SBĚRATEL | „Strašné je pití, ale žízeň je strašnější!“ Vlčnovské muzeum pálenic zahájilo jubilejní desátou sezonu
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

„Strašné je pití, ale žízeň je strašnější!“ Vlčnovské muzeum pálenic zahájilo jubilejní desátou sezonu

Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově na Uherskohradišťsku zahájilo jubilejní desátou sezonu. Návštěvníkům ukazuje desítky rozmanitých destilačních přístrojů různého stáří. Řadu z nich zabavila policie při zátazích zaměřených na nelegální výrobu alkoholu. Muzeum má zájem i o další destilační přístroje a jejich součásti, dobové fotografie a dokumenty související s pálením, říká Pavel Princ ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které vlčnovské muzeum spravuje.

logo

Vlčnovské muzeum, které loni navštívilo zhruba 6000 lidí, se podle něj snaží expozici rozšiřovat. „Získat nový destilační přístroj je však mnohdy otázkou náhody a štěstí,“ uvedl Princ. Přesto se čas od času do sbírek muzea neobvyklý destilační aparát, případně jeho součást, dostane. V minulosti to byly například rarity v podobě mobilní pálenice vyrobené z pračky nebo umakartová linka s křivulemi, která sloužila jako černá pálenice v panelovém domě.

cedule

Kromě pálenic, archivních fotografií, dokumentů o historii destilování alkoholu, vinět pálenek, starých sklenic,  živnostenských listů páleničářů  a reklam (jako je zobrazený reklamní plakát poukazující na preventivní účinky požívání borovičky proti tyfové nákaze z roku 1926) nabízí muzeum také Archiv chuťového poselství budoucím generacím. Ten obsahuje vzorky slivovice již ze čtyř ročníků slováckých koštů. V roce 2012 ovládl takzvaný Superkošt v Uherském Hradišti Josef Urbánek z Bojkovic, v roce 2014 Stanislav Radoch z Ostrožské Lhoty a v roce 2016 Josef Niesner ze Salaše.

Nově byla do archivu uložena slivovice vítěze koštu z loňského roku, kterým se znovu stal Niesner. „Vítězný vzorek durancie 2015 pochází z panenské úrody mého nového sadu na Salaši. Všechny vysázené stromy v tomto sadu jsou produktem mých generačních stromů,“ uvedl Niesner. Loni v Uherském Hradišti uspěl mezi 124 vzorky, které ovládly více než 50 obecních a regionálních koštů na Slovácku.

foto hlavní

Kromě vítězných vzorků ze Superkoštu archiv uchovává například také stoletou vlčnovskou slivovici. Muzeum lidových pálenic je od dubna do října otevřeno v pondělí až pátek od 9:00 do 17:00 po předchozím objednání, o víkendech je otevřeno od 13:00 do 17:00, objednání není nutné. Více zde  – http://www.slovackemuzeum.cz