VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Veletrh Sběratel na jaře opět nebude. Jak pandemie koronaviru po roce zamávala se sběratelským trhem?

Sberatel.info

8. března, 2021

Na začátku je to přesně rok, co v Evropě naplno udeřila pandemie covidu-19, i když v České republice jsme ještě dlouho byli v klidu. My jsme to v Německu zažili v přímém přenosu, a to paradoxně na filatelistickém veletrhu. Ten se pod novým organizátorem konal 6. – 8. 3. na mnichovském výstavišti a den po jeho otevření na něj měl v sousední hale navázat veletrh Numismata.

„Philatelia Messe“, na kterém jsme měli promo stánek našeho veletrhu Sběratel byl otevřen jen první den, Numismatu zrušili v noci den před otevřením. Vystavovatelé byli v šoku, stánky měli připravené, zboží nachystané. Řada z nich nechápala, „jak si vláda mohla něco takového dovolit“.

O covidu-19 už se v té době vědělo, rychle se z Itálie šířil Evropou, takže před každým vchodem do výstavního sálu byla už tehdy dezinfekce. Všichni si mysleli, že to bude stačit.

Nikdo netušil, jak moc jsme se tehdy všichni mýlili

Někteří to zjistili záhy – vystavovatelé z Itálie, kteří dorazili na veletrh Numismata (je to jedna z největších akcí zaměřená na numismatiku v Evropě), šli na obchodní a přátelské večeře se známými a partnery a jak se později ukázalo, řada z nich si ze setkání už tehdy odnesla i covid (naštěstí většinou bez fatálních následků).

V době, kdy u nás většina lidí teprve začala pomalu zjišťovat, ve kterém obchodě se vůbec dezinfekce prodává, byly na mnichovském výstavišti zásobníky i s detailním návodem jaká opatření dodržovat před každým vchodem do sálu. Přesto se první ročník veletrhu Philatelia konal jen jeden den…

Střih, uplynul rok a v České republice máme tisíce mrtvých a přes milion obyvatel, které už nákaza dostihla. Čísla ještě v září, kdy se otevřelo „okénko příležitosti“ a mohli jsme jako jediní v Evropě uspořádat sběratelský veletrh, nepředstavitelná. Za této situace je jasné, že neproběhne nejen jarní Sběratel plánovaný na 26. a 27. března, ale zřejmě ani jiná podobná akce kdekoliv v Evropě. Takže opět upínáme zraky k září.

Jak rok s pandemií ovlivnil sběratelský trh?

Samozřejmě zásadně. Především se ukázalo, jak moc setkání, burzy a veletrhy sběratelům a vůbec obchodu chybí. A jak důležité jsou pro sběratelský život otevřené hranice.

Virtuální veletrhy nebo burzy nedávají z definice pro sběratele smysl. Nejen, že si nemohou zboží důkladně prohlédnout a „ohmatat“, ale žádný obchodník není schopen všechno, co má fyzicky na veletrhu v albech a bednách na internet vystavit. Pokud pak k nákupu jednotlivé položky připočteme poštovné a balné, prodraží se nákup natolik, že je často nevýhodný.

Bavíme se samozřejmě o běžných věcech, ne o drahém zboží, které navíc objevili bohatí investoři hledající, kam v nejisté době uložit peníze. Proto není divu, že navzdory pandemii letos padla řada aukčních rekordů a to především u mincí a výtvarného umění. Jak velké procento trhu ale tito „sběratelé“ tvoří?

Stánek veletrhu Sběratel patří na zahraničních veletrzích mezi nejoblíbenější. Pivo zdarma jako pozvánka do Prahy je nejefektivnější reklamou, na kterou slyší každý.

Internet a zavřené hranice tlačí ceny vzhůru

Aby sběratelský obor žil, potřebuje stejně jako každá jiná společnost především silnou „střední třídu“. A ta zase potřebuje vzrušení, které lze zažít, jen když se člověk prohrabuje materiálem přímo u prodejce, s nímž si ještě mezi tím stihne příjemně popovídat. Tohle u obrazovky monitoru nejde, byť se návštěvnost aukční serverů jako je Aukro, samozřejmě zvedla o desítky procent.

Problém je, že na nich o vystavené zboží soutěží určitá početně ohraničená skupina zájemců, která na internetu nakupuje. Ta pak žene ceny vzhůru a to i u věcí, jež by se na burze prodaly za pár korun. Existuje totiž obrovská skupina sběratelů, kteří nakupují na burzách a veletrzích, ale „přihazování“ na internetových aukcích se z různých důvodů neúčastní.

K růstu cen samozřejmě přispívá i obecný nedostatek materiálu. Kvůli omezenému pohybu přes hranice ho sem nemá kdo přivést a stejně tak je za ním komplikované cestovat. A právě tohle je mimo jiné jedna z hlavních služeb veletrhu nebo mezinárodní burzy.  No a vzhledem k nejisté situaci také sběratelé na kvalitních věcech raději „sedí“, než aby je pouštěli na trh.

Úspěšný první ročník jarního veletrhu Sběratel v roce 2019 byl také zatím poslední. Doufejme, že se situace vrátí do normálu a sběratelé se opět budou moci potkat naživo.

Jaké tedy mají sběratelé vyhlídky?

Je naivní si myslet, že koronavirus do léta zmizí. Budeme tady s námi už napořád, jen se ho snad díky vakcíně podaří vytlačit do pozice „normální chřipky“. Nebude zahlcovat nemocnice vážnými případy a zmizí ze zpravodajství médií.

I když se to podaří, počítáme, že letošní podzimní veletrh Sběratel proběhne ještě stejně jako ten loňský – roušky, omezení počtu osob v sále, dezinfekce… Ale bude! Dobrá zpráva totiž je, že zahraniční i domácí vystavovatelé mají chuť přijet, chtějí prodávat a chtějí se osobně potkat se svými zákazníky a přáteli.  A to se týká i plánovaného (a už jednou odloženého) prvního ročníku veletrhu Sběratel / Antikvariát (27. – 28. 12., hotel Olympik Praha).

Podzimní veletrh Sběratel byl jediným mezinárodním setkáním sběratelů všech oborů v Evropě. Smutné prvenství připomněla pohlednice s tematickou známkou České pošty „Poděkování“ a poštovním razítkem symbolicky s datem posledního dne roku 2020.

A čím se zabývá firma, která organizuje veletrhy, ale už rok nemůže?

Na vládu spoléhat nejde. Ta hodila veletržní branži přes palubu. Z rok (!) proklamované pomoci zatím vždy zbyly jen sliby. (Je tedy otázkou, v jakém stavu vůbec veletržní areály po pandemii budou, v Brně už teď vážně uvažují o zrušení části výstaviště.)

My jsme spustili e-shop nejen pro sběratele sberatelshop.cz, kde mohou nabízet své zboží i naši vystavovatelé. A každý sběratel se může stát členem Klanu sběratelů a dostávat tak nejen různé speciální nabídky, ale také pravidelný zpravodajský servis z různých oblastí sběratelství.

Těšíme se na osobní setkání se všemi sběrateli co nejdříve a pevně věříme, že známý výrok slavného sběratele J. W. Goetha „Sběratelé jsou šťastní lidé“ platí i v současné nelehké době.

Jindřich Jirásek, veletrh Sběratel

Další články autora

Veletrh Sběratel na jaře opět nebude. Jak pandemie koronaviru po roce zamávala se sběratelským trhem?

Na začátku je to přesně rok, co v Evropě naplno udeřila pandemie covidu-19, i když v České republice jsme ještě dlouho byli v klidu. My jsme to v Německu zažili v přímém přenosu, a to paradoxně na filatelistickém veletrhu. Ten se pod novým organizátorem konal 6. – 8. 3. na mnichovském výstavišti a den po jeho otevření na něj měl v sousední hale navázat veletrh Numismata.

Blogy

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum – sálová aukce

  Vzácné mince a medaile Rakousko- Uherska, Československa a dalších zemí, hotel Carlo IV., Praha.

  08.10.2021 - 08.10.2021

  antiumaurum.auex.de/Aukt...
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Övebria 2021

  Rakouská výstava poštovních známek.

  24.09.2021 - 26.09.2021

  St. Pölten, Rakousko

 • Mineralogická burza – Otrokovice

  Kongresové centrum BESEDA

  25.09.2021 - 26.09.2021

  Otrokovice, Česká republika

  www.hobbyotrokovice.cz,...
 • Balkanfila 2021

  Mezinárodní výstava poštovních známek.

  29.09.2021 - 04.10.2021

  Bukurešť, Rumunsko

 • veletrh Geosvět Praha

  Největší podzimní akce zaměřená na minerály, drahé kameny, zkameněliny a autorské šperky v Praze.

  16.10.2021 - 17.10.2021

  Praha, Česká republika

  geosvet-expo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky