SBĚRATEL | Sběratelka našla vinyl v hodnotě £2000 ve slevě za pouhých £1.99
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Sběratelka našla vinyl v hodnotě £2000 ve slevě za pouhých £1.99

V anglickém Thornbury, v charitativním obchodě organizace Oxfam byl nalezen vinyl, následně oceněný na v přepočtu téměř 60 000 korun. Jedná se o nahrávku anglické violoncellistky Jacqueline du Pré, která působila především v šedesátých letech minulého století. Před zjištěním opravdové ceny, byl tento kousek prodáván za pouhých v přepočtu 60 korun.

LP

Dobrovolnice Luis Linterová, která odhalila cenný skvost při prohledávání poliček charitativního obchodu, nemohla uvěřit vlastním očím. Nález vzácné verze klasické hudby, nahrané na speciálním typu vinylu, byl ověřen a zpřístupněn ke koupi online.

Jacqueline du Pré byla talentovaná violoncellistka, která se hudbě věnovala už od svých čtyř let. V jedenácti začala kvůli violoncellu odmítat chodit do školy a několik let poté se studiem přestala úplně. Chyběl jí ale kontakt s vrstevníky a upadala do depresí. Uvažovala o zakončení hudební kariéry, ale nakonec vzchopila a provdala se za argentinského klavíristu a dirigenta Daniela Barenboima. V roce 1971 důsledkem roztroušené sklerózy ztratila cit v prstech a hudební kariéru musela nechtěně ukončit. Zemřela o patnáct let později, když jí bylo pouhých 42.

V lednu 1967 zamířila tato hvězda klasické hudby také do Prahy, kde vystoupila ve Smetanově síni Obecního domu.

O osudu talentované hudebnice pojednává také film Hilary and Jackie z roku 1998, ve kterém můžeme vidět hvězdy, jako jsou Emily Watson, nebo Rachel Griffiths.

Manažerka charitativního obchodu byla z cenného vinylu nadšená. Přiznala ale, že o violoncellistce  Jacqueline du Pré předtím neslyšela.

Autor : Anna Š., Zdroj : gazetteseries.co.uk, foto: http://snvinyl.co.uk/