Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Veletrh Sběratel 2023 byl letos největší za dobu své existence

Rekordní počet vystavovatelů a plná hala návštěvníků po oba dva dny, to byl podzimní veletrh Sběratel. Další ročník podzimního veletrhu Sběratel proběhne 6. – 7. září 2024 opět na výstavišti PVA Expo Praha.

I když venku bylo počasí, které bychom čekali spíše v Itálii uprostřed léta, zamířilo do Letňan na 10 000 lidí.

Poštovní známky, mince, medaile, bankovky, pohlednice, ale třeba také staré akcie nebo autogramy nabídlo návštěvníkům přes 230 vystavovatelů z celého světa. Z toho 35 se do Prahy vydalo vůbec poprvé!

Sběratel opět potvrdil svoji pozici největšího setkání sběratelů ve střední a východní Evropě.

K dispozici byly na veletrhu opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které nabízela Komise znalců Svazu českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo soudní znalec v oblasti mineralogie. I letos je rozšířil Klub sběratelů autogramů nebo Antik Kureš (starožitnosti).

Novou dopisnici České pošty a veletrhu Sběratel ze série „Legendy“ a chystanou poštovní známku k Mistrovství světa v biatlonu 2024 přišel osobně uvést stříbrný olympionik z her v Soči 2014 a nejúspěšnější český biatlonista historie Ondřej Moravec. Jak sám řekl, nejvíc jej asi “bavilo sbírat medaile na závodech…”

První den bylo možné na veletrhu koupit v premiéře 0 euro souvenirovou bankovku věnovanou fotografu Janu Saudkovi, která tak doplnila žádané sběratelské bankovky s Karlem Gottem, Jiřinou Bohdalovou nebo skupinou Olympic vydané v minulosti.

Na veletrhu měla premiéru také investiční mince Český lev s hologramem. Její autor, medailér Asamat Baltaev rozdával autogramy na stánku České mincovny.

Příležitostnou dopisnici „Gastronomie na známkách“, jež vyšla k výstavě Praga Piccola, která tradičně provází veletrh Sběratel, pokřtil přední popularizátor gastronomie a sběratel Roman Vaněk.

Slavný Citroën 2CV slaví 75 let a veletrh Sběratel k této události přichystal tiskový list přítiskových známek s kuponem právě s motivem legendární „kachny“. Jeho autorem je výtvarník Roman Sedlák, který stejný motiv připravil i pro oblíbenou 0 euro sběratelskou bankovku.

V sobotu přišla přítisk a sběratelskou bankovku na veletrh pokřtít automobilová závodnice Bára Holická (vlevo) se svou spolujezdkyní Lucií Engovou, sestrou našeho jediného pilota F1 Tomáše Engeho. Obě dámy plánují právě s Citroënem 2CV vyrazit na nadcházející Rallye Dakar v kategorii Classic. K vidění byla také jejich chystaný závodní speciál DUCKAR.

Cestu našich statečných závodnic na Rallye Dakar podpořil finančním darem také veletrh Sběratel. Držíme děvčatům palce!

Do „Síně slávy české poštovní známky“, jež je organizována pod patronací Spolku pro umění a sběratelství, byla uvedena další osobnost, jež se významně zasloužila o rozvoj české filatelie. Ocenění na dálku převzal rytec Miloš Ondráček, autor řady českých známek, ale také třeba našich bankovek. Na akci se společně podílí veletrh Sběratel, Česká pošta, Poštovní muzeum, časopis Filatelie a tiskárna Hradištko.

Představení nového známkového aršíku ze série Ochrana přírody, který je tentokrát věnován Národnímu parku Podyjí proběhlo tradičně za účasti jeho autorů, Jaromíra a Libuše Knotkových a rytce Martina Srba. Současně byla pokřtěna nová sběratelská bankovka veletrhu Sběratel z emise „World of Wildlife manželů Knotkových“, tentokrát zaměřená na Evropu, konkrétně rysa a kočku divokou.

Autogramiáda autorů sběratelských bankovek Reného Staňka, Mateje Gábriše a Vladana Bílého, výstava a zápis do Knihy rekordů proběhl na stánku Muzea cenných papírů (MCP). Muzeum oslavilo na veletrhu 15 let existence a u této příležitosti přichystalo na Sběrateli výstavku sběratelských bankovek, které do letošního roku vydalo. Celkem jich je 87 300 a přímo na veletrhu byl za tento počin zakladatel a ředitel muzea Rudolf Píša oceněn zápisem do české Knihy rekordů.

Řada vystavovatelů organizuje na veletrhu vlastní soutěže. Na stánku společnosti Moje mincovna bylo možné vyhrát mimo jiné pamětní ražbu Řád Bílého lva.

Autogramiáda výtvarnice Mariny Richterové spojená s představením nového „shakespearovského aršíku“, který vytvořila pro Českou poštu zakončila doprovodný program veletrhu.

Na stánku Kyrgyzské pošty si mohli návštěvníci koupit známku, jež je se svou šířkou 184 mm oficiálně nejdelší poštovní známkou na světě! Představuje pohoří Chaar-Tash, Toguz-Toro Tract a vesnici Kazarman.

Na stánku Českých dukátů rozdávali podpisy přední česká grafička a ilustrátorka Eva Hašková a rytec Martin Srb. Společně pro České dukáty vytvořili tzv. „paměťovku“ (pamětní tisk ve formě bankovky) ke 100. výročí ražby svatováclavských dukátů.

Sbírat se dá skoro všechno. Na letošním veletrhu Sběratel to ukázal Jindřich Jirásek starší, který už v minulosti překvapil návštěvníky neobvyklými sbírkami. Rok před covidem ukázal část sbírky kbelíčků od kilových jogurtů a vloni celou kolekci vánočních hrnečků na svařené víno. V obou případech se jedná téměř o čtyři sta různých exemplářů. Letos se pochlubil sbírkou solárních postaviček, které jinak po celý rok obveselují děti v okně Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále, o které pečuje.

Druhé rozšířené vydání Atlasu našich hornin, tentokrát s podtitulem „Čechy – Morava – Slovensko“ dorazil na veletrh Sběratel osobně představit jeho autor Richard Jan Hons (uprostřed).

Veletrh Sběratel letos vzbudil velký zájem médií. Přímý vstup z akce přichystala České televize i Český rozhlas, zpráva o Sběrateli se objevila v hlavních zprávách TV Nova i TV Prima.

Veletrh Minerály a drahé kameny, který veletrh Sběratel každý rok provází, se letos rozrostl do samostatné haly. Návštěvníci na něm mohli výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro domácí tvoření.

Souběžně s veletrhem Sběratel se v sobotu uskutečnily tradičně také veletrhy Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market. Sběratelé na nich našli raritní gramodesky od téměř čtyřiceti prodejců z celé Evropy, cédéčka, kazety i hudební memorabilie.

Chcete vědět o veletrhu Sběratel víc? Pročtěte si výpravnou česko – anglickou publikaci, která mapuje historii akce, jež je dnes jedním z největších setkání sběratelů v Evropě.

Prolistovat on – line si ji můžete zde, třeba tam najdete sami sebe nebo vaše přátele a známé!

Na jednu vstupenku mohou návštěvníci navštívit veletrhy Sběratel, Minerály a drahé kameny, Vinyl a Stereo Expo (jen 7. září), For Decor & Home a konferenci Trading Expo a Alternativní investice.

Sběratel je největší setkání sběratelů poštovních známek, mincí, medailí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství ve střední a východní Evropě.

Každý rok přijede do Prahy na 230 vystavovatelů z 35 zemí, mincovny, poštovní správy, aukční domy, přední prodejci z celého světa.

Ženy a děti do 18 let mají vstup na veletrh zdarma! Tatínci, pokud se přihlásí do našeho Klanu sběratelů, mohou získat volný vstup rovněž…

Speciální a užitečná služba pro návštěvníky pouze na veletrhu Sběratel! Bezplatné oceňování poštovních známek, mincí, medailí, bankovek, cenných papírů, minerálů a telefonních karet od nezávislých znalců z profesních organizací.

Veletrh Sběratel, to je možnost porovnat nabídku několika desítek firem na jednom místě.

V rámci doprovodného programu probíhají na veletrhu křty a autogramiády osobností a známých výtvarníků, tvůrců mincí, medailí a poštovních známek.

V sobotu 9. září můžete souběžně se Sběratelem navštívit na jednu vstupenku veletrh Vinyl & Stereo Expo – největší podzimní akci pro sběratele vinylových desek.

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel probíhá po oba dva dny veletrh Minerály a drahé kameny, na kterém najdete několik desítek prodejců minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a věcí pro vlastní tvoření.

Chcete získat zdarma vstup na veletrh Sběratel plus neprodejný sběratelský kalendářík, každý týden do e-mailové schránky zpravodaj s novinkami ze světa sběratelství a speciální nabídky sběratelských rarit?

Vstupte do našeho Klanu sběratelů!

Členství je bezplatné a můžete ho kdykoliv zrušit.

Bezplatná registrace

STAŇTE SE ČLENY KLANU SBĚRATELŮ!

ZÍSKÁTE VSTUPENKU NA VELETRH A VŠECHNY DOPROVODNÉ AKCE JEN ZA 1 Kč, SPECIÁLNÍ SBĚRATELSKÝ DÁREK A ŘADU DALŠÍCH VÝHOD!

Co následuje po Vaší registraci

Po vyplnění formuláře Vám bude emailem zasláno potvrzení o registraci. Nejpozději týden před veletrhem Vám pak na e-mailovou adresu, pod kterou jste přihlášeni, pošleme e-mail s kódem. Vytiskněte ho nebo ukažte na pokladně veletrhu na displeji telefonu. Dostanete platnou vstupenku a dárek – unikátní neprodejný sběratelský kalendářík na příští rok.

 

Registrace je bezplatná a můžete ji kdykoliv zrušit.

 

Pokud si s registrací nebudete vědět rady, napište prosím na e-mail: [email protected]

 

V případě, že Vám voucher nepřijde, zkontrolujte si prosím složku Nevyžádané pošty nebo Spamu a to především u e-mailových adres Centrum a Atlas.

 

 

Doprovodný
program

Kam na jídlo,
pití a nakupování

Otevírací hodiny, vstupné
a doprava na výstaviště