SBĚRATEL | Tajná zbraň Železné lady
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Tajná zbraň Železné lady

„Autoritativní hlas zesnulé britské političky Margaret Thatcherové dokázal zatřást nejen celou Anglií, ale i světem. Její schopnost hovořit s takovým důrazem a silou se skrývala v jednoduché věci,“ napsal The Daily Telegraph.

Nipits a Železná lady

Kurátoři v Muzeu Victoria & Albert, kteří připravovali k vůbec prvnímu veřejnému vystavení sbírku oblečení Thatcherové, objevili dvě malé pastilky proti kašli v saku, které na sobě měla na konferenci Konzervativní strany v roce 1987 v Blackpoolu.

Identifikovali je jako bonbóny Nipits, oblíbenou značku uvedenou na trh v roce 1921 se sloganem: „Rozjasní hlas a vyčistí hrdlo.“

Nipits a Železná lady

Než se v roce 1975 utkala s Tedem Heathem o vedení strany, podstoupila Thatcherová hlasový trénink, aby její hlas nezněl tak vysoce a ječivě, ale naopak byl dominantnější a pevnější. Tato skutečnost byla známá, ale už méně se všeobecně vědělo o slabosti Thatcherové pro krční pastilky coby prostředku, jak uklidnit hlas během četných řečnických vystoupení.

Claire Wilcoxová, kurátorka oddělení módy muzea, uvedla: „Bylo to neuvěřitelné překvapení najít ty droboučké pilulky v kapse saka jednoho z nejkultovnějších kostýmů baronky Thatcherové. Nejdřív jsme si nebyli jistí, co to je, ale po dalším zkoumání kolega z katalogového oddělení Daniel Milford-Cottam zjistil, že šlo o pastilky proti bolení v krku Nipits.“

„Jako člověk, který musel pronášet spoustu veřejných projevů – a vždy mluvit velmi zřetelně – se baronka Thatcherová musela pečlivě starat o svůj hlas. Tento objev nám poskytuje úžasný pohled na osobu skrytou za oním kostýmem,“ dodala. „Nyní známe tajemství za tím výrazným, důvěrně známým hlasem.“

Mentolovo-lékořicové pastilky se našly v kapse modrého vlněného kostýmu od jednoho z jejích oblíbených návrhářů, firmy Aquascutum. Tentýž oblek na sobě měla v roce 1987, když šla odevzdat svůj hlas ve všeobecných volbách, v nichž zvítězila. Jednalo se o její třetí vítězství v řadě.

Tento kostým je jedním ze tří obleků a jednoho klobouku, které Thatcherová nosila a které nyní vystavují v módní galerii muzea. Jde o část kolekce šesti obleků, které muzeu letos věnovali její potomci Mark Thatcher a Carol Thatcherová, a vnoučata Michael a Amanda Thatcherovi.