Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

8.- 9. září 2023 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (7.9.) od 16 do 19 h a v pátek (8.9.) od 9 h

Doprovodný program

Sběratel není jen největším prodejním veletrhem sběratelských předmětů ve střední a východní Evropě, ale nabízí každý rok také originální doprovodný program. Jeho návštěva je tak zajímavým výletem nejen pro sběratele, ale také pro lidi, kteří doma v rodině sběratele mají a hledají pro něj vhodný dárek, nebo pro rodiny s dětmi.

AUTOGRAMIÁDY A AKCE NA SBĚRATELI 2022

PÁTEK 9. září 2022

10:30

Oslava 25 let veletrhu Sběratel

Křest knihy „25 let veletrhu Sběratel“ za účasti zakladatele veletrhu Jindřicha Jiráska st. Kniha vychází v omezeném nákladu 1 500 kusů. Součástí každé knihy je 0 euro suvenýrová bankovka 25 veletrhu Sběratel – Jan Werich / Rudolf II. “císař sběratelů” se speciální pamětní ražbou s výročním logem veletrhu. Kniha bude v prodeji v Informacích ve foyer.

Představení vlastních známek veletrhu Sběratel za účasti jejich autorů Libuše, Jaromíra a Kamila Knotkových, Petra Ptáčka, Milana Bauera a Romana Sedláka. Motivy známek představují hlavní nomenklatury Sběratele. Současně připomínají, že jedním z kouzel osobní účasti na veletrhu je možnost, že návštěvník mezi tisíci a tisíci nabízenými sběratelskými předměty najde opravdový poklad.  

Tedy například vzácnou pohlednici, nejvyhledávanější český kámen vltavín, svatováclavský dukát, nejžádanější československou minci, nebo nejdražší domácí známku, tzv. žilkovanou čtyřkorunu s převráceným přetiskem Pošta československá 1919. Ta je dosud známa v jediném exempláři – ale kdo ví…

Libuše a Jaromír Knotkovi společně s rytcem Martinem Srbem pokřtí nový známkový aršík České pošty ze série Ochrana přírody s motivem Máchova kraje.

Současně bude uvedena do prodeje nová sběratelská bankovka veletrhu Sběratel, z emise „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“, jež každý rok oceňuje jejich výtvarný um. Motivem letošní bankovky jsou pandy. Sběratelskou bankovku přijde osobně představit autorka jejího designu grafička Pavla Šťastná.

Uvedení pamětní stříbrné medaile emitované k 25. výročí veletrhu Sběratel. Medaile symbolicky nese portrét císaře Rudolfa II. Panovník, přezdívaný pro své rozsáhlé sbírky “císař sběratelů” navíc letos slaví 470 výročí narození. Podobizna je převzata z historického tolaru z roku 1603. Stříbrné medaile v ryzosti 999 a průměru 37 mm byly vyraženy v omezeném počtu 500 kusů v České mincovně. Každý kus je opatřen certifikátem a uzavřen v etui.

Známkový sešitek Poklady na veletrhu Sběratel, sběratelská bankovka a pamětní medaile 25 let veletrhu Sběratel budou v prodeji v Informacích ve foyer a v hale na stánku sberatelshop.cz č. 302

Zahájení prodeje 0 euro suvenýrové bankovky k 25. výročí veletrhu Sběratel. Jeden z největších sběratelů historie, císař Rudolf II se na ní potkává s Janem Werichem, který panovníka nenapodobitelně ztvárnil ve slavném filmu „Císařův pekař a pekařův císař“.

Sběratelská 0 eurosuvenýrová bankovka bude v prodeji v samostatné hale 8.

Oslava desetiletého výročí zavedení programu vlastních známek do poštovního provozu a představení vlastních známek, které k události vydává Odborná společnost sběratelů vlastních známek. Motivy známek, které jsou nově ve tvaru hexagonu, stejně jako logo společnosti je dílem výtvarníka Jiřího Slívy, který na křtu přislíbil účast.

Jubileum také připomíná průřezová výstavka nejzajímavějších vlastních známek, které byly během poslední dekády emitovány umístěná v hale.

Vlastní známky budou v prodeji v Informacích ve foyer a v hale na stánku sberatelshop.cz č. 302.

Křest sešitku vlastních známek Česká a moravská plemena domácích zvířat, který vydala Odborná společnost Fauna-Flora při svazu českých filatelistů za účasti jeho autora, výtvarníka Vlada Rimbaly. Na stánku společnosti č. 121 si bude možné v improvizované mini ZOO zvířátka, která mu stála modelem, také přímo prohlédnout.

Do “Síně slávy české poštovní známky“, jež je organizována pod patronací Spolku pro umění a sběratelství, bude uvedena další osobnost, jež se významně zasloužila o rozvoj české filatelie.

Slavnostní vyhlášení první dne veletrhu Sběratel tzv. Dnem vlastních známek.

Po skončení bude následovat velká autogramiáda výtvarníků Libuše, Jaromíra a KamilaKnotkových, Petra Ptáčka, Milana Bauera, Romana Sedláka, Jiřího Slívy, Vlado Rimbaly, Pavly Šťastné a rytce Martina Srba.

10:00 – 12:00

Na stánku Odborné společnosti Fauna-Flora při SČF bude možné potkat nejen výtvarníka Vlado Rimbalu, ale také Doc. RNDr. Václava Zieglera, CSc., autora publikace Trilobiti berounských pramoří, kterou ilustroval Radko Šarič z České geologické služby. Kniha zde bude v prodeji a od jejího autora bude možné získat podpis s malým překvapením.

11.00

Vernisáž výstav „40 let strakonické Moai s Pavlem Pavlem. Nejhezčí Turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky 2022″. Křest speciální absolventské vizitky veletrhu Sběratel, v rámci vernisáže, bude proveden Pavlem Pavlem a ministry České pohádkové akademie (ČPA) pivem Platan. Po vernisáži následuje autogramiáda Pavla Pavla a ministrů ČPA s magic pastelkami Koh-i-noor. S Turistickým deníkem nebo Pohádkovým pasem je vstup na veletrh po oba dny zdarma.

Akce bude probíhat v expozici České pohádkové akademie ve vstupní hale – foyer.

12:00

Bohemia mincovna představí ražbu k 20. výročí neziskové organizace Nedoklubko, která pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Na stánku č. 209 ji pokřtí herečka Sara Sandeva a primář Neonatologického oddělení FN Bulovka MUDr. Martin Čihař. Výroční medaile bude možné u stánku také zakoupit.

12:30

Antonín Panenka, autor slavného gólu, který v roce 1976 pasoval Československo na mistry Evropy, má vlastní sběratelskou dopisnici. V sérii LEGENDY ji společně vydává Česká pošta a veletrh Sběratel.

Dopisnice bude v prodeji na stánku České pošty č. 120.

13:00

Představení poštovních známek Kyrgyzské pošty, které osobně uvede jejich autorka, moldavská výtvarnice Daria Maier. Její podpis můžete následně získat na stánku pošty č. 108 a to po oba dva dny veletrhu. Kyrgyz Express Post připravila speciálně pro veletrh dvě cartes maximum s logem Sběratele, které si bude možné, stejně jako emisní program pošty, přímo na místě koupit. V expozici Kyrgyzské pošty si také budou k vidění také originální kresby od Darii Maier.  

13:00

České dukáty slaví letošní výročí 130 let korunové měny vydáním exkluzivní dvojice zlatých a stříbrných replik korunových mincí s malým pojednáním o počátcích korunové měny od Jaroslava Moravce. Ten ve 13:00 brožuru i vlastní ražby osobně uvede a následně si bude možné zlatou nebo stříbrnou dvojici replik s odborným textem přímo na stánku Českých dukátů zakoupit a brožuru si nechat od autora podepsat.

14:00

Uvedení sběratelské edice investiční mince Český lev ve zvláštním blistru s logem veletrhu Sběratel. spojené s autogramiádou jejího tvůrce, medailéra Asamata Baltaeva.

Autogramiáda a prodej mince bude probíhat na stánku České mincovny č. 318.

14:30 – 16:00

Olympic je legendou československé populární hudby. Na svém kontě má desítky skladeb, které dávno zlidověly a patří do národní pokladnice hitů. Petr Janda s ostatními členy kapely přijdou na veletrh Sběratel osobně uvést sběratelskou 0 euro suvenýrovou bankovku a plánované poštovní známky České pošty, které oslaví nadcházející 60. narozeniny kapely. Celá skupina se následně zúčastní autogramiády.  

Sběratelská 0 eurosuvenýrová bankovka bude v prodeji v samostatné hale 8. vydání poštovní známky je plánováno na říjen.

SOBOTA 10. září 2022           

10:30 -16:00

Konference Trading Expo & Alternativní investice

Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější.

Svým záběrem se tak jedná o unikátní akci, na které se posluchači dozví informace, jež jsou jinak těžko dostupné.

Účastníci konference mají možnost získat informace z první ruky a v následné diskusi položit konkrétní otázky lidem, kteří dané problematice dobře rozumí.

HLAVNÍ TÉMATA LETOŠNÍ KONFERENCE

Místo konání: kongresový sál výstaviště PVA EXPO PRAHA ve foyer.

Vstup na konferenci je po registraci na www.tradingexpo.cz zdarma. Počet míst v sále je omezen.

11:00 – 16:00

Podpisový maraton autorů poštovních známek

Česká pošta chce také sběratelům vynahradit zrušené tradiční výstavky na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze konané za účasti výtvarníků vždy v den uvedení nových poštovních známek na trh.

Na sobotu proto chystá ve spolupráci s pořadateli velkou „megautogramiádu“ autorů, se kterými se nemohli filatelisté za poslední dva roky na poště potkat.

Účast přislíbili:

Autogramiáda – 1. blok 11:00 – 12:30

Barbora Adamusová, Eva Bartošová, Bohumil Šneider, Václav Fajt, Tomáš Bajer

Autogramiáda – 2. blok 13:30 – 15:30

Adolf Absolon, Jan Kavan, Mikuláš Kavan, Pavel Sivko, Karel Zeman

NENECHTE SI UJÍT

Novým modelem ve „Zlaté sbírce Václava Zapadlíka“ je Škoda 645. Autorem sběratelské bankovky je opět přední světový tvůrce fantaskních bankovek Matej Gábriš. Po oba dva dny veletrhu ho můžete osobně potkat v hale na stánku „Gábrišovky“  č. 619.

Sběratelské bankovky ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ budou v prodeji v Informacích ve foyer a v hale na stánku sberatelshop.cz č. 302.

Praga Piccola – výstava sběratelských unikátů.

Na letošní výstavě sběratelských rarit bude mimo jiné k vidění nejžádanější a nejdražší česká oběhová mince, desetikoruna z roku 1993 s odlišnou ražbou, která se v letošní roce prodala za 600 000 Kč (uhádnete, která z nich to je…?).

Můžete také navštívit výstavku věnovanou slavnému příběhu, kdy český odborník Pavel Pavel „rozchodil“ v roce 1986 na Velikonočním ostrově sochy moai, unikátní sbírku vánočních hrníčků nebo zajímavý sběratelský program známé značky hodinek Swatch.

K vidění budou hodinky z různých limitovaných edic, případně ze sérií, které si zahrály ve filmech či populárních seriálech. Nebudou tak chybět žluté 1984 Reloaded: Yel_Race, které v seriálu Stranger Things nosila  Maxine „Max“ Mayfieldová. Přislíbený je i model 2Q, který vzešel z kooperace Swatch x 007, který v moderní filmové sáze Jamese Bonda nosí Q. Jelikož švýcarský gigant pravidelně odhaluje i modely dedikované komiksovým postavám objeví se Mickey Mouse v podání newyorkského ilustrátora Keitha Haringa nebo také legendární postavičky z komiksů Peanuts, jako je například bílý bígl Snoopy.

K výstavě Praga Piccola vyjde příležitostná dopisnice, kterou bude možné zakoupit na stánku České pošty.

Pod hlavičkou výstavy Praga Piccola budou prezentovat také kluby sdružené pod Svazem českých filatelistů. Reprodukce zajímavých exponátů z oblasti kosmonautiky, aerofilatelie nebo perfinů mají za cíl představit činnost klubů široké veřejnosti, upozornit na to co kluby dělají a přilákat nové členy.

Poštovní známky a  obálka Lichtenštejnské pošty vydaná k letošnímu veletrhu Sběratel budou v prodeji na jejím stánku č. 112.

Druhý den veletrhu bude sběratelům u České pošty tradičně k dispozici kašet k tradičnímu Dni OSN.

Na stánku poštovní správy Spojených národů pak bude možné zakoupit letošní dopisnici vydanou k veletrhu Sběratel.

Nový reprint státovky 500 Kč emise 1923 najdete na stánku Muzea cenných papírů č. 205. Státovka vydaná Republikou Československou v roce 1923 nese jako první z československých bankovek motiv legionáře. Byla tištěna v USA s použitím motivu od Alfonse Muchy. Bankovka byla v oběhu jen od ledna 1924 do prosince 1931 a proto se vyskytuje jen velmi málo exemplářů. Kus v perfektním stavu se téměř neobjevuje. Jde v podstatě o druhou vůbec nejdražší bankovku Československa, jejíž cena by se snadno vyšplhala k hranici 2 milionů Kč.

Letošní reprint bankovky byl proveden v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik a pro tisk použito 13 barevných odstínů ve velmi složité kombinaci, přesně podle původního vzoru. Sériová písmenka jsou tištěna knihtiskem, stejně jako na původní bankovce. Technické přípravy podkladů ke vzniku faksimilie se opět ujal Matěj Gábriš.

Část nákladu byla vytištěna na klasický ceninový papír s vodoznakem, druhá část nákladu byla vytištěna na originální americký bankovkový papír s konfetami, shodný s tím, který Američané použili před sto lety na tisk původní bankovky.

Poštovní známky s Jamesem Bondem, skupinou Queen nebo Paulem McCartneym najdete na veletrhu Sběratel na stánku firmy sberatelshop.cz č. 302!

Tohle koťátko můžete mít doma! Novou poštovní známku najdete na veletrhu Sběratel na stánku České pošty. Pokud se zaregistrujete do Klanu sběratelů získáte nejen vstupenku zdarma, ale i sběratelský „kočičí“ kalendářík. www.klansberatelu.cz

Na stánku Německé pošty č. 116 najdete starší a novější emise z její produkce i příležitostnou obálku vydanou k letošnímu Sběrateli.

Lucemburská pošta vydala mimo jiné poštovní známku, jež připomíná známou módní návrhářku Coco Chanel. Najdete ji na stánku č. 115.

Albánskou poštu a její poštovní známky najdete na stánku č. 114.

Po pauze způsobené pandemií se na Sběratele vrací Slovenská pošta. Najdete ji na stánku č. 113.

R-nálepka vydaná k letošnímu veletrhu Sběratel.

Radek Novák, autor knihy, „Poštovní známky – koníček, nebo investice?“, bude po oba dva dny veletrhu přítomen na stánku firmy Leuchturm č. 301, kde bude možné knížku nejen koupit, ale také si ji nechat podepsat.

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.

Na veletrhu “Vinyl & Stereo Expo” najdete raritní gramodesky i hudební memorabilie. I letos pak bude speciální sekce pod názvem “Rock & Metal Market” věnována jen metalové hudbě. Kdy: sobota 10. září, výstaviště, hala 2. Vstup zdarma!

Veletrh Minerály a drahé kameny v jedné hale se Sběratelem. Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Zamiřte do sektoru D, kde najdete obchodníky z celé ČR i ze zahraničí!

Vlastní motiv, ať už tvář, logo nebo fotografii na kuponu u poštovní známky si můžete nechat zhotovit přímo na veletrhu Sběratel. Přítiskovou službu najdete i letos na stánku České pošty. 

Nakupujte na veletrhu Sběratel jako první!  Využijte tzv.. „odpoledne pro obchodníky“. Po zakoupení „dealerské vstupenky“ v ceně 500 Kč můžete veletrh navštívit už ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek od 9:00 hod. (Veletrh se pro veřejnost otevírá od 10:00 hod.).  Vstupenku pro obchodníky můžete zakoupit na výstavišti na Registraci vystavovatelů ve foyer.


.

OCEŇOVÁNÍ SBÍREK A ODBORNÉ PORADENSTVÍ

Poštovní známky – Svaz českých filatelistů, prosklená rohová místnost u vchodu na veletrh ve foyer – press room 

 www.informace-scf.cz

Mince, medaile, bankovky – Česká numismatická společnost, stánek ve foyer

www.numismatici.cz

Telefonní karty – Klubu sběratelů telefonních karet – Luboš Slezák, stánek č. 526

Různé sběratelské předměty – Klub sběratelů kuriozit, stánek č. 123

www.sberatel-ksk.cz

Ryzost drahých kovů, materiálů a šperků, kontrola povrchu slitků, Puncovní úřad, stánek 221

www.puncovniurad.cz

Cenné papíry, historické akcie, šeky, ceniny ad., Muzeum cenných papírů, stánek č. 205

www.das-mcp.cz/muzeum

Autogramy, Klub sběratelů autogramů, stánek č. 119

http://www.autogram.info/

Hračky z Kindervajíček, přední odborník a sběratel Jan Svoboda, stánek č. 530

www.kinder-figurky.cz

Obrazy, sochy a další umělecká díla, odborníci z aukčního domu Obrazy v aukci, stánek č. 218

www.obrazyvaukci.cz

Starožitnosti, profesionálky z firmy Antik Kureš, člena Asociace starožitníků ČR, stánek č. 117

www.antik-kures.cz

Mušle a další přírodní poklady moře, Český klub sběratelů lastur, stánek č. 534

www.cksl.cz

Minerály a drahé kameny, soudní znalec Jaroslav Hyršl, stánek č. 707

www.peruanita.cz/