SBĚRATEL | Vzácná zlatá římská mince se v aukci prodala za 460.000 liber. Na poli ji našel hledač pokladů
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Vzácná zlatá římská mince se v aukci prodala za 460.000 liber. Na poli ji našel hledač pokladů

V Londýně byla na začátku měsíce za 460.000 liber (13 milionů Kč) v aukci prodána 1700 let stará a velmi vzácná zlatá římská mince, kterou našel na poli v anglickém hrabství Kent za pomoci obyčejného detektoru kovů jeden hledač. Informoval o tom server Artnet, podle nějž výsledná cena pětinásobně předčila původní odhad.

římská mince

Mince ze 24karátového zlata nese tvář římského uzurpátora Allecta, který v letech 293 až 296 vládl Británii a severní Galii jako nezávislému celku. Mincí aureus Allectus se ve světě dochovalo pouhých 24, uvedl na svém blogu aukční server barnebys.fr. Například Britské muzeum má ve svých sbírkách jediný kus.

Podle aukční síně Dix Noonan Webb se tak vydražená mince stala jednou z nejdražších římských mincí v historii a padl také rekord za minci tohoto typu.

Třicetiletý hledač kovů, který zlaťák našel, se o zisk rozdělí s majitelem pole poblíž staré římské cesty, na němž mince ležela. Muž, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že místo předtím prohledal několikrát, ale nikdy nebyl úspěšný. „Nemůžu tomu uvěřit. Myslel jsem, že se prodá plus minus za odhadní cenu (kolem 100.000 liber), ale pětinásobek!“ řekl šťastný hledač.

ČTK, foto: Dix Noonan Webb