Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

8.- 9. září 2023 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (7.9.) od 16 do 19 h a v pátek (8.9.) od 9 h

World Bank of Wildlife manželů Knotkových

Čtvrtým motivem z edice sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ jsou “panda velká” a “panda červená. Autorkou celkového designu sběratelské bankovky je grafička Pavla Šťastná.

Edice vzdává hold výtvarnému umění Libuše a Jaromíra Knotkových. Manželé, kteří tvoří už dlouhá léta také nerozlučnou uměleckou dvojici, patří k předním specialistům na zobrazování flory a fauny a to ve světovém kontextu. Jsou autory řady obrazových knih, ale především mnoha populárních motivů českých poštovních známek.

Jejich známkový aršík Evropské sovy byl v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA ve Vídni v roce 2015 zvolen druhou nejkrásnější známkou světa a poštovní známka s motivem českých korunovačních klenotů pak v roce 2017 zvítězila v soutěži o nejkrásnější českou známku.

Jméno roztomilého medvěda pochází od jeho vzdálené příbuzné pandy červené, která se nachází na reversu nové sběratelské bankovky. Jde o francouzskou adaptaci nepálského slova „požírač bambusu“. Dokud nebyla známa tato příbuznost (panda červená byla objevena v roce 1901), byla panda velká známá jako medvěd černobílý.

Panda velká, která patří k ohroženým druhům, žije pouze v hornatých oblastech centrální části Čínské lidové republiky, v provinciích Kan-su, Šen-si a Sečuán. Na těchto územích je pro ni zřízeno velké množství rezervací a v městě Čcheng-tu je vybudované chovné centrum pro pandy velké.

Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Pandě velké není panda červená blízce příbuzná, má pouze podobný způsob života. Je o něco větší než kočka domácí. Obývá horské lesy jižní Číny, Nepálu, Bhútánu, Indie a Myanmaru. Patří mezi nejvýše žijící zvířata na světě, vyskytuje se i ve více než 4 000 m n. m. Pandy červené jsou s oblibou chovány v zoologických zahradách pro svůj vzhled a menší náročnost než panda velká.

Také v rámci Česka ji lze vidět stále častěji – ke konci roku 2017 hned v deseti z 15 domácích ZOO.

“Pandy” budou mít premiéru na podzimním veletrhu Sběratel, který se uskuteční teční od 9. do 10. září 2022 na výstavišti PVA Expo Praha. Manželé Knotkovi zde představí také novou poštovní známku ze série „Ochrana přírody“.

Vedle nové sběratelské bankovky si bude možné zakoupit také pamětní list, který připomíná její premiéru na veletrhu Sběratel.

Motivem celé série, jež je plánována na několik let, je myšlenka, kterou reprezentuje Světová banka divokých zvířat. Proto je na bankovce použita pro všechny texty angličtina jako světový jazyk.

Použitá měna – sovereign odkazuje historickým zlatým mincím stejného jména,  ale ve dvacátých letech existovala v Austrálii i bankovka tohoto jména V dnešní době žádná světová měna tento název nenese a tak byl použit jako nosný název pro tuto čistě sběratelskou měnu.

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 2.500 ks rozdělených do tří sérií, tentokrát s alfabetickými znaky sérií.

Série A – 400 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2025 na jarním  veletrhu Sběratel.

Série B – 1.100 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště PVA Expo Praha.

Série C – 1.000 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 9. do 10. září 2022 ve foyer výstaviště a v hale 2 na stánku sberatelshop.cz č. 302.

Další bankovka ze série „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ vyjde 8. září 2023 u příležitosti podzimního veletrhu Sběratel (8. – 9. 9. 2023).

Již vydané bankovky

2021

2020

2019