SBĚRATEL | Vychází známkový aršík s Karlem Krylem k výročí událostí listopadu 1989. K vydání se připojilo také Slovensko
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Vychází známkový aršík s Karlem Krylem k výročí událostí listopadu 1989. K vydání se připojilo také Slovensko

Česká pošta vydala známkový aršík k 30. výročí sametové revoluce. Jeho ústředním motivem je zpěvák Karel Kryl s kytarou a známka má hodnotu 44 Kč. Poštovní známku a pamětní list se stejným motivem emitovala jako společné vydání s Českou republikou také Slovenská pošta. Autory jsou výtvarník Zdeněk Netopil a rytec Václav Fajt.

kryl

Námětem známky a aršíku je ruka se vztyčenými prsty symbolizující vítězství, ve spodní části známky je pak vyobrazena trikolora a na pozadí známky je autorem zpracovaný dobový výjev ze 17. listopadu 1989.

kryl fdc kryl sk fdc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyobrazení Karla Kryla s kytarou odkazuje na jeho slavné vystoupení 27. listopadu na Václavském náměstí. V odpoledních hodinách se na něm sešlo na 300 000 lidí a hymnu zde zazpíval právě Karel Kryl společně s Karlem Gottem.

kryl sk placky

 

 

 

 

 

 

 

 

Po krátkém nadšení ze Sametové revoluce Kryl na počátku roku 1990 uveřejňuje kritickou píseň Sametové jaro. Jako jeden z mála, otevřeně protestoval proti možnému rozpadu Československa, 3. března 1994 pak umírá v Mnichově po prodělaném těžkém infarktu.

Aršíků bylo vytištěno ocelotiskem 43 000 kusů, obálek prvního dne (FDC) pak 3 500 ks.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta a pofis.sk