SBĚRATEL | Vánoce neohlašuje jen Santa s kamionem, ale také „coca-colové“ známky
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Vánoce neohlašuje jen Santa s kamionem, ale také „coca-colové“ známky

Na vánoční přípravy není nikdy příliš brzy. To můžeme pozorovat ve většině supermarketů každoročně už od poloviny září. Co je ale kromě dárků, stromečku a cukroví nezbytné pro strávení příjemných a pohodových svátků? No samozřejmě vánoční přání! To ovšem ví i světový nápojový gigant Coca Cola. Tam se na to, aby bylo známé červené logo na Štědrý večer vidět i v domácnostech, kde se sladkému hnědému nápoji příliš neholduje, už s velkým předstihem připravili.

cocacola Santa

Hned několik dní po začátku léta byly odhaleny „colácké“ známky pro letošní Vánoce. Motiv těchto známek je opravdu velmi retro, až nostalgický. Jedná se o fragmenty ilustrací Haddona Sundbloma (1899 – 1976), amerického umělce severoevropského původu, který byl ve čtyřicátých až šedesátých letech minulého století autorem ikonických reklam, určených právě pro Coca Cola Company.

Sundblomova díla byla inspirována básní Clementa Clarka Moora (1779 – 1863), který Santu popisuje jako veselého chlapíka s pořádně zakulaceným bříškem, červenými tvářemi a sněhobílým plnovousem. Dnes už tradiční vzhled této postavy tedy nemá původ v reklamě na Coca Colu, ale v básni, která byla napsána ještě o sto let dříve

CocacolaTadjikistan

Čtveřice nejnovějších známek, zobrazující veselého chlapíka v červené nepůsobí nijak kýčovitě ani přeplácaně. Na každé známce můžeme vidět rozesmátou tvář Santy Clause, malou sněhovou vločku a nacionalistický nápis „USA FOREVER“, neboli USA NAVŽDY.

S Vánoční známky s tématikou Coca Coly ale nejsou pouze americkou doménou. Například v Tádžikistánu, ve střední Asii, byly před několika lety vydány známky spojující Coca Colu s ledními medvědy. Na těchto známkách můžeme vidět například medvědici, krmící malé medvídě colou namísto mlékem, nebo medvěda se stylovými brýlemi v barvě kolového nápoje.

 

 

 

 

Autor: Anna Šochová, Zdroj: linns.com, Foto: linns.com, pinterest.com