SBĚRATEL | Mýtské muzeum vystaví vozy českého karosářského genia Oldřicha Uhlíka
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Mýtské muzeum vystaví vozy českého karosářského genia Oldřicha Uhlíka

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě chystá od začátku února výstavu o historii pražské karosářské firmy Oldřicha Uhlíka, která kapotovala luxusní vozy pro zámožnou klientelu. Mezi jejími zákazníky byli známé osobnosti i aristokraté. Automobilů s její karoserií se dochovalo jen asi deset, ve Vysokém Mýtě by jich měla být k vidění asi polovina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Už teď víme, že tam bude legendární Praga Lady, o které se občas spekuluje, že byla pro Lídu Baarovou. Stejně tak známý automobil, který sloužil k reklamě firmy Hašler na známé bonbony,“ říká Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, který s muzeem karosářství spolupracuje. Oba vozy budou zapůjčené ze sbírky soukromého sběratele Emila Příhody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muzeum má také přislíbený další automobil Praga Lady v úpravě na sanitní vůz, automobil značky MG a jedná o zapůjčení vozu Tatra kapotovaného pražskou karosárnou. Dcera Oldřicha Uhlíka na výstavu poskytne mnoho fotografií a dokumentů mapujících historii firmy jejího otce, například jeho výuční list. Výstava začne 4. února a bude trvat do konce roku 2018.

Oldřich Uhlík byl podnikatel a zakladatel původního karosářského podniku Karosa v Praze. Ve své továrně od roku 1921 vyráběl karoserie nejen pro podvozky československých automobilek, ale i značek Rolls-Royce, Hispano Suiza, Austro-Daimler nebo Bugatti. V roce 1938 vyhrála jedna jeho kabrioletová karoserie soutěž elegance a komfortu v Monte Carlu.

_DSC1373

 

 

 

 

 

Pragu Lady i „Hašlerku“ mohli obdivovat v minulých letech také návštěvníci pražského veletrhu Sběratel, kam Emil Příhoda pravidelně zapůjčuje vozy ze své sbírky.

ČTK, JJ, foto: veletrh Sběratel