SBĚRATEL | Šumperské muzeum láká návštěvníky na výstavu Království mašinek
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Šumperské muzeum láká návštěvníky na výstavu Království mašinek

Především milovníkům železnic je určena výstava, která je k vidění v prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Nese název Království mašinek a otevřena bude po celé prázdniny do 10. září. Výstavu zaplnili exponáty nejen soukromí sběratelé, ale i výrobci kolejových vozidel či specializované muzeum. Nechybí ani funkční modely kolejišť či vláček jezdící na vlastní pohon. Expozice připomíná také významné železniční stavitele a podnikatele 19. století.

Locomotive Loco Railbus Seemed Railway Bus

„Ze sbírkového fondu muzea mohou návštěvníci obdivovat například zásobní skříň na lepenkové jízdenky z železniční stanice Postřelmov, lampičky, kompostéry, návěstní trubky, koncové kleště na proštipování jízdenek, denní a noční výpravku či modely lokomotiv. Nechybí ani železničářský slang používaný zaměstnanci Československých státních drah v běžném projevu,“ vysvětluje mluvčí muzea Eva Šebestíková.

Výstava je doplněna o řadu interaktivních prvků, mezi nimiž je například vláček jezdící na vlastní pohon. Děti si také mohou vyzkoušet některé pomůcky využívané na železnici jako železničářskou čepici nebo ruční návěstidlo – výpravku. „Malým návštěvníkům je zábavnou formou představena bezpečnost na železnici a také se dozvědí různé zajímavosti ze světa kolejí a výhybek,“ doplnila mluvčí. Expozici doplňují barevné snímky lokomotiv od fotografa Františka Pecha z Hanušovic.

Návštěvníkům expozice připomene také firmu bratří Kleinů, která má kořeny na Šumpersku a která dosáhla největší slávy v 19. století budováním železničních tratí v Rakousku-Uhersku, s využitím železáren v Sobotíně.

K vidění jsou i dva funkční modely kolejišť ze Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku a modely ostravského výrobce vagonů Škoda Vagonka a šumperské společnosti Pars nova, která se specializuje na opravy a modernizaci kolejových vozidel. Část sbírkových předmětů zapůjčilo Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové.

ČTK, foto: http://maxpixel.freegreatpicture.com