzkorozchodných tramvají, která tady bude, dají švýcarské tramvaje mezinárodní renomé. Už to nebude jen nějaká regionální výstava, ale bude mít celostátní a do budoucna možná i evropský rozměr,“ řekl ČTK ředitel muzea Jiří Němeček. Muzeum už podle něj má jednu tramvajovou soupravu z Německa. „Kdyby se podařilo od drážního úřadu získat povolení k jízdě, určitě by to přilákalo lidi ze sousedního Německa,“ poznamenal.

Technické muzeum je v Liberci od roku 2014, kdy parta nadšenců jeden nevyužívaný pavilon libereckého výstaviště přeměnila ve výstavní prostory. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje a lokomotivy. Expozice se průběžně obměňuje. Město, jemuž výstaviště patří, si spolupráci s muzeem pochvaluje a letos se rozhodlo pronajmout mu další tři pavilony na deset let. Podle Němečka je budou otevírat postupně, každý bude mít jiné zaměření. Záměr počítá s využitím celého výstaviště. Druhý pavilon otevřelo muzeum na začátku září a je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům.

Švýcarské tramvaje jsou podle Krebse určeny pro třetí pavilon. Jde o raritní exponáty. „Jedna z tramvají je z roku 1905 a druhá z roku 1916, obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje. Starší sloužila až do roku 1987 jako služební a v roce 2006 se dostala do soukromého muzea v Kerzers. Mladší byla v provozu až do roku 2002 a do muzea se dostala ve stejném roce,“ řekl Krebs. Muzeum v Kerzers bylo ale podle něj nuceno z prostorových důvodů redukovat svoji sbírku, a některé exponáty proto nabídlo vyhlédnutým spolkům.

ČTK, ilustrační foto: Boveraclub Liberec