SBĚRATEL | Odstartují nové známky Čtyřlístku stejné šílenství jako před devíti lety?
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Odstartují nové známky Čtyřlístku stejné šílenství jako před devíti lety?

Padesáté narozeniny hrdinů z komiksu Čtyřlístek připomíná Česká pošta novým známkovým sešitkem. Ten obsahuje dva různé motivy samolepicích známek. Obě nesou označení A, které je určeno pro vnitrostátní obyčejné psaní v hodnotě 19 Kč.

č_hlavní obrázek

Na první známce letí čtveřice kamarádů ze Čtyřlístku v autě na modrém pozadí nebe, jež má podle autorů symbolizovat čistý vesmír. Na druhé je Myšpulín s fotoaparátem, Bobík, Fifinka, Pinďa i vedlejší postavy na oranžovém pozadí, které se objevují v animovaném filmu uvedeném do kin v letošním roce. Na FDC je pak zobrazen kompletní Čtyřlístek jak se pohybuje pomocí vynálezů Myšpulína.

1 2

 

Čtyřlístek nevychází na českých známkách poprvé. V roce 2010 způsobil v české známkové tvorbě malou revoluci – legendární „Fifinka“ byla první domácí samolepicí poštovní známkou, která navíc poprvé nesla písmenkové značení. Známka sklidila obrovský mediální ohlas a také komerční úspěch – děti si známky kupovaly ne jako známky, ale jako samolepky.

Fifinka

 

 

 

 

 

 

 

Není divu, Čtyřlístek je spolu s Rychlými šípy nejoblíbenějším domácím komiksem. Vychází od roku 1969 ve stejnojmenném časopisu a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček (* 1944). Většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová (1930–2009), v současnosti je tvoří několik autorů, kteří se v psaní jednotlivých epizod střídají. Komiks se později rozšířil i do jiných časopisů i samostatných komiksových knih, na kontě má také dva filmy.

Čtyřlístek se objevil rovněž na mincích. Poprvé v roce 2013, kdy licenci koupila holandská firma Numiscollect a vydala sérií mincí emitovaných na Cookových ostrovech (na jedné straně byl motiv ze Čtyřlístku na druhé hlava anglické královny). Na letošní září pak chystá nové zlaté a stříbrné mince s motivem Čtyřlístku Česká mincovna.

Všechny známky i mince se Čtyřlístkem koupíte samozřejmě od 6. do 7. září na podzimním veletrhu Sběratel, kde bude mít Česká pošta i Česká mincovna své zastoupení.

JJ, foto: Česká pošta