SBĚRATEL | Polští fanoušci chtějí Tomu Hanksovi darovat „malucha“
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Polští fanoušci chtějí Tomu Hanksovi darovat „malucha“

Polští fajnšmekři kdysi zázračného "malucha", maličkého vozu Fiat 126p, se rozhodli darovat veterána americkému herci Tomovi Hanksovi, známého z role legendárního Foresta Gumpa. A co je k tomu vedlo?

Hlavním důvodem je foto na Twitteru, na kterém se Tom Hanks pochlubil se svým „maluchem“.  To dál vedlo k uspořádání sbírky v polském městě Bielsko-Biala.

 

Tom Hanks a maluch

„Už máme pro Toma Hankse vhodného malucha, z roku 1974. Mohl být nanejvýš z roku 1975, protože jinak by skončil jen v hercově garáži. Ale auta z roku 1975 a starší jsou v USA už veteránská a lze s nimi jezdit po silnicích,“ řekla televizi TVN 24 Monika Jaskólská, která přišla s nápadem obdarovat hollywoodskou hvězdu, a tím se zároveň postarat polskému městu a polským výrobkům o reklamu. „Dodáme mu ho až do domu,“ slibuje dáma, která už sehnala sponzora.

Záměr usnadňuje okolnost, že na fanoušky Forresta Gumpa lze narazit všude – a to i ve vedení aerolinek, které slíbily obstarat přepravu „malucha“ za oceán a nabídly i letenku pro Hanksovu případnou návštěvu Polska, dodala TVN 24.

Fiat 126p se v zdejší továrně vyráběl od roku 1973, ale exempláře z prvních ročníků se prý dají spočítat na prstech: většinou už zmizely a zbývající jsou pečlivě opatrovaným rodinným pokladem. Vhodný, jen mírně zrezivělý typ se podařilo najít v Suwalkách za 8 500,- zlotých (asi 52 000,- Kč), což je prý naprosto fantastická cena za takový unikát. Teď už jen zbývá sehnat dalších 30 000,- zlotých (asi 185 000,- Kč) na kompletní renovaci, ale jednání s dalším potenciálním sponzorem jsou prý na dobré cestě.

Jaskólská již jednou slavila s podobnou akcí úspěch, když sesbírala 50 000,- zlotých (asi 300 000,- Kč), které posloužily k nákupu rozkládacích křesel do místní dětské nemocnice. Když se tam totiž před třemi lety zotavovala z porodu dvojčat, zjistila, že u nemocných dětí musí jejich matky spát na podlaze.

Podobný model se má uplatnit i při dárku pro Hankse; pokud se podaří obstarat auto, jeho opravu a dopravu do USA zadarmo, všechny peníze z veřejné sbírky na tento účel připadnou dětské nemocnici.