SBĚRATEL | Vlajku s hvězdami a pruhy mají Spojené státy již 240 let
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Vlajku s hvězdami a pruhy mají Spojené státy již 240 let

Druhý kontinentální kongres ve Filadelfii schválil v červnu 1777 vlajku s bílými hvězdami na modrém poli a červenobílými pruhy jako oficiální vlajku USA. Od té doby slaví Američané tento den vlastenecký svátek - Den vlajky, kdy se konají slavnosti a průvody, shromáždění veteránů, slavnostní vztyčování vlajky nebo ceremoniální pálení poškozených a starých kusů.

shutterstock_161659082

Od svého vzniku má americká vlajka šest bílých a sedm červených podélných pruhů symbolizujících 13 původních britských kolonií, které v roce 1776 utvořily Spojené státy americké. Hvězd na modrém poli bylo nejdříve také 13, ale při přijetí každého dalšího státu do unie se jejich počet zvýšil. Od roku 1960 je jich 50, stejně jako amerických států. Hlavní město Washington, které má samostatný status, ani zámořská území vlastní hvězdu na vlajce nemají.

Při vystavování vlajky USA platí přísná pravidla: nesmí být před nikým a ničím skloněna, nesmí se dotknout země a visí-li přes noc, musí být osvětlena. Vlajkový kodex schválený Kongresem také zapovídá užití vlajky k reklamním účelům nebo její tisk na čalounění, kapesníky, ubrousky, krabice nebo cokoli, co se po použití zničí. Toto pravidlo stejně jako zákaz reklamy se ovšem zcela běžně a ve velkém porušuje, aniž by to budilo sebemenší pohoršení. Za porušení vlajkových předpisů žádné tresty nehrozí.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock