Sběratel.info

VELETRHVÁNOČNÍ SBĚRATEL

22. – 23. listopadu 2024, hotel Olympik Congress Praha****

Otevírací doba: pátek 10 – 17 | sobota 10 – 15:00

Zajímavosti na veletrhu

Rok 2021

Bájné země filmového plátna veletrhu Sběratel

Sběratelská série “Bájné země filmového plátna veletrhu Sběratel” představuje fiktivní bankovky ze států, které se objevují jen ve slavných filmech. Vydává ji pro radost sběratelům a filmovým fandům mezinárodní veletrh Sběratel, který se koná 3x ročně v Praze. Na něm mají také sběratelské bankovky premiéru.

První fantaskní bankovkou je “1 000 000 venetos Republiky Marina Veneta” z komedie “Muž z Acapulca” (v originále Le Magnifique).

Jeden z nejoblíbenějších filmů s Jean-Paulem Belmondem, který zde vytvořil nezapomenutelnou dvojici s Jacqueline Bissetovou, natočil v roce 1973 ve francouzsko-italské koprodukci režisér Philippe de Broca.

Republica Marina Veneta je země pravděpodobně někde v jižní Americe, kde moc drží pevně v rukou zločinný režim za pomoci nelítostné tajné služby v čele s prohnaným šéfem Karpofem. Jeho rivalem na straně dobra je neohrožený agent Bob Saint-Clair v podání Jean-Paul Belmonda, který se s pomocí půvabné kolegyně Arianny (Jacqueline Bissetová) snaží zmařit Karpofovi jeho zločinné plány…

Autorem bankovky je výtvarník Roman Sedlák, který do její podoby promítl řadu motivů přímo z filmu. Bankovka je současně poctou Jean-Paul Belmondovi, který letos v 88 letech zemřel. Datum jeho narození připomíná zkratka J-P-B 090433. 

Zadní strana filmové bankovky má pokaždé stejnou grafickou podobu, jen její podklad vždy odkazuje k aktuálnímu filmu. 

První fiktivní bankovka ze série “Bájné země filmového plátna veletrhu Sběratel” má premiéru na vánočním veletrhu Sběratel, který se bude konat od 20. do 21. listopadu v hotelu Olympik Praha. Je symbolické, že film “Muž z Acapulca” měl premiéru ve francouzských kinech 23. listopadu.

Výtvarníka Romana Sedláka můžete potkat na vánočním veletrhu Sběratel osobně, v sobotu 20. 11. od 14:00 hod. bude mít přímo ve výstavním sále autogramiádu. 

Sběratelská bankovka, která stojí 100 Kč, je tištěna na bankovkový papír v tiskárně cenin a vychází ve dvou sériích.

Série A01, jež vychází v nákladu 500 ks, je určena pouze pro členy Klanu sběratelů, kteří s předstihem obdrží voucher, na který mohou bankovku přímo na vánočním veletrhu Sběratel zakoupit. (Členy Klanu sběratelů se můžete stát bezplatně zde). 

Série A02, emitovaná v počtu 1 000 kusů, je určena k volnému prodeji na vánočním veletrhu Sběratel. Ze série A02 jdou čísla 1 – 200 do prodeje ve speciálním dárkovém folderu, který i s bankovkou bude stát 250 Kč.

Další sběratelská bankovka ze série “Bájné země filmového plátna veletrhu Sběratel” vyjde k vánočnímu veletrhu Sběratel 2022, který se uskuteční v Praze od 19. do 20. listopadu 2022. 

Letos je to právě 50 let od vydání nejslavnějšího sólového alba Johna Lennona “Imagine”.

Vánoční veletrh Sběratel připomene, že slavný člen Beatles byl také filatelista! Jeho tzv. “modré album”, které dával dohromady jako teenager si návštěvníci budou moci prohlédnout na věrných reprodukcích.

 Album je dnes ve vlastnictví Smithsonian’s National Postal Museum ve Washingtonu v USA. Jeho fyzické zapůjčení však bylo vzhledem k současné situaci s pandemií nereálné. Reprodukce poštovních známek, jež album obsahuje, ale provází poutavý příběh jeho vzniku a zasvěcený komentář našeho předního experta na filatelii a zakládajícího člena Prestige Philately Club Prague David Kopřivy.

Poštovní správa OSN pak k výročí vydala sadu poštovních známek, které budou na veletrhu exkluzivně v prodeji, konkrétně na stánku sberatelshop.cz. 

Jedná se o oficiální vydání autorizované dědici vlastnických práv k dílu Johna Lennona. Autorkou výtvarné podoby všech podob Joha Lennona je dvorní výtvarnice pošty OSN Rorie Katzová.

VLASTNÍ ZNÁMKA VELETRHU

Vlastní “vánoční poštovní známka” navržená pro potěchu všem fandům sběratelství bude mít premiéru na vánočním veletrhu Sběratel. Autorem krásného art decového motivu je výtvarník Roman Sedlák. 

Známkový sešitek, který letos vydal u České pošty veletrh Sběratel, obsahuje vedle vánoční známky také motiv veletrhu, ovšem s dovětkem ANTIKVARIÁT. Tak se měl listopadový veletrh původně jmenovat, ale organizátoři nakonec zvolili název, který více odráží širokou nomenklaturu akce. Z poštovní známky se tak nechtěně stala zajímavá filatelistická rarita…

Vlastní známky veletrhu Sběratel bude možné koupit na stánku Sberatelshop.cz.

Pandu na čínské 0 euro suvenýrové bankovce si můžete vytáhnout s bankomatu na vánočním veletrhu Sběratel. Najdete ho hned u vchodu!  

Neleží vám doma poklad?! Nechte si ocenit své sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací. Svaz českých filatelistů (poštovní známky), Česká numismatická společnost (mince, medaile, bankovky) a Klub sběratelů autogramů  (podpisy) a Muzeum cenných papírů (akcie, cenniny) čekají na zajímavosti, které chcete ocenit!