SBĚRATEL | Ústecké muzeum připomene vítězství Prokopa Holého nad křižáky
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Ústecké muzeum připomene vítězství Prokopa Holého nad křižáky

Ústecké muzeum se tento měsíc zahajovanými výstavami ponořilo do středověku. Návštěvníci uvidí královské město za hradbami, kopii korunovačních klenotů a připomenou si příchod dominikánů do Ústí nad Labem. Připravena je i zábava pro děti, které si mohou postavit své vlastní město z dřevěných dílů vyrobených na zakázku pro muzeum.

prokop holy

Středověké Ústí je název výstavy, která bude otevřena návštěvníkům do konce roku. „Chceme návštěvníkům ukázat, jak vypadalo město uvnitř hradeb. Uvidí model jednoho z kostelů, který už nestojí, připomene hrady na Ústecku, kterých bylo asi osm,“ řekla ČTK kurátorka výstavy Eliška Wiesnerová. Zájemci se také dozvědí podrobnosti o bitvě Na běhání u Ústí nad Labem, v níž husité, vedení Prokopem Holým, zvítězili nad početně silnějším křižáckým vojskem.

Z depozitářů muzejníci vytáhli autentické předměty z archeologických výzkumů, jako jsou kachle, keramika, hračky, obrazy. V herně si děti mohou vyzkoušet helmu nebo šaty a připravena je velká dřevěná stavebnice.

Vystavený model ukazuje město za hradbami tak, jak vypadalo po obnově po husitských bojích. „Hradby už dnes připomíná jen název ulic Velká a Malá Hradební, pod zemí mají některé domy zachovány zbytky gotických sklepení a pozůstatek na středověk najdeme ještě v kostele sv. Vojtěcha a také na hradech Střekov a Blansko,“ uvedla Wiesnerová.

Ke klášternímu kostelu sv. Vojtěcha se obrací také druhá výstava Dominikáni v Ústí nad Labem, která připomíná 400 let od příchodu řádu do města. Vystaveny jsou dokumenty z roku 1950, kdy byl klášter za komunistického režimu v rámci „akce K“ násilně vyklizen a jeho majetek rozkraden.

Poslední výstava nese název České korunovační klenoty na dosah. Návštěvníci na ní uvidí repliky klenotů a exponáty připomínající období středověku, jako jsou kopie mincí, zbraní. Nahlédnout na svět středověku prostřednictvím moderní techniky umožňují 3D modely.

(čtk)