SBĚRATEL | Doprovodný program a zajímavosti na veletrhu 2018

Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2019 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Doprovodný program a zajímavosti na veletrhu 2018

DOPROVODNÝ PROGRAM

ČTVRTEK 6. 9.

Nakupujte na veletrhu Sběratel jako první!  Využijte tzv.. „odpoledne pro obchodníky“

Po zakoupení „dealerské vstupenky“ v ceně 500 Kč můžete veletrh navštívit už ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek od 9:00 hod. (Veletrh se pro veřejnost otevírá od 10:00 hod.).  Vstupenku pro obchodníky můžete zakoupit zde.

dealerská vstupenka

 

 

 

PÁTEK 7. 9.

příležitostné razítko dne

razítko schimanski

 

 

 

 

 

 

10:00 –  zahájení prodeje první české „euro suvenýrové bankovky s nulovou hodnotou“. Bankovku bude možné zakoupit přímo z bankomatu umístěného ve foyer výstaviště vedle Informací. Více v článku zde.

o euro bankovka

 

 

 

 

 

 

 

 

 13:00 – Představení společného projektu České mincovny se slovenskou Mincovňou Kremnica. Jako připomínka všeho dobrého i špatného, co spolu Češi a Slováci během posledních sta let prožili, vznikly mimořádné sady dvou zlatých a dvou stříbrných medailí, jejichž autory jsou rovným dílem jablonecká Česká mincovna a slovenská Mincovňa Kremnica. Český medailér ak. soch. Michal Vitanovský věnoval reverzní stranu muži stojícímu na žebříku, který z budovy strhává štít s rakouským znakem a podává ho jásajícímu davu. Averzní strana pak předkládá heraldické symboly Čech, Moravy, Slezska a Slovenska a řadu lipových lístků.

Druhá medaile je dílem slovenského medailéra Štefana Novotného. Kompozice obou stran odpovídá československé vlajce. Levá polovina reverzní strany je věnována Praze, Pražskému hradu a Vltavě, pravá polovina Bratislavě, Bratislavskému hradu a Dunaji. Averzní strana nese vedle symbolů Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi také habsburského orla, kterého česká vlajka půlí vedví.

 vznik_csr_odveky_sen_se_stal_skutkem_ag_proof_etue_02

vznik_csr_odveky_sen_se_stal_skutkem_ag_proof_etue_01

 

 

 

 

 

 

 

13:30 hod. – Křest knihy Nouzová papírová platidla na území Československa 1900-1950“ autorů  Pavla Hejzlara a Jindřicha Holny, kterou vydává společnost  Aurea Numismatika. Kniha je pokračováním  posledního vydání katalogu o českých „ nouzovkách“  z roku 2006. Jsou v ní prezentována nouzová platidla vydaná ve 260 městech a obcích, z nichž některá měla i několik desítek místních vydavatelů. Katalog obsahuje převážně oboustranné barevné obrazové reprodukce naprosté většiny všech známých nouzových platidel. Mnoho z nich dosud nebylo vůbec publikováno. Předností katalogu je rovněž přehledné uspořádání a popis jednotlivých typů a variant (včetně obrazových detailů variant razítek a podpisů). Nedílnou součástí je sběratelské ocenění každého typu nebo varianty ve dvou zachovalostech.

Podium před stánkem České pošty

nouzová platidla

 

 

 

 

 

 

 

 

14:00 hod. – Česká pošta představí na veletrhu Sběratel nový známkový aršík „Ochrana přírody: Zoologické zahrady III.“  Akce bude spojena s autogramiádou jeho tvůrců – Libuše a Jaromíra Knotkových a rytce Martina Srba. Manželé Knotkovi jsou také autory poštovní známky „Korunovační klenoty“, která získala titul nejkrásnější známky České republiky za rok 2017.

Podium před stánkem České pošty

 zoo

 

 

 

 

 

 

 

15:00 hod. – Představení speciální edice stříbrné mince Český lev + autogramiáda autora Asamata Baltaeva.

Jedná se o druhou ražbu vydanou u příležitosti roku 2018. Speciální mince dostala mimořádný kabátek – její reliéf byl upraven a vyražen v provedení „reverse proof“. Tato kvalita je opakem běžného provedení „proof“ – vyznačuje se matnou mincovní plochou a zrcadlově lesklým reliéfem. Jedná se o první ražbu tohoto typu, která se dostala do nabídky České mincovny. Medailér Asamat Baltaev je také autorem komiksu, který je součástí každého číslovaného balení nové mince a je moderním zpracováním staré české báje o knížeti Bruncvíkovi, díky jehož chrabrosti máme podle legendy ve znaku právě lva.

Expozice České mincovny

 cesky_lev_2018_ag_sada_blistr_04

 

 

 

 

 

 

15:30 hod. – Křest sešitku nových poštovních známek se železniční tématikou „Svět na kolejích II“ za účasti jeho autora, výtvarníka Petra Ptáčka. Ten je také autorem motivu příležitostné dopisnice letošního veletrhu „Schimanski – 80 let“, která vzdává hold německému herci Götz Georgeovi. Dopisnici stejně jako všechny poštovní známky bude možné zakoupit na stánku České pošty.

Podium před stánkem České pošty

vlak 2

vlaky 1

 

 

 

 

 

Schimi dopisnice

 

 

 

 

 

 

16:30 hod. – Výtvarník a autor řady tzv. „fantastických bankovek“ Matej Gábriš bude podepisovat bankovky, které navrhl, na stánku Muzea cenných papírů, nadačního fondu č. 215. Pro muzeum vytvořil sérii tzv. testovacích „pamětních“ bankovek oslavujících „Muže 28. října“, kteří stáli u vzniku Republiky Československé. Celou sadu tvoří šest bankovek, z nichž každá byla vydána v limitované emisi 600 ks, přičemž kompletní sady jsou k dispozici ve zvláštní číslované obálce v nákladu pouze 300 ks. Současně je autorem první české „euro suvenýrové bankovky s nulovou hodnotou“, která bude mít premiéru na letošním Sběrateli.

SOBOTA 8. 9.

příležitostné razítko dne

razítko Sběratel

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00 – Představení knihy Jana Vízka – „Jak se dělá mincovna“ spojená s autogramiádou autora. V roce 2018 uplynulo rovné čtvrtstoletí od vzniku České republiky, české měny a také České mincovny. Oběžné mince se v Jablonci nad Nisou začaly razit 1. července 1993 a u příležitosti 25. výročí tohoto okamžiku vyšla speciální vzpomínková publikace s názvem „Jak se dělá mincovna“. Jan Vízek, zakladatel a první ředitel České mincovny, nechá čtenáře ve svých memoárech nahlédnout pod pokličku společnosti, která je dnes zodpovědná za ražbu všech mincí pro potřeby České republiky. Každou kapitolu doprovází fotografie z archivů České mincovny, České národní banky a Jana Vízka a z nichž řada dosud nebyla publikována.

Expozice České mincovny

jak_se_dela_mincovna_02

 

 

 

 

 

 

 

13:00 – Autogramiáda zpěváka a legendy českého heavy metalu Aleše Brichty  v rámci prvního ročníku Rock  & Metal Marketu – burzy LP desek, CD a hudebních memorabilií zaměřené na rock a metal. Ten se koná jako součást sobotního veletrhu Vinyl & Stereo Expo. Aleš Brichta bude podepisovat LP desky a originální CD vydaná během jeho sólové dráhy i z dob působení v Arakainu.

foyer výstaviště

rock-metal-250x250

 

 

 

 

 

 

 

 

13.30 – Setkání klubu sběratelů známkových zemí Geophila.

Salónek č. 3 ve foyer výstaviště

 14:00 – Novinář a spisovatel Dan Tácha představí v rámci veletrhu Vinyl & Stereo Expo, který se koná 8. září jako součást veletrhu Sběratel,  svou novou knihu nazvanou „Mejnstrým“. Jedním z hlavních motivů neradostné fikce z neurčitě blízké budoucnosti, který se prolíná celou knihou, jsou autorovi zkušenosti s ilegálními burzami s LP deskami za komunismu. Popisuje to, jak vznikly a proč na ně někteří lidé tak rádi chodili i za cenu nepříjemnosti s tehdejším režimem. Nelegální burzy s deskami (a knihami) prostupují celým textem a stanou se i osudovými pro hlavní hrdiny Mejnstrýmu, který se nakonec rozhodne proti nim tvrdě zakročit. Inspirací v tomto případě byly i reálné zkušenosti účastníků burz z dob socialismu/komunismu v ČR.

Foyer výstaviště 

mejnstrym_obal_web

 

 

 

 

 

 

 

 

14:30 hod. – Výtvarník Roman Sedlák, autor dopisnice s nostalgickým motivem ve stylu art deco 20. let, vydané u příležitosti letošního ročníku výstavy sběratelských unikátů bude křtít a následně podepisovat své dílo. Dopisnici bude v prodeji na stánku České pošty. Roman Sedlák vytvořil také vlastní známky „Praha elegantní vydané“ k expu, které provázelo Světovou výstavu Praga 2018.

Podium před stánkem České pošty

 

VZ_1a

praga piccola

 

 

 

 

 

Jen v sobotu

Všem sběratelům a fandům vinylových desek je určena akce Vinyl & Stereo Expo, která proběhne v sobotu 8. září ve foyer výstaviště PVA EXPO. Vystavovatelé z České republiky i ze zahraničí zde nabídnou stovky gramodesek různých žánrů z celého světa.  Vstup na Vinyl & Stereo Expo je zdarma.

vinyl-prcek-s-deskou

 

 

 

 

 

 

 

 

Po celou dobu veletrhu

Zajímavý průřez historií šeků, zahrnutý pod hlavičkou výstavy sběratelských unikátů Praga Piccola, najdete  u expozice Muzea cenných papírů č. 215. Tento dnes už málo využívaný finanční instrument byl po celá desetiletí zejména v USA a západní Evropě běžnou součástí platebního styku. Muzeum si také letos připomíná 10. výročí svého vzniku a k tomuto výročí vydalo číslovanou pamětní bankovku a tři emise pamětních a jubilejních šeků. Emise v červené barvě jsou vydány v limitované emisi 250 ks, zelená číslovaná v počtu 600 ks.

10 let MCP 2018.cdr

 

 

 

seky-001

 

 

 

 

šeky pamětní

 

 

 

Zajímavosti na veletrhu

Poslední šance koupit napřímo vlastní známky vydané k veletrhu  PRAGA 2018 Expo, který byl součástí Světové výstavy Praga 2018

Vlastní známky jsou netradičně k dispozici ve dvou různých provedeních a v různých variantách. Jedna část s názvem „Praha elegantní“ nese dva motivy z doby, kdy Praze i zbytku Evropy vládl umělecký styl Art Deco. Praha tehdy patřila mezi centra evropské módy a umění a plakáty, obrazy a sochy, které tehdy vznikly, obdivujeme dodnes. Autorem známek je malíř Roman Sedlák, který se na tento styl dlouhodobě zaměřuje a vytvořil už například motiv dopisnice k loňské česko – německé filatelistické výstavě Praga Piccola, jež provázela veletrh Sběratel. U motivu páru, který sleduje Pražský hrad, se jedná o autorskou reprodukci dánského malíře Madse Berga.

VZ 2bVZ_2b

Druhým motivem s názvem „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ jsou čtyři pohledy na známé symboly hlavního města. Autorem fotografií je Radek Maciejewski, polský  fotograf, jenž je ve své domovině oblíbený právě pro fotografie měst, ale také třeba automobilových veteránů nebo vlaků.

Vlastní známky bez vlnkového náseku ve všech variantách sudoku  budou v prodeji na informacích veletrhu a na stánku sberatelskedarky.cz č. 5, kde najdete také poštovní známky Maďarské pošty.

Pokud se na veletrh Sběratel letos nedostanete a přesto byste měli o známky zájem, můžete si je objednat e-mailem na znamky@sberatel.info.

S autorem, který je rovněž tvůrcem motivu příležitostné dopisnice vydané k letošnímu ročníku výstavy sběratelských unikátů Praga Piccola Romanem Sedlákem, se můžete osobně setkat na autogramiádě pořádané v sobotu od 14:30 hod. před stánkem České pošty.

Exklusivní poštovní známky z Guyany, Marshallových ostrovů a Liberie vydané ke Světové výstavě Praga 2018 budou dispozici i na veletrhu Sběratel

Poštovní známky z Guyany, Marshallových ostrovů a Liberie vydané speciálně ke Světové výstavě Praga 2018 si můžete exklusivně zakoupit na informacích ve foyer nebo na stánku sberatelskedarky.cz č. 5. Zajímavý sběratelský suvenýr vydala firma Inter-Governmental Philatelic Corp. (IGPC) z New Yorku, jež zastupuje vedle zmíněných zemí a Izraele poštovní správy řady exotických států.  IGPC se účastnila veletrhu Praga 2018 Expo, který světovou výstavu poštovních známek provázel v hotelu Olympik Congress.

12362.GUY.Praga 12362.GUY.Praga2 12363.S4.20649 12363.S4.206492 12364.SS.20651 12364.SS.206512

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komisař Schimanski na Sběrateli

V tzv. „Galerii klasiků“ vzdávají organizátoři veletrhu hold německému herci Götzi Georgeovi, představiteli slavného inspektora Horsta Schimanského. Ten by se letos dožil 80 let. Autorem motivu, jež nese všechny znaky, které byly pro svérázného komisaře charakteristické – vojenskou bundu M-65 od výrobce Alpha Industries, panorama německého Duisburgu a vůz Citroën CX,  je výtvarník Petr Ptáček. K dopisnici, jež bude v prodeji na stánku České pošty, je možné získat také příležitostné razítko. Na informacích a stánku sberatelskedarky.cz č. 5 si bude možné zakoupit také klasickou pohlednici se stejným motivem. S výtvarníkem Petrem Ptáčkem se pak můžete setkat osobně na autogramiádě konané v pátek od 15:30 hod. v prostoru před Českou poštou.

pohlednice schimanski

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatra 603 na známce Maďarské pošty

Poštovní známky Maďarské pošty budou v prodeji na stánku č. 5. Maďarská pošta vydává nejen známky se zajímavými výtvarnými motivy z historie Maďarska a Uherského království, ale také s tématy, jež souvisejí s naší republikou. Na aršíku věnovaném historickým automobilům, tak najdete třeba Tatru 603.

Z Kyrgyzstánu přiletí motýli

Pošta Kyrgyzstánu, kterou najdete na stánku č. 18,  vydala u příležitosti letošního ročníku veletrhu Sběratel zajímavou sérii poštovních známek s motivem motýlů. V prodeji budou také cartes maximum a získat půjde příležitostné razítko. Vedle toho mohou návštěvníci získat přehled o téměř celém emisním programu Kyrgyzské pošty, který nabízí celou řadu zajímavých a výtvarně velmi dobře zvládnutých témat.

БАБОЧКИ БАБОЧКИ БАБОЧКИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Společnost České dukáty představí ve své expozici č. 309. svůj nový projekt „Kronika první republiky“               

Postupně by mělo být pod hlavičkou Kroniky, kterou České dukáty chystají společně s knižním vydavatelstvím Albatros Media, vydáno jednadvacet knih autorů Pavla Kosatíka a Jaroslava Moravce a jednadvacet sad pamětních medailí významných českých medailérů. Kronika zachytí události politického, kulturního a společenského dění v prvorepublikovém Československu a pojedná rovněž o otázkách měnových. To vše na stránkách knih i v reliéfu pamětních medailích. Každý díl obsáhne události jednoho roku, každý rok počínaje tím letošním vyjde jeden díl. Ten první věnovaný přelomovému roku 1918 půjde do prodeje letos v říjnu. Knihu doplní sada čtyř pamětních medailí akademických sochařů Jiřího Harcuby, Vladimíra Oppla a Zbyňka Fojtů a akademického malíře Vladimíra Pavlici. Náklad Kroniky, bude limitován, v každém roce vznikne pouhých 21 kusů knihy se sadou zlatých dukátových medailí a 100 kusů knihy se sadou stříbrných medailí. České dukáty na svém stánku na Sběrateli vystaví sádrové modely, první odražky medailí i maketu exkluzivní knihy. Rezervaci Kroniky bude možné provést přímo na stánku.

Vladimír Pavlica, detail sádrového modelu rubové strany pamětní medaile Zbyněk Fojtů a sádrový model reverzní strany jeho pamětní medaile

 

 

 

 

 

 

V expozici Klubu sběratelů kuriozit č. 124 se bude letos prezentovat Agentura Dobrý den Pelhřimov, která už řadu let sbírá české rekordy. K vidění tak budou exponáty, které lze opravdu označit předponou NEJ…

Současně v České republice zastřešuje oblast rekordů a kuriozit a sestavuje a vydává Českou knihu rekordů. Na veletrhu Sběratel tak představí nejen pozoruhodné exponáty z Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, ale také vybrané kapitoly ze zbrusu nové České knihy rekordů s pořadovým číslem 6. Bude se jednat o kapitoly týkající se sběratelů a největších (rekordních) českých sbírek. Návštěvníci se také budou moci dozvědět informace o chystaném pokusu o celorepublikový rekord k 100. výročí samostatného Československa – Český den s českými vlajkami (www.nejvicvlajek.cz).

Co mimo jiné na veletrhu uvidíte:

Světové unikáty ze sirek

Tomáš Korda do svých sirkových objektů vložil 40 let života a nejen to … Vytvořil největší kolekci exponátů ze sirek na světě (neuvěřitelné dílo jediného člověka). Celkem celá kolekce představuje: 571 871 zápalek, 248 344 zápalkových hlaviček a 63 310 hodin práce. 7 let, 2 měsíce, 22 dní a 22 hodin čistého času + 820 215 zápalek. Nikde na světě není nic podobného k vidění!

Mandolína ze sirek (na zcela funkčním hudebním nástroji slepeném ze 7 426 zápalek pracoval Tomáš Korda 1127 hodin čistého času práce).

Obraz egyptské královny NEFRETIIJITI .  (2 552 hodin práce – 20 416 sirek – 5 835 zápalkových hlaviček.)

Římská váza (1 117 hodin čistého času práce – 11 437 sirek – 8 710 hlaviček)

Největší bota, jakou kdy kdo u nás nosil (Tomáš Pustina – nejvyšší Čech)

Egyptská královna ze sirek-MRK Mandolína ze sirek Římská váza ze sirek

 

 

 

 

 

 

Nejpočetnější posloupnost vkládání předmětů do žárovek

Leopold Heneš z Třebenic, kterého Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov  eviduje jako tvůrce největšího počtu objektů sestavených uvnitř lahví či žárovek, je autorem kuriózního objektu, jenž sám uvádí vskutku kuriózně znějící větou, která však přesně popisuje jeho rekordní výtvor:

„Mám doma stůl a dvě židle. Na stole je demižón. V demižónu je stůl a dvě židle a na stole žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. V žárovce je stůl a dvě židle a na stole je žárovka. No a ta žárovka svítí“.

Velká žárovka má průměr baňky 156,6 mm a otvor v hrdle 26,4 mm. Tímto hrdlem prošly všechny části, z nichž autor uvnitř sestavil dvě židle a stůl, na němž je položena menší žárovka o průměru 25 mm s otvorem 12,3 mm. Tímto hrdlem prošly všechny části, z nichž autor uvnitř sestavil dvě židle a stůl, na němž je položena ještě menší žárovka s průměrem baňky 10,8 mm a otvorem 4,2 mm. Nejmenší žárovka má průměr 3,4 mm a svítí!

Na stánku TrustWorthy Investment můžete vidět krásné diamanty, mince České národní banky, investiční zlaté, stříbrné i platinové slitky.  Plus numismatický materiál z různých koutů světa třeba Vatikánu.

Každý den probíhá losování o pamětní stříbrnou minci, k tomu stačí vyplnit anketu a odevzdat dotazník na stánku firmy TrustWorthy. K prodeji na stánku jsou také obě čísla zajímavého časopisu o investičním sběratelství TRUST.

trustworthy