Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Doprovodný program

PÁTEK 8. září

Příležitostné poštovní razítko veletrhu Sběratel 2023.

11:45

„Dny vlastních známek“ na veletrhu Sběratel uvede Břetislav Janík, předseda Odborné společnosti sběratelů Vlastních známek.

Ke “Dnům vlastních známek” bude pro sběratele k dispozici strojové razítko z frankovacího stroje Neopost/Quadient a to na stánku Odborné společnosti Flora – Fauna.

12:00

Známky s přítiskem České pošty oslaví své dvacáté narozeniny představením nového tiskového listu „Diskobolos – 20 let s vámi“. 

11:00 – 13:00

Stánek Českých dukátů č. 314 navštíví přední česká grafička a ilustrátorka Eva Hašková a rytec Martin Srb. Společně pro České dukáty vytvořili tzv. „paměťovku“ (pamětní tisk ve formě bankovky) ke 100. výročí ražby svatováclavských dukátů. Návštěvníci budou mít příležitost si od nich nechat podepsat grafický list, který vydání svatováclavské paměťovky provází.

12:30

Novou dopisnici České pošty a veletrhu Sběratel ze série „Legendy“ přijde osobně uvést stříbrný olympionik z her v Soči 2014 a nejúspěšnější český biatlonista historie Ondřej Moravec, který se následně bude zájemcům také rád podepisovat.

13:00


Český lev s hologramem – premiéra na veletrhu Sběratel. Medailér Asamat Baltaev bude rozdávat autogramy na stánku České mincovny. Podepíše vám třeba sběratelskou kartičku nebo unikátní variantu investiční mince Český lev s hologramem, která zpochybní vaše vnímání reality. Jablonečtí mincmistři si troufají tvrdit, že nebudete věřit vlastním očím. Minci s hologramem bude možné zakoupit přímo na stánku České mincovny, a to exkluzivně. Buďte mezi prvními vlastníky numismatické rarity! Na e-shopu a v prodejnách České mincovny bude její prodej spuštěn až po skončení veletrhu…

13:00 – 17:00

Novinku – „zlatý dukát“ – představí na svém stánku České dukáty (č. 314) společně s akademickým sochařem Zbyňkem Fojtů, jedním z nejvýznamnějších medailérů současnosti. Podepisovat zde bude grafické listy vytištěné k nové emisi.

13:30

Autogramiáda autorů sběratelských bankovek, výstava a zápis do Knihy rekordů na stánku Muzea cenných papírů (MCP). Muzeum slaví 15 let a u této příležitosti chystá na veletrhu Sběratel výstavku sběratelských bankovek, které do letošního roku vydalo. Celkem jich je 87 300 a přímo na veletrhu bude za tento počin MCP zapsáno do české Knihy rekordů.

Následovat bude autogramiáda výtvarníků, kteří se na vzniku bankovek podíleli. Dorazí mimo jiné jeden z nejvyhledávanějších autorů fantaskních bankovek současnosti Matej Gábriš.

Více si o muzeu můžete přečíst zde.

14:00

Příležitostnou dopisnici „Gastronomie na známkách“, jež vychází k výstavě Praga Piccola, která tradičně provází veletrh Sběratel, pokřtí přední popularizátor gastronomie a sběratel Roman Vaněk.

Roman Vaněk schvaluje v tiskárně Hradištko, kde se tisknou české a slovenské poštovní známky, svým podpisem dopisnici do tisku.

Zakladatel Pražského kulinářského institutu, autor oblíbených kuchařek, scénárista, moderátor a průvodce rozhlasových Dějin kuchyně, TV pořadů Peklo na talíři, Jídlo s.r.o., Zmlsané dějiny, Rozum v troubě.., je majitelem největší tuzemské sbírky jídelních lístků, historických kuchařek a řady rarit, které se vážou právě ke gastronomii. Na veletrhu bude možné z jeho sbírek vidět mimo jiné výběr vzácných restauračních menu, včetně tří nejstarších tištěných u nás.

Světovou premiérou je chystané vystavení unikátní kolekce nejmenších kuchařských knih na světě z Vaňkovy sbírky. Do zmíněné celosvětové kolekce patří i dvě Vaňkovy česky psané mini-knihy. Tedy kuchařky v provedení „světová miniatura.“ „Několik ručně vázaných, certifikovaných a autory signovaných exemplářů jsme alokovali pro volný prodej sběratelům,“ potvrdil Roman Vaněk.

Příležitostné razítko, které bude možné po dobu trvání veletrhu získat na stánku České pošty.

Dopisnici „Gastronomie na známkách“ s výběrem českých „gastroznámek“ doplňuje citát Romana Vaňka a grafický motiv z historického menu, jehož autorem je Alfons Mucha.

Následovat bude autogramiáda Romana Vaňka.

15:15

Do „Síně slávy české poštovní známky“, jež je organizována pod patronací Spolku pro umění a sběratelství, bude uvedena další osobnost, jež se významně zasloužila o rozvoj české filatelie. Na akci se společně podílí veletrh Sběratel, Česká pošta, Poštovní muzeum, časopis Filatelie a tiskárna Hradištko.

15:30

Představení nového známkového aršíku ze série Ochrana přírody, který je tentokrát věnován Národnímu parku Podyjí, za účasti jeho autorů, Jaromíra a Libuše Knotkových a rytce Martina Srba.

Současně bude pokřtěna nová sběratelská bankovka veletrhu Sběratel z emise „World of Wildlife manželů Knotkových“, tentokrát zaměřená na Evropu, konkrétně rysa a kočku divokou. (V prodeji bude v informacích ve foyer).

15 :45 – 17:30

„Megaautogramiáda“, která by mohla být zapsána do Knihy rekordů jako největší setkání autorů českých poštovních známek na jednom místě. Zatím má Česká pošta potvrzenu účast téměř dvaceti výtvarníků. Na výstaviště by měli dorazit Jiří Slíva, Pavel Sivko, Václav Fajt, Eva Hašková, Jindřich Ulrich, Karel Zeman, Jaromír Knotek, Libuše Knotková, Kamil Knotek, Martin Srb, Jan Maget, Bohumil Šneider, Anna Khunová, Petr Štěpán, Michal Novák, Lenka Vojtová, Adolf Absolon a Filip Heyduk.

Autogramiáda bude probíhat v samostatné hale 5, která přímo navazuje na veletržní halu, kde se koná veletrh Sběratel.

Společnost Flora Fauna při SČF společně s Českou poštou nabídne příležitostné poštovní razítko věnované holubí poště. Na stánku společnosti Flora Fauna pak bude možné koupit dopisnice věnované právě holubářství a jedlým houbám v kuchyni.

Autor dopisnice výtvarník Miloslav Muškát bude na stánku společnosti osobně přítomen po celé páteční odpoledne. Flora Fauna bude také nabízet razítko z frankovacího stroje Neopost/Quadient . A možná prý dorazí i živý holub…

“Holubářské razítko” bude k dispozici na České poště.

SOBOTA 9. září

10:00 – 13:00

Bytostný sochař Michal Vitanovský je mimo jiné autorem Řádu bílého lva. V expozici Českých dukátů č. 314 osobně představí svou stříbrnou medaili k 300. výročí úmrtí architekta českého baroka Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Zájemcům pak podepíše grafický list, který k novince České dukáty vydaly.

11:30

Moje mincovna CZ rozdá návštěvníkům veletrhu 500 exemplářů pamětní ražby Řád Bílého lva ZDARMA! Přijďte na stánek č. 210 v hale 2, získejte pamětní ražbu Řád Bílého lva a zapojte se do losování o hodnotné ceny.

12:00

Druhé rozšířené vydání Atlasu našich hornin, tentokrát s podtitulem „Čechy – Morava – Slovensko“ přijde na veletrh Sběratel osobně představit jeho autor Richard Jan Hons. Knížku si můžete koupit na stánku společnosti Klientské tituly č. 711, kterou najdete v sekci Minerály a drahé kameny  hale 2D.

13:00

Slavný Citroën 2CV slaví 75 let a veletrh Sběratel k této události přichystal tiskový list přítiskových známek s kuponem právě s motivem legendární „kachny“. (V prodeji bude na stánku sberatelshop.cz č. 302 a na informacích ve foyer.) Jeho autorem je výtvarník Roman Sedlák, který stejný motiv připravil i pro oblíbenou 0 euro sběratelskou bankovku. (V prodeji bude ve foyer.)

V sobotu ji přijde na veletrh pokřtít automobilová závodnice Bára Holická (vlevo) se svou spolujezdkyní Lucií Engovou, sestrou našeho jediného pilota F1 Tomáše Engeho. Obě dámy plánují právě s Citroënem 2CV vyrazit na nadcházející Rallye Dakar v kategorii Classic. K vidění bude jejich chystaný závodní speciál DUCKAR a na následnou autogramiádu dorazí i autor motivu kuponu a bankovky.

Pokud chcete jejich cestu podpořit, můžete si koupit jednu z mnoha atraktivních odměn, které se k jejich dakarskému dobrodružství váží na donio.cz

K akci bude možné získat také strojové razítko z frankovacího stroje Neopost/Quadient a to na stánku Odborné společnosti Flora – Fauna.

14:30

Autogramiáda výtvarnice Mariny Richterové spojená s představením nového „shakespearovského aršíku“, který vytvořila pro Českou poštu. Sama Marina Richterová připravila k události sadu autorských pohlednic, které bude po celou dobu veletrhu v prodeji na stánku sberatelshop.cz č. 302.

Druhý den veletrhu bude sběratelům u České pošty k dispozici také kašet k tradičnímu Dni OSN. Pošta Spojených národů se účastní veletrhu Sběratel už po šestadvacáté a i letos přichystala pro návštěvníky na svém stánku krásnou dopisnici.

PO CELOU DOBU VELETRHU

VÝSTAVA SBĚRATELSKÝCH UNIKÁTŮ PRAGA PICCOLA

Velkým lákadlem bude určitě výstava „James Bond na poštovních známkách“. Unikátní sbírka motivů z filmů se slavným agentem 007 na známkách pošt z celého světa bude veřejně vystavena vůbec poprvé.

Původní inspirací byla pro autora výstavy, respektovaného filatelistu Milana Černíka, britská Královská pošta, která vydala sérii známek se všemi představiteli James Bonda a k tomu ještě aršíkové vydání se záběry z jednotlivých filmů. Mimo jiné i s jeho oblíbenou scénou, kde Pierce Brosnan ve filmu Zlaté oko řádí s tankem T-80BV v ulicích Petrohradu. (Britské známky s Jamese Bondem můžete na veletrhu koupit na stánku sberatelshop.cz č. 302). Následně se mu podařilo zdokumentovat všech 25 bondovek, které jsou pokládané za oficiální (plus jednu tzv. neoficiální, která vznikla mimo společnost Eon Productions), a to většinou díky poštovním agenturám bývalých francouzských kolonií.

Autora výstavy „James Bond na poštovních známkách“ Milana Černíka můžete na veletrhu Sběratel potkat také osobně a to na stánku jeho firmy P.A.C. Auction č.402.

Více si o chystané výstavě můžete přečíst zde.

Výstavka bude umístěna u podia v blízkosti stánku České pošty.

Sbírat se dá skoro všechno. Dokazuje to Jindřich Jirásek starší, který už dvakrát na veletrhu Sběratel překvapil návštěvníky neobvyklými sbírkami. Rok před covidem ukázal část sbírky kbelíčků od kilových jogurtů a vloni celou kolekci vánočních hrnečků na svařené víno. V obou případech se jedná téměř o čtyři sta různých exemplářů. Letos se chce pochlubit sbírkou solárních postaviček, které jinak po celý rok obveselují děti v okně Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále, o něž pečuje.

Největší část sbírky Jindřicha Jiráska st. se kýve v okně Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále.

Kývající se figurky závislé na slunečním svitu či jiném prudkém světle zahrnují celou škálu námětů od květin a zvířátek až po filmové hrdiny či známé osobnosti. A tak ve sbírce nechybí papež Jan Pavel II, Elvis Presley, Mr. Bean, královna Alžběta II. ani Bart Simpson. Více než 160 pimprlat vytváří pravidelný klapot, takže člověk si připadá jak v hodinářství ze zašlých časů.

Výstavka bude umístěna u podia v blízkosti stánku České pošty.

ZAJÍMAVOSTI NA VELETRHU

Novým modelem ve „Zlaté sbírce Václava Zapadlíka“ je Škoda Monte Carlo 1938. Autorem sběratelské bankovky je opět přední světový tvůrce fantaskních bankovek Matej Gábriš. Sběratelské bankovky ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ budou v prodeji v Informacích ve foyer.

V pátek 8. září bude možné na veletrhu koupit v premiéře 0 euro souvenirovou bankovku věnovanou fotografu Janu Saudkovi, která tak doplní žádané sběratelské bankovky s Karlem Gottem, Jiřinou Bohdalovou nebo skupinou Olympic vydané v minulosti

Nejdelší známka světa bude v prodeji na veletrhu Sběratel. Na stánku Kyrgyzské pošty si budou návštěvníci moct koupit známku, jež je se svou šířkou 184 mm oficiálně nejdelší poštovní známkou na světě. Představuje pohoří Chaar-Tash, Toguz-Toro Tract a vesnici Kazarman. Na celkovém aršíku je pak zobrazena soutěska Beš-Taš, stejnojmenné jezero, pohoří Tuyuktor a průsmyk Itagar. Kyrgyz Express Post vydala známku, kterou doplňuje i zajímavá obálka prvního dne (FDC) v roce 2022 k “Mezinárodnímu roku udržitelného rozvoje hor”. Kyrgyzstán je převážně hornatá země, téměř 90 % území země se nachází v nadmořské výšce nad 1500 metrů a některé vrcholy přesahují výšku 7000 metrů.

Dárkový booklet s nejdelší známkou světa a s maxikartou s příležitostným razítkem k letošnímu veletrhu Sběratel bude v prodeji po oba dva dny veletrhu.

Na stánku pošty Kyrgyzstán č. 111b bude v prodeji také maxikarta s národními rostlinami Kyrgyzstánu a Česka, která symbolicky připomíná 30 let od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

Velkou novinkou na veletrhu Sběratel bude představení nového konceptu LOVE CARD, který pochází od tvůrce úspěšného konceptu Euro Souvenir, Richarda Failla.

V případě Love Card má jít o moderní koncept pohlednice jako suvenýru, který vytváří pouto k navštívenému místu prostřednictvím fráze, která je tak často používána po celém světě: I LOVE PARIS, I LOVE NY…

Po turistických žetonech připomínajících mince a po konceptu 0 Euro Souvenir připomínajícím bankovky završuje LOVE CARD pomyslnou sběratelskou trilogii, přičemž hlavní myšlenku čerpá z oblasti filatelie. Obsahuje totiž grafické prvky pohlednice, poštovní známky a obálky letecké pošty, zpracované v neoretro designu. Na zadní straně může návštěvník navíc vyznačit datum návštěvy daného místa a otisknout razítko LOVE CARD.

Stejně jako koncept Euro Souvenir i Love Card vyrábí společnost Oberthur, která se zabývá tiskem bankovek a platidel. Love Card tedy není vytištěna na obyčejném papíře, ale opět na hodnotném papíře, jak je tomu obvykle u bankovek. Pro účely tohoto konceptu pořídila společnost Oberthur do svého portfolia zcela nový stroj, který zvládne i plnobarevný tisk nízkonákladových sérií. A právě tato plnobarevná edice bude poprvé představena na veletrhu Sběratel, a to nejen v České republice a na Slovensku, ale i v sousedních zemích.

Love Card obsahuje i některé ochranné prvky používané na bankovkách nebo jiných ceninách. Patří mezi ně například hmatové označení, ochranné prvky proti UV záření, bezpečnostní pozadí, číslovač a sériové číslo, které má každá emise své vlastní, což opět činí Love Card velmi zajímavou pro sběratele.

Love Card  bude v prodeji na stánku společnosti Nunofia, kde bude možné koupit rovněž první slovenskou Love Card s Muzeem SNP.  Vedle toho si budou moci sběratelé doplnit své sbírky o starší i novější edice Euro suvenýrů vydaných v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.

Na společném stánku č. 509 Nunofi.sk, Euro Souvenir Česko a Slovensko a Love Card, který bude umístěn v hale 2D bude v prodeji také nová slovenská stříbrná mince v nominální hodnotě 20 EUR s motivem Chráněné krajinné oblasti Vihorlat, jež vychází 5. září, a to v proof kvalitě.

Mincovna a poštovní správa Vatikán představí na veletrhu Sběratel novou emisí mincí tzv.  “The Jubilee Cross”. Série obsahuje šest dvoubarevných mincí v hodnotě 10 eur vyražených ze stříbra a mědi v proof kvalitě. Až do roku 2025 pak budou každý rok vydány vždy dvě mince s odlišným tematickým zaměřením. Návštěvníci veletrhu Sběratel budou mít příležitost objednat si první minci a tím si zajistit celou emisi. S prvním párem mincí obdrží každý sběratel speciální etui, která má ve finále vytvořit „Jubilejní kříž –  symbolické znamení pouti a naděje“.

V pátek bude na stánku aukčního domu Macho & Chlapovič oficiálně zahájen prodej Katalogu mincí a medailí Československé republiky, České republiky, Slovenska 2024 a Katalogu bankovek Československa, České a Slovenské republiky 2024. Katalog bankovek je nově vydán po pěti letech.

Na stánku “Robbie – UNC Bankovky” č. 618 bude možné zakoupit mimo jiné i originální bankovky Velké Británie z let 1962-1984 s Královnou Alžbětou II. ve sběratelském stavu UNC za velmi příznivé ceny. Pokud Vám chybí ve sbírce, neváhejte se zastavit.

Turistickou vizitku veletrhu Sběratel na rok 2023 si můžete zakoupit na stánku České pohádkové akademie ve foyer. S Turistickým deníkem nebo Pohádkovým pasem je vstup na veletrh po oba dny zdarma.

Nový sešitek vlastních známek „Prehistorie rodu Homo“, jehož prodej bude zahájen na Sběrateli, koupíte na stánku firmy Faunaphila. K sešitku je dispozici také příležitostné razítko na poště Praha 8.

Švýcarské hodinky Swatch se vždy vyznačovaly svým nekonvenčním přístupem a nevšední hravostí. Po boku klasických kolekcí tak vždy společnost prezentovala speciální limitované edice, jejichž designový původ pocházel z různých kooperací. Po loňském ohromném hitu, který vznikl ze spojení se značkou Omega a jenž stále trvá, se společnost odhodlala prezentovat něco, co opravdu nikdo nečekal. Kolekci What If, tedy Co Kdyby?

Jeden okamžik v historii společnosti totiž mohl změnit vše. V roce 1982 se totiž její zakladatelé sešli, aby spolu rozhodli zásadní dilema. Mají být revoluční, cenově dostupné, avšak švýcarské hodinky kulaté nebo hranaté? Volba padla na pouzdra kulatá – co by se ale stalo, kdyby padla volba na hranatý profil? Na tuto otázku odpovídá nová edice Bioceramic What If? Model tak rozehrává alternativní a zábavnou realitu.  

Hodinky Swatch na veletrhu Sběratel najdete v expozici firmy Chronoshop.cz č. 126.

NENECHTE SI UJÍT!

Konference Trading Expo & Alternativní investice

11:00 – 17:00

Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější.

Svým záběrem se tak jedná o unikátní akci, na které se posluchači dozví informace, jež jsou jinak těžko dostupné.

Účastníci konference mají možnost získat informace z první ruky a v následné diskusi položit konkrétní otázky lidem, kteří dané problematice dobře rozumí.

HLAVNÍ TÉMATA LETOŠNÍ KONFERENCE

Místo konání: kongresový sál výstaviště PVA EXPO PRAHA ve foyer.

Vstup na konferenci je po registraci na www.tradingexpo.cz zdarma. Počet míst v sále je omezen.

Poštovní známky s Jamesem Bondem, skupinou Queen nebo Paulem McCartneym najdete na veletrhu Sběratel na stánku firmy sberatelshop.cz č. 302!

Pokud se zaregistrujete do Klanu sběratelů získáte nejen vstupenku zdarma, ale i sběratelský kalendářík s vyobrazením “cyklistické známky” od výtvarníka Jiřího Slívy. www.klansberatelu.cz

Souběžně s veletrhem Sběratel se v hale 2D uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.

Na veletrhu “Vinyl & Stereo Expo” najdete raritní gramodesky i hudební memorabilie. I letos pak bude speciální sekce pod názvem “Rock & Metal Market” věnována jen metalové hudbě. Kdy: sobota 9. září, výstaviště, hala 5.

Veletrh Minerály a drahé kameny v jedné hale se Sběratelem. Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Zamiřte do haly 2D, kde najdete obchodníky z celé ČR i ze zahraničí!

Vlastní motiv, ať už tvář, logo nebo fotografii na kuponu u poštovní známky si můžete nechat zhotovit přímo na veletrhu Sběratel. Přítiskovou službu najdete i letos na stánku České pošty. 

Nakupujte na veletrhu Sběratel jako první!  Využijte tzv.. „odpoledne pro obchodníky“. Po zakoupení „dealerské vstupenky“ v ceně 1 000 Kč můžete veletrh navštívit už ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek od 9:00 hod. (Veletrh se pro veřejnost otevírá od 10:00 hod.).  Vstupenku pro obchodníky můžete ve čtvrtek zakoupit na výstavišti na Registraci vystavovatelů ve foyer.


.

OCEŇOVÁNÍ SBÍREK A ODBORNÉ PORADENSTVÍ

Poštovní známky – Svaz českých filatelistů, prosklená rohová místnost u vchodu na veletrh ve foyer – press room 

 www.informace-scf.cz

Mince, medaile, bankovky – Česká numismatická společnost, stánek ve foyer

www.numismatici.cz

Telefonní karty – Klubu sběratelů telefonních karet – Luboš Slezák, stánek č. 526

Různé sběratelské předměty – Klub sběratelů kuriozit, stánek č. 123

www.sberatel-ksk.cz

Ryzost drahých kovů, materiálů a šperků, kontrola povrchu slitků, Puncovní úřad, stánek 221

www.puncovniurad.cz

Cenné papíry, historické akcie, šeky, ceniny ad., Muzeum cenných papírů, stánek č. 205

www.das-mcp.cz/muzeum

Autogramy, Klub sběratelů autogramů, stánek č. 119

http://www.autogram.info/

Hračky z Kindervajíček, přední odborník a sběratel Jan Svoboda, stánek č. 530

www.kinder-figurky.cz

Starožitnosti, profesionálky z firmy Antik Kureš, člena Asociace starožitníků ČR, stánek č. 117

www.antik-kures.cz

Mušle a další přírodní poklady moře, Český klub sběratelů lastur, stánek č. 534

www.cksl.cz

Minerály a drahé kameny, znalec Karel Mařík , stánek č. 703

www.gemsmarik.com