SBĚRATEL | Vyjde unikátní kniha o platebních kartách, bude mít 850 stran, vážit 5 kg a na výšku měřit přes 6 cm
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Vyjde unikátní kniha o platebních kartách, bude mít 850 stran, vážit 5 kg a na výšku měřit přes 6 cm

Na rok 2019 připadá 30. výročí vydání první platební karty v Československu. Za těch třicet let vydaly banky nebo peněžní společnosti v Česku i na Slovensku tisíce druhů karet. K tomuto výročí připravuje Muzeum cenných papírů, nadační fond již několik let soubornou publikaci s názvem „Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku“. Na jarním veletrhu Sběratel se mohli návštěvníci seznámit s konceptem publikace a současně si prohlédnout platební kartu vyrobenou z opravdového zlata, která je jediná svého druhu v Evropě.

karty

Kniha bude výjimečná v několika ohledech. Předně půjde o vůbec první celonárodní katalog platebních karet na světě. Bude obsahovat přes 4 200 obrázků a téměř 7 100 záznamů o jednotlivých šaržích (nákladech). Díky několika letům intenzivní spolupráce desítek bank a firem se podařilo tak rozsáhlý soupis dát dohromady, přestože mnohé záznamy neexistují i díky zániku a likvidaci řady bank.

Nejen svým obsahem, ale i podobou půjde o mimořádnou publikaci. Svým rozsahem okolo 850 stran ve formátu větším než A4 bude kniha sama o sobě vážit asi 5 kg a výškou svého hřbetu dosáhne asi 6 cm.

Jubilejní pamětní publikace bude obsahovat textovou část, složenou z článků hlavních platebních asociací a oborovými bankovními sdruženími v ČR a SR. Přední odborník na platební karty Pavel Juřík napsal historii platebních karet a další texty budou k danému tématu oboru platebních karet a platebních systémů. Druhou částí bude již zmíněný katalog platebních karet v obou státech.

karty ilustrační mix

Kniha se v současně době připravuje k vydání a konečná podoba bude hotová do června. Během léta dojde k tisku a slavnostní křest proběhne v pátek 6. září 2019 na podzimním veletrhu Sběratel v Praze, jehož součástí bude i průřezová výstava platebních karet.

Publikace bude vydaná v limitovaném nákladu a bude především určena pro bankovní odborníky. Měla by však oslovit i školy ekonomického charakteru a také designéry, kteří se podílí na podobě platebních karet. Menší část by měla být k dispozici i široké laické veřejnosti prostřednictvím vybraných knihkupectvích.

Cena knihy ještě není stanovena, ale předběžně se bude pohybovat okolo 4 000 Kč.

První opravdu zlatou platební kartu a to ve dvou limitovaných sériích – Black & Gold, kterou mohli návštěvníci vidět v expozici Muzea cenných papírů,  vydala pod názvem Real Gold  v loňském roce Banka CREDITAS ve spolupráci s Mastercard. Jde vůbec o první takovou kartu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Bližší informace můžete získat na  www.das-mcp.cz/muzeum/.