Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

World Bank of Wildlife manželů Knotkových

Pátým motivem z edice sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ je „kočka divoká“ a „rys ostrovid“. Jsou jedinými zástupci kočkovitých šelem na našem území, rys ostrovid je pak největší kočkovitou šelmou Evropy.

Edice vzdává hold výtvarnému umění Libuše a Jaromíra Knotkových. Manželé, kteří tvoří už dlouhá léta také nerozlučnou uměleckou dvojici, patří k předním specialistům na zobrazování flory a fauny a to ve světovém kontextu. Jsou autory řady obrazových knih, ale především mnoha populárních motivů českých poštovních známek.

Jejich známkový aršík Evropské sovy byl v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA ve Vídni v roce 2015 zvolen druhou nejkrásnější známkou světa a poštovní známka s motivem českých korunovačních klenotů pak v roce 2017 zvítězila v soutěži o nejkrásnější českou známku.

Můžete je osobně potkat na letošním veletrhu Sběratel a to na autogramiádě, která proběhne na výstavišti od 15:45 hod.

Kočka divoká (Felis silvestris) je jednou z nejrozšířenějších kočkovitých šelem vůbec. Žije na rozsáhlých územích Evropy, Afriky a Asie. Vyznačuje se šedo-hnědo-černou barvou srsti v rozličné barevné kombinaci. Váží většinou mezi 2 a 8 kilogramy, nejčastěji 3 až 6 kg. Délka těla bez ocasu je 44 až 75 cm, ocas měří 21 až 37 cm. Dožívá se obvykle 12–14, výjimečně až 20 let. Živí se především různými druhy hlodavců, dále ptáky, menšími plazy a obojživelníky. Ale pozor! V některých oblastech loví ve větší míře i zajícovce!

V České republice byla kočka divoká dlouho prakticky vyhubená (až na velmi vzácné příhraniční výskyty, například v NP Podyjí Nicméně mezi lety 2011 až 2019 se objevilo několik pozorování z fotopastí z oblasti Šumavy, Beskyd a Doupovských hor naznačující, že se do České republiky kočka divoká postupně navrací.

Rys ostrovid (Lynx lynx, dříve Felis lynx) je středně velká kočkovitá šelma přirozeně se vyskytující v Eurasii. Patří do podčeledi malé kočky a do čtyřdruhového rodu rys. Je největší kočkovitou šelmou Evropy.

Jak poznáte rysa? Rys je charakteristický svými dlouhými končetinami, krátkým ocasem, štětinami chlupů na uších (chvostky) a licousy. Zadní nohy jsou delší než přední, což dodává jeho postavě charakteristický vzhled. Tlapy jsou relativně velké, snižují tím plošné zatížení a umožňují dobrou prostupnost sněhem. Zbarvení srsti je variabilní, pohybuje se od šedé, přes béžovou, rezavou až po načervenalou či hnědou. Váží nejčastěji okolo 20 kg, výjimečně velké kusy mohou mít i přes 30 kg.

“Evropské šelmy” budou mít premiéru na podzimním veletrhu Sběratel, který se uskuteční teční od 8. do 9. září 2023 na výstavišti PVA Expo Praha. Manželé Knotkovi zde představí také novou poštovní známku ze série „Ochrana přírody“.

Vedle nové sběratelské bankovky si bude možné zakoupit také pamětní list, který připomíná její premiéru na veletrhu Sběratel.

Motivem celé série, jež je plánována na několik let, je myšlenka, kterou reprezentuje Světová banka divokých zvířat. Proto je na bankovce použita pro všechny texty angličtina jako světový jazyk.

Použitá měna – sovereign odkazuje historickým zlatým mincím stejného jména,  ale ve dvacátých letech existovala v Austrálii i bankovka tohoto jména V dnešní době žádná světová měna tento název nenese a tak byl použit jako nosný název pro tuto čistě sběratelskou měnu.

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 2.500 ks rozdělených do tří sérií, tentokrát alfabetickými znaky sérií.

Série A – 400 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2025 na jarním  veletrhu Sběratel.

Série B – 1.100 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště PVA Expo Praha.

Série C – 1.000 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 8. do 9. září 2023 ve foyer výstaviště a v hale 2 na stánku sberatelshop.cz č. 302.

Kompeltní sada sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ vyjde 7. září 2024 u příležitosti podzimního veletrhu Sběratel (7. – 8. 9. 2024).

Již vydané bankovky

2022

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je panda-lic-navrh-final-644x334.jpg.
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 04-final-1-644x333.jpg.

2021

2020

2019