Sběratel.info

SBĚRATEL

Jarní veletrh sběratelství

22. a 23. března 2024, hotel Olympik Congress Praha****, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16

JARNÍ VELETRH SBĚRATEL

22. – 23. března 2024

hotel Olympik Praha 


Největší jarní setkání sběratelů proběhne od 22. do 23. března v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes osmdesát evropských prodejců včetně například Německé pošty.

Návštěvníkům budou nabízet poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál včetně pomůcek pro sběratele.

Na stánku sberatelshop.cz bude v prodeji nový přítiskový devítiblok s motivem legendárního aerodynamického Sidecaru Velorex typ 560, který v roce 2022 oslavil 65 let od zahájení výroby. Autorem kresby stejně jako přítiskové známky je výtvarník Petr Ptáček. Pamětní arch vydaný u České pošty tvoří devět poštovních přítiskových známek „doprava“ (autorem je rovněž Petr Ptáček) s nominále „A“ a jedná se o variantu „V“ tištěnou v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Petra Ptáčka můžete v pátek 24. března od 15:00 hod. potkat na veletrhu na autogramiádě.

V prodeji bude na stánku sberatelshop.cz také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Ve firmě Velorexport v Žamberku, která navázala na původní výrobní program Velorexu, se postranní vozíky vyrábějí dodnes. Model 560 se vyráběl do poloviny sedmdesátých let, kdy měsíční produkce činila až 800 kusů. Výroba byla ukončena v červenci 1975 a celkem bylo do té doby vyrobeno 89 tisíc sidecarů typu 560!

V prodeji bude také nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka tentokrát s motivem vozu Wikov 70 z roku 1931. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Vyobrazený Wikov 70 Maestro Václav Zapadlík nejen nakreslil, ale také po roce 1989 navrhl na původním podvozku pro soukromého sběratele jeho karoserii ve stylu 30. let. S ní je možné vůz potkat na prémiových veteránských srazech a přehlídkách dodnes.

K nové emisi bude na stánku sberatelshop.cz k dostání také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Samostatná výstava v rámci veletrhu pak připomene zapůjčení tzv. „modrého alba“ zpěváka Freddie Mercuryho z Britského poštovního muzea na jarní veletrh Sběratel v roce 2019.

Album poštovních známek, které patřilo slavnému frontmanovi skupiny Queen, tehdy vzbudilo velký ohlas nejen mezi sběrateli a jeho fanoušky. Mercuryho sbírka totiž obsahuje i řadu československých známek např. s automobilem Tatra 603 nebo prezidentem Zápotockým.

Na letošním veletrhu bude k vidění originální dopis adresovaný otci Freddie Mercuryho Bomi Bulsarovi na Zanzibar, kde tehdy rodina žila. Právě Bomi Bulsara syna ke sbírání známek přivedl a když měla být po zpěvákově smrti v roce 1991 většina jeho osobních věcí v souladu se zarathuštrovskou vírou jeho rodiny spálena, rozhodl se Bomi, že si album známek ponechá. Následně se dostalo do sbírek Britského poštovního muzea.

Dopis je tak krásnou ukázkou spojení poštovní historie s pop kulturou.

Premiéru bude mít na veletrh 0 euro suvenýrová bankovka vydaná k výročí rozdělení Československa a vzniku České republiky.

Český lev a Pražský hrad jako symboly České republiky, která vznikla před třiceti lety na troskách Československa, umělecky ztvárnil slovenský výtvarník Adrian Ferda. Ten je rovněž autorem slovenského 0 euro suvenýru. Zrcadlově připomíná založení Slovenské republiky a bude v omezeném množství na jarním Sběrateli rovněž v prodeji.

Obě suvenýrové bankovky budou k dispozici také ve společném dárkovém folderu a každá z nich bude navíc opatřena pamětní ražbou. Cena folderu je 500 Kč.

Společných folderů bylo vytištěno 300 kusů, českých 0 euro suvenýrových bankovek 3 000 kusů, slovenských 5 000 kusů.

Prodej bude zahájen v pátek v 10:00 hod. ve stánku umístěném venku před hotelem Olympic a to včetně nízkých a ročníkových čísel.  Cena 0 euro suvenýru je 100 Kč. 

Fronta bude regulována pomocí oddělovacích pásů, tak aby se zajistil maximálně hladký průběh prodeje.

Organizátor prodeje nepřipravuje žádný seznam, který by opravňoval k přednostnímu nákupu nebo zajišťoval místo ve frontě na 0 euro suvenýr. Každý, kdo by takový ilegální seznam připravoval bude z prodeje vyloučen bezpečnostní službou. Žádný kupující nemá povinnost se takovým seznam řídit.

Pokud se na veletrhu všechny neprodají, budou nejprve nabídnuty v poveletržní nabídce členům Klanu sběratelů a následně na stránkách sberatelshop.cz.

Přítiskovou dopisnicí, kterou bude možné poprvé koupit na jarním Sběrateli, otevírá Odborná společnost Fauna-Flora při SČF svou novou sběratelkou edici s významnými nálezy a paleontologickými nalezišti v naší republice.

Začíná již zaniklými Dolnicemi u Chebu, kde prováděl první průzkumy i J. W. Goethe a na přelomu 19. a 20. století zde byla nalezena téměř kompletní kostra Deinotheria, která je vystavena v Přírodovědném muzeu ve Vídni.

Uměleckou rekonstrukci tohoto předchůdce mamutů a dnešních slonů vytvořil Arnošt Hanák, který bude na jarním Sběrateli osobně přítomen na autogramiádě v pátek od 13:00 do 15:00 hod.

Arnošt Hanák je také autorem nového sešitku vlastních známek “Fauna třetihor”, který bude na veletrhu u společnosti Fauna – Flora rovněž v prodeji.

Odborná společnost Fauna – Flora při SČF bude také pro sběratele nabízet zajímavou novou službu. Zakoupila frankovací stroj neopost, jaký používá pošta nebo velké firmy. Tenhle by ale měl sloužit sběratelům. Frankovací stroje se používají k rychlému, snadnému hrazení cen za vnitrostátní a mezinárodní poštovní služby. Frankovací stroj označí každý dopis správnou hodnotou poštovného včetně uvedení adresy odesílatele včetně loga, umí tisknout reklamní razítka i slogany.

Na jarním Sběrateli bude k dispozici razítko s logem veletrhu a další motivy, které se váží na celistvosti a vlastní poštovní známky vydávané odbornou společností Fauna – Flora. Ta chce do budoucna umožnit využití stroje i pro jiné filatelistické kluby, které by tak mohly u svých akcí vyřešit vysoké náklady na zřízení příležitostné poštovní přepážky a tvorbu příležitostného razítka u České pošty.

Česká pošta přímo v sále přítomna není, proto příležitostné poštovní razítko vydané k jarnímu Sběrateli Odbornou společností Fauna-Flora bude v době i po skončení veletrhu k dispozici na pobočce pošty Praha – Libeň,  Sokolovská 260/143.

Kompletní sortiment včetně příležitostného razítka přiveze na veletrh Německá pošta, která v posledních letech vydává zajímavé motivy se Spidermanem nebo novou sérii věnovanou výročí firmy Disney. Na jarním Sběrateli bude mít samostatný stánek a všechny její poštovní známky bude možné koupit za nominální hodnotu.

Nebude chybět také oblíbené ohodnocování sbírek, které budou mít na starosti odborníci ze Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Klubu sběratelů autogramů, Klubu sběratelů kuriozit a firmy Antik Kureš.

Návštěvníci ale budou mít určitě příležitost sehnat i pamětní tisícikorunu emitovanou minulý měsíc Českou národní bankou. A protože už opadl prvotní zájem, cena bude jistě podstatně příznivější, než těsně po jejím vydání, kdy se prodávala i za pětinásobek.

Zázemí čtyřhvězdičkového hotelu Olympik umožňuje bezbariérový vstup pro návštěvníky a v okolí se dá bez problému zaparkovat .V pátek s platbou v parkovacím automatu, v sobotu pak již zdarma. Hotel je situován několik minut pěšky od metra Invalidovna a zastávky tramvaje.

Veletrhu se účastní téměř 80 vystavovatelů z celé Evropy.

Výtvarník Petr Ptáček letos nakreslil pro jarní veletrh Sběratel přítiskový kupon se Sidecarem Velorex typ 560, který v roce 2022 oslavil 35 let od zahájení výroby. Vloni to byla legendární Jawa 250/559 “panelka”.

Veletrh Sběratel je největším jarním setkáním sběratelů všech oborů.

Na jarním Sběrateli 2019 měla premiéru dopisnice věnovaná skupině Tata Bojs.

Hitem jarního Sběratele 2019 bylo vystavené album poštovních známek zpěváka Freddie Mercuryho. Do Prahy ho zapůjčilo Britské poštovní muzeum a přijel s ním i kurátor muzea Stuart Aitken (na snímku). Letos bude na veletrh vystaven vzácný originál dopisu adresovaný Bomi Bulsarovi, otci Freddie Mercuryho.


Nomenklatura

  • Poštovní známky
  • Mince
  • Bankovky
  • Medaile
  • Pohlednice
  • Cenné papíry
  • Ostatní sběratelství

Přijďte se podívat také na podzimní veletrh Sběratel!

Nenechte si ujít také podzimní veletrh Sběratel, který proběhne od 8. do 9. září 2023 na výstavišti PVA Expo Praha. Veletrh Sběratel je největším setkáním sběratelů poštovních známek, mincí, medailí, bankovek, cenných papírů, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelského materiálu ve střední a východní Evropě.  Akce se pravidelně účastní na 230 vystavovatelů z 35 zemí, kteří nabízejí své zboží více než 10 000 návštěvníků. Více informací naletnete ZDE.

Bezplatná registrace

STAŇTE SE ČLENY KLANU SBĚRATELŮ!

ZÍSKÁTE VSTUPENKU NA VELETRH A VŠECHNY DOPROVODNÉ AKCE JEN ZA 1 Kč, SPECIÁLNÍ SBĚRATELSKÝ DÁREK A ŘADU DALŠÍCH VÝHOD!

Co následuje po Vaší registraci

Po vyplnění formuláře Vám bude emailem zasláno potvrzení o registraci. Nejpozději týden před veletrhem Vám pak na e-mailovou adresu, pod kterou jste přihlášeni, pošleme e-mail s kódem. Vytiskněte ho nebo ukažte na pokladně veletrhu na displeji telefonu. Dostanete platnou vstupenku a dárek – unikátní neprodejný sběratelský kalendářík na příští rok.   Registrace je bezplatná a můžete ji kdykoliv zrušit.   Pokud si s registrací nebudete vědět rady, napište prosím na e-mail: [email protected]   V případě, že Vám voucher nepřijde, zkontrolujte si prosím složku Nevyžádané pošty nebo Spamu a to především u e-mailových adres Centrum a Atlas.