SBĚRATEL | Marta Kubišová má zlatou medaili
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Marta Kubišová má zlatou medaili

Medaile s portrétem zpěvačky Marty Kubišové rozšířila nově řadu medailí „Slavíci ve zlatě“, kterou vzdává hold známým tvářím domácí pop music Česká mincovna. V sérii již dříve vyšly medaile věnované Lucii Bílé a Haně Zagorové. Kromě zlaté uncové medaile budou k dostání i zlaté půluncové a stříbrné uncové medaile.

marta_kubisova_au_proof_a_preview.jpeg

Zlatou slavici na medailích ztvárnil nejen jako zpěvačku, ale také jako bojovnici proti útlaku mladý medailér Roman Shamilyan. Jedna strana medaile nese zpěvaččinu tvář ve zjednodušených obrysech, přičemž její ústa překrývá pěticípá sovětská hvězda. Druhá strana medaile pak nese text její nejslavnější písně „Modlitby pro Martu“ překrytý čtyřmi letopočty. První tři „66, 68 a 69“ připomínají trojici vítězství v anketě Zlatý slavík. Rok „70“ je hvězdou překrytý jen částečně kvůli tomu, že slavíka sice vyhrála, ale byl jí předán neoficiálně.

marta_kubisova_au_proof_r_preview.jpeg

„Paní Kubišová si tento avantgardní motiv vybrala sama a my jsme se pokusili připomenout zejména ty hluboké a silné myšlenky, které paní Martu charakterizují a jsou tak reflektovány na obou stranách mince,“ popsal vznik medaile Roman Shamilyan.

Prvních 100 kusů z omezeného emisního nákladu 300 půluncových medailí je ručně číslováno. Zlaté medaile budou k zakoupení o váze jedné trojské unce za 55 000 Kč, nebo o poloviční váze za 29 950 Kč.

V sérii Slavíci ve zlatě Česká mincovna již vydala medaile Karla Gotta, Waldemara Matušky, Mekiho Žbirky a na jaře vyjde k završení celé kolekce poslední medaile Dalibora Jandy.

 

jj, foto: Česká mincovna