SBĚRATEL | Univerzita Palackého vydá stěžejní dílo heraldika Jiřího Loudy, autora návrhu českého státního znaku
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Univerzita Palackého vydá stěžejní dílo heraldika Jiřího Loudy, autora návrhu českého státního znaku

Univerzita Palackého v Olomouci se chystá vydat stěžejní dílo olomouckého heraldika Jiřího Loudy Erby rytířů podvazkového řádu. Publikace o více než šesti stech stránkách přinese na tisíc vyobrazení erbů nejstaršího evropského rytířského řádu a třetího nejvýznamnějšího britského vyznamenání. Kniha vyjde na podzim jako pocta k nedožitým stým narozeninám uznávaného heraldika, který je i autorem návrhu českého státního znaku. Univerzita o tom informuje na svých stránkách.

6_louda__2_

“Jiří Louda považoval Erby podvazkového řádu za své zásadní dílo. Pracoval na něm usilovně téměř do konce života a velmi stál o to, aby kniha vyšla. Bohužel do své smrti v roce 2015 se toho nedočkal. Jeho odkaz se rozhodla naplnit vnučka a oslovila na základě doporučení dědečkových přátel naše univerzitní vydavatelství,“ uvedl ředitel univerzitního vydavatelství Aleš Prstek.

Jiří Louda si vedl ilustrovaný deník, který je nyní v majetku Louvovy vnučky Jitky Nerušilové.

Jiří Louda si vedl ilustrovaný deník, který je nyní v majetku Louvovy vnučky Jitky Nerušilové.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kniha kromě stěžejního díla zachycuje i pozoruhodný život heraldika, který se za druhé světové války dostal přes Polsko a Francii do Velké Británie, stal se výsadkářem, ale kvůli zranění nakonec obsluhoval radiostanici. Zažil i těžkou dobu totality, v 50. letech byl zatčen Státní bezpečností a dva roky strávil na Mírově. Řadu let poté pracoval v olomoucké Vědecké knihovně a naplno se věnoval milované heraldice. „Životní příběh Jiřího Loudy je pozoruhodný, a my jsme se proto rozhodli ho připomenout i v připravované knize. Přidali jsme tak k jeho dílu ještě deset kapitol, které čtenáře provedou životem heraldika, vojáka, válečného veterána a vlastence,“ dodal Prstek.

Na knize se podílí hned několik osobností, například autorem životopisu je Michal Šimůnek z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, autorem a editorem heraldické části je historik a heraldik Karel Müller, přítel a kolega Jiřího Loudy a ředitel Zemského archivu v Opavě.

1_louda

Kniha vyjde pod značkou Univerzity Palackého nejen proto, že Jiří Louda, rodák z Kutné Hory, prožil většinu života v Olomouci, ale i proto, že mu Univerzita Palackého v roce 2004 udělila čestný doktorát. Ocenila jak jeho zásluhy na poli heraldiky, tak i jeho osobní nasazení pro vlast.

Jiří Louda byl jedním z nejuznávanějších evropských znalců erbů a vlajek. Za svůj život vytvořil zhruba dvě stovky symbolů měst a obcí a vedle českého státního znaku také prezidentskou vlajku Významný český heraldik a veterán druhé světové války zemřel 1. září 2015 ve věku 94 let.

ČTK, foto: Univerzita Palackého