SBĚRATEL | Doprovodný program a zajímavosti na veletrhu 2019

Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

11.- 12. září 2020 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (10.9.) od 16 do 19 h a v pátek (11.9.) od 9 h

Doprovodný program a zajímavosti na veletrhu 2019

DOPROVODNÝ PROGRAM

(Začátek jednotlivých akcí bude upřesněn.)

ČTVRTEK 6. 9.

Nakupujte na veletrhu Sběratel jako první!  Využijte tzv.. „odpoledne pro obchodníky“

Po zakoupení „dealerské vstupenky“ v ceně 500 Kč můžete veletrh navštívit už ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek od 9:00 hod. (Veletrh se pro veřejnost otevírá od 10:00 hod.).  Vstupenku pro obchodníky můžete zakoupit zde.

dealerská vstupenka

 

 

 

PÁTEK 6. září

razítko Šmicer 6.9.

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00 – Premiéra nové české „0 eurosuvenýrové bankovky“ s motivem Karlova mostu. Jedná se už o čtvrtou sběratelskou bankovku, jež navazuje na veleúspěšnou emisi vydanou k 80. narozeninám Karla Gotta. Autorem námětu je výtvarník Matej Gábriš, který na veletrhu pokřtí knihu s přehledem své tvorby. Hala 6.

AA_0-euro-souvenir-praha-2

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00 – Křest dopisnice České pošty a veletrhu Sběratel věnované fotbalovému internacionálovi a jednomu z nejúspěšnějších českých fotbalistů vůbec Vladimíru Šmicrovi. Slavný záložník přijde dopisnici osobně představit a po křtu bude následovat autogramiáda.

dopinscie šmicer

 

 

 

 

 

13:00 – Autogramiáda výtvarníka Vladimira Melnice a zahájení prodeje černotisku „Sněžný leopard“, který bude v prodeji jen po dobu veletrhu Sběratel.

 Novou poštovní známku „Červená kniha Kyrgyzstánu“ přijede na veletrh Sběratel osobně představit její autor, moldavský výtvarník Vladimir Melnic. Pro kyrgyzskou poštu vytvořil řadu oceňovaných známek, které bude možné přímo v expozici Kyrgyzské pošty také koupit.

 

red b 2„Červená kniha Kyrgyzstánu“ bude v prodeji jako samostatná známka, FDC a cartes maximum.red b 1red b 3

 

 

 

 

 

Kyrgyzská pošta připravila speciálně pro veletrh sběratel balíček, který obsahuje poštovní známky vytvořené Vladimirem Melnicem. A pozor balíček bude obsahovat také černotisk poštovní známky „Sněžný leopard“ s podpisem Vladimira Melnice.  Černotisk bude v prodeji pouze na letošním veletrhu Sběratel. 

snow leopard

 

 

 

Vedle toho bude možné získat speciální podpisovou kartu s logem letošního veletrhu vytvořenou k návštěvě Vladimira Melnice v Praze.

 

 

14:00 – Česká mincovna letos zahájila novou sběratelskou sérii s názvem Sluneční soustava. Představení stříbrných mincí s vesmírnými motivy se zúčastní ten nejpovolanější Čech ze všech – kosmonaut Vladimír Remek. Nenechte si ujít příležitost získat jeho autogram!

Dále se na stánku České mincovny dozvíte, jak vznikala rekordní česká mince vyrobená ze 130 kilogramů ryzího zlata. Zblízka si budete moci prohlédnout její maketu.

Zájemci budou mít možnost získat zbrusu novou Ročenku České mincovny 2018/19, která vychází u příležitosti veletrhu Sběratel. Publikace představuje zákulisí významných emisí, mimořádné osobnosti české medailérské scény a nejrůznější numismatické perličky.

Pro konferenci Trading Expo & Alternativní investice jsme pak připravili tradiční přednášku zaměřenou na investování do drahých kovů. V sobotu 7. 9. 2019 v 15:00 se od manažera prodeje České mincovny Petra Kejzara dozvíte, kolik vám vynese Zlaté spoření a jak uložit peníze do stříbra.

CM_sberatel_2019

 

 

 

 

 

 

14:00 – Vernisáž  výstavy Papírové peníze Československa 1919-1992  a křest nového vydání katalogu bankovek Československa. Katalog ba veletrhu v prodeji i se sběratelskou prémií. Pořádá Evropská numismatická asociace v prostoru výstavy, která bude umístěna před Českou poštou.

14:30 Na veletržním pódiu proběhne autogramiáda Gabriely Koukalové, bývalé české reprezentantky v biatlonu a dvojnásobné stříbrné medailistky ze Zimních olympijských her. Gabriela Koukalová má společně s významným českým distributorem pamětních mincí a medailí přichystané pro návštěvníky veletrhu velké numismatické překvapení. V rámci autogramiády bude také vylosováno několik šťastlivců, kteří si kromě podpisové karty budou moci odnést hodnotný dárek!

odkryvacka-2

 

 

 

 

 

 

 

 

15:00 – Premiéru bude mít na veletrhu Sběratel unikátní kniha o platebních kartách. Má 964 stran, váží více než 5 kg a na výšku měří 6 cm. Publikaci s názvem „Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku“, jež připomíná 30. výročí emise první platební karty v Československu, vydává Muzeum cenných papírů, nadační fond.

Kniha je výjimečná v několika ohledech. Předně půjde o vůbec první celonárodní katalog platebních karet na světě. Obsahuje téměř 4 800 obrázků a přes 8 000 záznamů o jednotlivých šaržích (nákladech). Jubilejní pamětní publikace vydaná v limitovaném počtu 600 ks má i textovou část, složenou z článků hlavních platebních asociací, oborových karetních sdružení v ČR a SR a významných technologických a výrobních firem.

Nechybí ani historie tuzemských platebních karet a systémů. Druhou část pak tvoří zmíněný katalog platebních karet vydaných v obou státech. Křest proběhne v expozici Muzea cenných papírů, kde si bude také možné knihu přímo objednat.

Reklama MCP.cdr

 

15:30 – Vyhledávaný autor fantaskních bankovek Matej Gábriš představí na stánku Muzea cenných papírů knihu, která shrnuje jeho tvorbu za poslední několik let.  Současně v premiéře uvede několik bankovek, na kterých se autorsky podílel, mimo jiné novou sběratelskou bankovku veletrhu Sběratel ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ s motivem automobilu Škoda 850. Bankovku můžete zakoupit v informacích ve foyer, knihu a ostatní bankovky pak na stánku Mateje Gábriše č. 221. Tady také bude v průběhu obou veletržních dní bankovky podepisovat.

200 korun Zapadlik PRINT.cdr 200 korun Zapadlik PRINT.cdr 100 korun Zapadlik PRINT.cdr 100 korun Zapadlik PRINT.cdr

 

kniha MG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15:45 – Křest III. dílu specializovaného katalogu známek a celistvostí autorů Jana Klima, Jana Štolfy a Zdeňka Filípka. Katalog představuje emise známek tištěných ocelotiskem z plochy a rotačním ocelotiskem, letecké III. emise, spěšné, novinové, doplatní, spěšné SO 1920, novinové SO 1920, doplatní SO 1920, skautské, siluety, revoluční a exilová vydání.

Stánek Filatelie Klim č. 206

klim katalog

 

 

 

 

 

 

 

 

16:00 – Česká pošta představí na veletrhu Sběratel nový známkový aršík se čtyřmi různými známkami a kupóny „Ochrana přírody: Zoologické zahrady IV.“  Akce bude spojena s autogramiádou jeho tvůrců – Libuše a Jaromíra Knotkových a rytce Martina Srba. Na čtvrtém aršíku, který uzavírá řadu představující naše zoologické zahrady, je známka s nejvyšší nominální hodnotou věnovaná naší nejstarší Zoo v Liberci, která v letošním roce slaví 100 let od svého založení.

ZOO Knotkovi

 

 

 

 

 

 

 

 

Manželé Knotkovi také pokřtí první sběratelskou bankovku s motivy svých kreseb z nové série „World bank of wildlife“, kterou chystá veletrh Sběratel ve spolupráci s Muzeem cenných papírů.

Bankovka Knotkovi.cdr Bankovka Knotkovi.cdr

 

 

 

 

Vydavatelství Aladin agency  pokřtí na veletrhu nový nástěnný kalendář pro rok 2020, který je celý věnovaný drahým opálům. Současně bude ve své expozici nabízet knihu Atlas našich hornin, jež měla premiéru na veletrhu Sběratel v roce 2017.

 

SOBOTA 7. září

razítko Sběratel 7.9.

 

 

 

 

 

 

 

11: 00 – Premiéra poštovní známky České pošty s motivem letadla Lockheed Electra 10 A, které ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa spojená s autogramiádou jejího autora, výtvarníka Petra Ptáčka. 

Letoun, který nechalo zrestaurovat Letecké Muzeum Točná, za nímž stojí zakladatel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, bude možné vidět přímo v akci na Dni Letiště Letňany, jež proběhne ve stejný den v těsném sousedství výstaviště.

Navíc každý, kdo v pátek přes den nebo v sobotu do oběda vhodí jakoukoliv zásilku do speciální poštovní schránky umístěné u stánku České pošty, získá pamětní kašet. Sebrané zásilky totiž, pokud vše proběhne hladce, absolvují slavností cestu letadlem.

Sběratelský kalendářík s motivem „letecké“ poštovní známky získá jako dárek spolu se vstupenkou zdarma každý návštěvník veletrhu, který se zaregistruje zde.

electra koláž kalendářík letadlo

 

K nové známce vyjde také oficiální cartes maximum, tedy analogická dopisnice.

K nové známce vyjde také oficiální cartes maximum, tedy analogická dopisnice.

 

poštovní schránka kašet elektra

 

 

 

 

 

 

Petr Ptáček také pokřtí trilogii svých barevných litografií s výjevy z bojů československých legií v Rusku. Litografie zachycují bitvu na Bajkalském jezeře, letecký útok letadlem Tractor nad Vladivostokem a legendární obrněný vlak Orlík. Sběratelský soubor vydává Spolek pro podporu umění a sběratelství jako poctu k 100. výročí návratů legií do vlasti.

_DSC2733 _DSC2734 _DSC2739

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:45 – Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže „Poznám známky“, kterou pořádala Česká pošta a veletrh Sběratel.  Mladí sběratelé mohli do speciálního albíčka vedle vlepování tematických poštovních známek a získávání příležitostných razítek navrhnout vlastní poštovní známku. Vybírali přitom ze dvou motivů – „Můj mazlíček“ a „Ať se kola točí“. Vítězný návrh vybraný odbornou komisí realizuje Česká pošta jako natištěnou známku na poštovní dopisnici. Ostatní návrhy, jež se dostaly do užšího výběru, můžete vidět přímo na veletrhu v rámci výstavy Praga Piccola.

poznam-znamky-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00 – U příležitosti přechodu služby přítisků na kupony poštovních známek pod oddělení Známkové tvorby a jejího nedávného stěhování do dvorany Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici uvede Česká pošta novou přítiskovou známku „Vítěz na časem“. Jejím autorem je výtvarník Karel Zeman, který se bude zájemcům přímo na místě také podepisovat.

 

aršík čas

 

 

 

 

 

13:00 – Vydavatelství Aladin agency  pokřtí na veletrhu nový nástěnný kalendář pro rok 2020, který je celý věnovaný drahým opálům. Současně bude ve své expozici ve foyer nabízet knihu Atlas našich hornin, jež měla premiéru na veletrhu Sběratel v roce 2017.

Kalendar_Opal_01 Kalendar_Opal_03 Kalendar_Opal_04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13:00 – Setkání sběratelů spolku GEOPHILA, sdružení sběratelů známkových zemí celého světa. Salonek č. 3 ve foyer.

 

PO CELOU DOBU VELETRHU – výstava sběratelských unikátů PRAGA PICCOLA

K výstavě PRAGA PICCOLA vyjde ve spolupráci České pošty a veletrhu Sběratel jako již tradičně příležitostná dopisnice. Autorem motivu je letos grafik David Vlček.

K výstavě PRAGA PICCOLA vyjde ve spolupráci České pošty a veletrhu Sběratel jako již tradičně příležitostná dopisnice. Autorem motivu je letos grafik David Vlček.

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká mincovna vystaví ve své expozici model druhé největší zlaté mince světa, kterou v loňském roce vytvořila pro Českou národní banku. Mince je emitována v nominální hodnotě 100 milionů korun aváží 130 kilogramů.

Sběratel Michal Pupcsik ukáže na Sběrateli unikátní sbírku originálních podpisů amerických a sovětských kosmonautů. Sbírka je umístěna u expozice Klubu sběratelů autogramů, kde si můžete rovněž nechat zdarma ocenit a posoudit donesené autogramy z vašich sbírek.

Obaly od žvýkaček z celého světa, z nichž celá řada nese originální a nečekané motivy, vystaví společně s průvodním textem o historii této větve sběratelství po oba dva dny veletrhu sběratel Petr Zilvar.

Plakat - samolepky

 

 

 

 

 

 

 

 

Reprezentativní výběr ze své originální sbírky kbelíčků od jednokilových jogurtů představí na veletrhu sběratel Jindřich Jirásek ze Starého Rožmitálu. O netradiční sběratelské zálibě si můžete víc přečíst zde.

Sběratel sbírka jednokilové kbelíčky kýblíčky

 

 

 

 

 

V expozici Muzea cenných papírů můžete vidět první opravdu zlatou platební kartu a to ve dvou limitovaných sériích – Black &Gold. Pod názvem Real Gold ji v loňském roce vydala Banka CREDITAS ve spolupráci s Mastercard. Jde vůbec o první takovou kartu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Platební karta z opravdového zlata poprvé na veřejné výstavě.

Platební karta z opravdového zlata

 

 

 

 

 

 

Výstava Papírové peníze Československa 1919-1992 přináší přehled všech emisí, kterými se u nás platilo od zavedení československé koruny v roce 1919, až do ukončení její platnosti měnovou rozlukou v roce 1993. Návštěvníci se na 21 panelech seznámí s naší historií, která procházela peněženkami všech obyvatel a odrážela lesk a bídu jak první republiky, tak období nesvobody i budování socialismu pod vedením KSČ. K výstavě je vydán k volné distribuci katalog se základními informacemi o vystavených bankovkách a velký katalog s jejich barevnými reprodukce za režijní cenu.  Výstavu pořádá Evropská numismatická asociace.

Vlastní motiv, ať už tvář, logo nebo fotografii na kuponu u poštovní známky si můžete nechat zhotovit přímo na veletrhu Sběratel. Přítiskovou službu najdete na stánku České pošty. Známky s přítiskem se prodávají pouze v podobě tiskových listů, které obsahují klasické známky v páru s kupony vyhrazenými pro potisk Vaším motivem. Česká pošta také na veletrhu představí novou přítiskovou známku „Vítěz na časem“. Získat podpis jejího autora, výtvarníka Karla Zemana, můžete na autogramiádě pořádané v sobotu 7. 9. od 12:00 před expozicí pošty.

 

ZAJÍMAVOSTI, KTERÉ BUDE MOŽNÉ NA VELETRHU KOUPIT

Nová sběratelská bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ s motivem automobilu Škoda 850. Autorem je opět přední výtvarní fantaskních bankovek Matej Gábriš. V prodeji bude také druhé vydání vůbec první bankovky „zlaté sbírky“ s automobilem Duesenberg. Více o bankovce zde.

200 korun Zapadlik PRINT.cdr 200 korun Zapadlik PRINT.cdr 100 korun Zapadlik PRINT.cdr 100 korun Zapadlik PRINT.cdr

 

 

 

 

V prodeji na stánku sberatelske-darky č. 104

 

Veletrh Sběratel uvede první z nové řady sběratelských suvenýrových bankovek „World bank of wildlife“. Série je poctou výtvarného umu našich předních tvůrců známek a odborníků na kresby zvířat, výtvarníků Libuše a Jaromíra Knotkových. Autorem výtvarné koncepce celé bankovky je Matej Gábriš. Více o bankovce zde.

Bankovka Knotkovi.cdr Bankovka Knotkovi.cdr

 

 

 

 

V prodeji na stánku sberatelske-darky č. 104

 

Na veletrhu Sběratel bude možné koupit nejen novou poštovní známku s motivem legendárního letadla Lockeheed Electra 10A, které patřilo podnikateli Janu Antonínu Baťovi, ale také novou sběratelskou bankovku se stejným motivem.

Bankovka vyjde v nákladu 3 200 kusů rozděleném do osmi sérií. Ty budou označení 01 až 07, osmá série bude baťovsky stylová a ponese sérii 99. Všechny bankovky jsou vytištěny v tiskárně cenin a skrývají celkem 18 ochranných prvků. Na lícové straně je hlavním motivem letadlo Lockheed Electra 10A a správní budova Baťových závodů ve Zlíně č.21, tzv. Mrakodrap, co byla ve své době nejvyšší stavba v Evropě. Na rubové straně je hlavním motivem Jan Antonín Baťa (1898-1965) a heslo Tomáše Bati „lidem myšlení – strojům dřinu, jehož podnik převzal a rozvinul jej do nebývalých rozměrů. Autorem bankovky je výtvarník Matej Gábriš.

100 korun Electra.cdr 100 korun Electra.cdr

 

 

 

 

V prodeji na stánku Muzea cenných papírů č. 203

Sběratelskou trilogii barevných litografií vydává jako poctu k 100. výročí návratů Československých legií do vlasti Spolek pro podporu umění a sběratelství. Litografie zachycují bitvu na Bajkalském jezeře, přelet letadlem Tractor nad Vladivostokem a legendární obrněný vlak Orlík. Autorem kreseb je výtvarník Petr Ptáček, který dlouhodobě navrhuje poštovní známky pro Českou poštu.  Každý motiv vychází ve sběratelské emisi 100 kusů a na veletrhu bude v prodeji na stánku sberatelske-darky č. 104. (Více na www.spoleksberatel.cz).

_DSC2739 _DSC2734 _DSC2733

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiéru na veletrhu Sběratel bude mít také nová bankovka Mateje Gábriše s motocyklem Jawa. Jedná se první ze tří tisků, jež má připomenout výročí 90 let značky. Bude se jednat o  dvě série – PB a RK, což jsou iniciály patronů tohoto projektu. Roberta Kurucze a Petera Baka. Další dva tisky budou představeny do konce letošního roku. Vznikne také exkluzivní finální kompletní soubor s omezeným počtem kusů všech tří tisků Jawa s označením MG a stejnými sériovými čísly. Bankovka bude v prodeji na stánku Mateje Gábriše č. 221. Tady bude možné rovněž zakoupit novou knihu o tvorbě autora Mateje Gábriše, kde najdou sběratelé jeho prací vyobrazení tisků a povídání o jeho tvorbě a motivaci.

Jawa 50.cdr Jawa 50.cdr

 

 

 

 

Krásná dopisnice s motivy od Alfonse Muchy na stánku pošty OSN (UNPA) č. 114. V sobotu se navíc bude slavit Den OSN, u příležitosti kterého je možné získat speciální kašet.

OOSNN

 

 

 

 

 

 

Muzeum rekordů Pelhřimov vystaví KURIÓZNÍ KYTARY

Nejmenší kytarka, jež má všechny náležitosti jako kytara běžně používaná hudebníky svou délkou jen o málo přesahuje délku obyčejné zápalky. Je dlouhá 51 mm. Miroslav Kohel, který se dlouhá léta zabývá vyřezáváním miniatur, vytvořil tuto dřevěnou minikytaru „tzv. španělku“ se všemi detaily, které známe u kytary klasické. Nástroj o délce 5,1 cm vznikl za použití dřeva ořešáku královského (tělo nástroje) a javoru, hliníku (mechanika), perleti (horní kobylka), kovu získaného z hodinového pérka (pražce) a „tenounkých wolframových strun“ pocházejících z elektronky televizního přístroje. Kytara, kterou autor vyřezal z ořechového dřeva, se stala součástí pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky. Muzeum rekordů a kuriozit ovšem vystavuje i další unikátní nástroje:

Funkční kytaru ze sirek, na kterou na festivalu Pelhřimov – město rekordů zahrál i kytarový virtuóz Štěpán Rak. Dílo Tomáše Kordy představuje 17 225 zápalek a 2753 hodin čistého času práce. Kytaru, u níž je i krk zhotoven výhradně ze sirek!!!, autor zhotovil pro svou dceru, která s ní následně chodila 2 roky do Lidové školy umění (učit se hrát na kytaru).

02 kytara Miroslav Kohel 51 mm DSCN5028 - Copy

  1. Velkou zvláštností je i tzv. „keramokytara“ (čili plně funkční elektrická kytara, jejíž tělo tvoří keramická střešní krytina, zkrátka pálená střešní taška!)
  2. 01 kytara 51 mm DSCN5068 - Copy

Agentura Dobrý den představí i aktuální vydání České knihy rekordů, v níž má sběratelství ve srovnání s jinými obory, největší zastoupení. Mezi desítkami rekordních sbírek, o nichž se tu píše, se dočteme o sběratelích s největší kolekcí historických pivních lahví a dalších pivovarských rarit, čokoládových či cigaretových obalů, citátů, hymen, historických kočárků, tužek i propisek, sýrových etiket, seker, lepenkových železničních jízdenek, cizokrajných novin a řady dalších…

 

 

Pamětní list se známkou se zvířecím motivem bude v prodeji na stánku Odborné společnosti Fauna – Flora při Svazu českých filatelistů stánek č.123.

pamětní list fauna flora

 

 

 

 

 

 

 

 

V sobotu hned vedle veletrhu Sběratel!

Unikátní veterány, četníci ze Saint Tropez, francouzský boulevard, testovací centrum nových vozů i atrakce pro děti.  A nad hlavou letecká show! To vše můžete zažít na VELKÉ OSLAVĚ 100. VÝROČÍ  ZNAČKY CITROËN, která je přichystána na první zářijovou sobotu – 7. 9. na Letišti Praha Letňany.  Půjde o největší setkání veteránů Citroën, které se v takovém počtu na jednom místě v České republice ještě nikdy nesetkaly.  Návštěvníci akce budou mít jedinečnou možnost seznámit se s ikonickými modely, sportovními vozy, dodávkami HY, „kachnami” a dalšími vozy značky Citroën, které celosvětově patří mezi nejsbíranější veterány. A že bude na co se těšit! Mezi 140 přihlášenými veterány figurují takové unikáty jako SM Opera Chapron, 2CV 4×4 SAHARA, C3 5CV TORPEDO, DS 23 cabrio nebo BX 4TC.

100_LET_FOTO_5

 

 

 

 

 

OCEŇOVÁNÍ SBÍREK A ODBORNÉ PORADENSTVÍ