SBĚRATEL | Nepomuk na Plzeňsku představí kopii lebky Jana Nepomuckého vytištěnou na 3D tiskárně
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Nepomuk na Plzeňsku představí kopii lebky Jana Nepomuckého vytištěnou na 3D tiskárně

Novinky ve všech čtyřech muzeích ve městě nabídne turistům v nové sezoně Nepomuk na jižním Plzeňsku. Městečko, kde se narodil světově nejproslulejší český světec Jan Nepomucký, se snaží nalákat turisty i výletníky. Každým z muzeí projde ročně kolem dvou tisíc návštěvníků, městským infocentrem 10.000 až 12.000 lidí ročně. Město s téměř 4000 obyvateli na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje, v krajině s turistickými stezkami i cyklostezkami, by chtělo návštěvnost ještě zvýšit, ideálně dvojnásobně, řekl ČTK místostarosta Pavel Kroupa (Zelení).

nepomuk

Město s dalšími partnery připravilo na 22. dubna třetí ročník zahájení turistické sezony Otvíráme Nepomuk. Představí se nové expozice, ve speciálních prohlídkách se lidé dostanou i do běžně nepřístupných míst.

Novinkou Svatojánského muzea je letos antropologická expozice zaměřená na ostatky Jana Nepomuckého. Její součástí bude také kopie světcovy lebky vytvořená na 3D tiskárně, řekl Kroupa. Muzeum je zaměřené na bohatý fond lidové zbožnosti i na hodnotná umělecká díla spojená s Janem Nepomuckým.

V historické budově Zelenohorské pošty, kde je muzeum historických motocyklů, aut a jízdních kol, se letos nabídka rozšíří o leteckou tematiku. Muzeum získalo k zapůjčení kompletní kolekci modelů letadel druhé světové války od USA, přes Německo, Rusko, Francii až po Japonsko, popsal Kroupa. Modely budou v nově otevřené místnosti ve sklepení, která je upravená jako válečný protiletecký kryt. Expozice také připomene místní rodáky, piloty RAF, bratry Karla a Václava Šloufovy.

Městské muzeum otevře expozici věnovanou význačným, ale pozapomenutým místním osobnostem, jako byl regionální historik a spisovatel Alexandr Berndorf, básník Karel Václav Kuthan, malíř Viktor Pešek nebo první rektor piaristické koleje Ondřej Liboslav Rettig, vyjmenoval Kroupa. V muzeu v rodném domě malíře Augustina Němejce se nově představí sbírka desítek panenek v dobových selských krojích a měšťanských šatech.

Novinkou sezony je i městská naučná stezka. Tvoří ji 12 zastavení u nejvýznamnějších historických domů v centru města.

(čtk)