SBĚRATEL | Národní muzeum zapůjčilo do Londýna vzácný mozartovský klavír
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Národní muzeum zapůjčilo do Londýna vzácný mozartovský klavír

Klavír, na který hrál při svém pražském pobytu Wolfgang Amadeus Mozart, zapůjčilo výjimečně Národní muzeum do Londýna. Vystaví ho od soboty do 25. února příštího roku slavné Victoria and Albert Museum. Kladívkový klavír z 18. století, který patří k nejcennějším předmětům ze sbírek pražského muzea, už do Británie odjel.

klavír.php

Cenný klavír, který je běžně k vidění ve stálé expozici Národního muzea Člověk – nástroj – hudba, si budou moci prohlédnout návštěvníci londýnského muzea na nové výstavě Opera: Passion, Power and Politics.

Výstava největšího muzea umění a designu na světě prezentuje příběh opery od jejího vzniku v pozdně renesanční Itálii až po současnost. Kromě Mozartova klavíru budou vystaveny operní kostýmy, tisky, karikatury, rytiny, malby či noty.

Kladívkový klavír z 18. století je nástroj, na který hrál Wolfgang Amadeus Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu 1787 v Ústavu šlechtičen na Novém Městě pražském. Tuto událost připomíná pozdější plaketa na klavíru, která se však rozchází s historickými prameny. Na klavíru je uvedeno, že Mozart při návštěvě zahrál melodie z Dona Juana, ve skutečnosti však tuto operu složil o něco později. Jakým způsobem a kdy se plaketa na klavír dostala, není bohužel známo, uvádí Národní muzeum.

Klavír byl vyroben přibližně v roce 1785, jeho autorství není přesně známé, ale připisuje se vídeňskému mistru Franzi Xaveru Christophovi (1728 až 1793). Jsou známy pouze tři jeho dochované nástroje.

Klavír má celodřevěnou konstrukci z mahagonového dřeva, klávesy vykládané perletí, nárazovou mechaniku a dvě kolenní páky, jež sloužily podobně jako pedály. Rezonanční desku zdobí bohatě vyřezávaná rozeta.

ČTK, foto: Národní muzeum