Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

10.- 11. září 2021 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (9.9.) od 16 do 19 h a v pátek (10.9.) od 9 h

Doprovodný program

Sběratel bude první sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. A dorazí i Jožin z bažin!

Letošní ročník mezinárodního veletrhu Sběratel je opravdu výjimečný. Půjde o vůbec první sběratelskou akci tohoto rozsahu v Evropě po více než půl roce. Totéž platí o 2. česko-německé filatelistické výstavě v Praze Praga Piccola, která bude veletrh provázet. Obě akce budou probíhat za přísných hygienických podmínek, aby byli v maximálním bezpečí vystavovatelé i návštěvníci. 

I přes složitou situaci, která v důsledku koronavirové pandemie letos přípravy akce provází,  se veletrh co do počtu vystavovatelů dostane opět na číslo 200. Firmy z celého světa do Prahy přivezou poštovní známky, mince, medaile, bankovky, pohlednice, minerály, drahé kameny, gramodesky a další sběratelský materiál.

AUTOGRAMIÁDY

Pátek 11. 9. 2020

11:00 – Křest dopisnice České pošty “Trabantem napříč kontinenty” za účasti Dana Přibáně, hlavní tváře všech expedic a autora kresby, výtvarníka Karla Cettla. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

13:30 –  Spolek pro umění a sběratelství uvede první osobnost do nové Síně slávy české poštovní známky. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

14:00 – Křest nové poštovní známky České pošty „Zpěvní ptáci v našem okolí“ spojený s autogramiádou autorů, výtvarníků Libuše a Jaromíra Knotkových. Současně bude představena další z edice sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ s tématem „fauna Austrálie“. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

Sobota 12. 9. 2020

10:30  – Autogramiáda Jana Augusty, autora grafické úpravy nové přítiskové známky České pošty “Alfons Mucha”. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

11:30 – Výtvarník Roman Sedlák osobně uvede druhou vlastní známku veletrhu Sběratel „Sběratelé všech zemí, spojte se!”. Zájemcům se pak bude podepisovat. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

13:00 – Novou výplatní poštovní známku s motivem legendárního českého letadla „Aero L-39 Albatros“ přijde představit její autor, výtvarník Petr Ptáček. Následovat bude autogramiáda. Kde: před expozicí České pošty v sektoru D.

Pokud chcete dostat příležitostný kašet ke Dni OSN, zamiřte na stánek pošty OSN v sektoru D.

ZAJÍMAVOSTI NA LETOŠNÍM VELETRHU SBĚRATEL

Novým modelem ve „Zlaté sbírce Václava Zapadlíka“ je Škoda 1201 z roku 1955 lidově označovaná jako Sedan. Ke sběratelské bankovce si bude možné koupit také pamětní obálku se shodným motivem vozu a speciální pamětní tisk. Prodejní místo: informační pult ve foyer.

Druhým motivem z edice sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“, jenž má premiéru na Sběrateli, je „fauna Austrálie“. Spolu s bankovkou lze k události koupit také pamětní tisk. Ten mohou zájemcům naši přední výtvarníci a oceňovaní tvůrci českých poštovních známek podepsat během autogramiády, která proběhne v pátek od  14:00 hod. před expozicí České pošty v sektoru D. Představí zde novou poštovní známku „Zpěvní ptáci v našem okolí“.


„Sběratelé všech zemí, spojte se!”. Parafráze známého hesla je leitmotivem druhé vlastní známky veletrhu Sběratel. Motiv ve stylu art deco vytvořil výtvarník Roman Sedlák. Vedle známkového sešitku bude k události v omezeném nákladu v prodeji pamětní list se známkou, příležitostným razítkem a podpisy výtvarníka Romana Sedláka a ředitele veletrhu Jindřich Jiráska. Zakoupit je možné rovněž pamětní tisk, jež připomíná premiéru na veletrhu Sběratel. Ten si mohou zájemci nechat podepsat přímo od Romana Sedláka na autogramiádě, jež proběhne v sobotu 12. 9. od 11:30 hod. před expozicí České pošty v sektoru D. Prodejní místo: informační pult ve foyer a stánek SBĚRATELSKÉ DÁRKY č. 102 v sektoru A.

Podzimní veletrh Sběratel Praha je první velkou sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. Letošní výjimečný ročník připomíná unikátní známkový aršík přítiskových známek, pohlednice a pamětní list. Aršík je zajímavý také tím, že se jedná o jedno z prvních spojení privátního motivu s přítiskovou známkou s motivem první československé známky od Alfonse Muchy. Ta má na letošním Sběrateli premiéru a v blízkosti expozice České pošty bude také „mikrovýstavka” Muchových návrhů. Česká pošta představí novou známku s kupony v sobotu v 11:00 hod., kdy bude možné rovněž získat autogram autora její grafické úpravy Jana Augusty. Prodejní místo: informační pult ve foyer.

Amerika má vetřelce, Japonsko Godzilu  a Češi Jožina z bažin! Nejslavnější československé monstrum, které “žere hlavně Pražáky” bude mít nově také vlastní poštovní známku. Motiv “Jožina” jak žere Pražáka je přímo dílem Ivana Mládka. Známku lze koupit v premiéře na letošním Sběrateli v expozici České pošty. 

Vůbec první český “Memo euro suvenýr” má premiéru na veletrhu Sběratel. Sběratelskou bankovku s motivem “Praha matka měst – Pražský orloj” vydává Spolek pro umění a sběratelství. Nový sběratelský koncept pochází z Německa od firmy Euroscope a bankovky jsou tištěné v tiskárně cenin Royal Joh. Enschedé / Haarlem v Holandsku. Premiéru suvenýru připomíná také pamětní tisk. Obě sběratelské rarity najdete v informacích ve foyer. Další, už realizované 0 memo eurosuvenýry, především ze Slovenska, jsou v prodeji na stáncích firmy Fan Shop ve foyer a v hale 1 v sektoru B.

Pouze na veletrhu Sběratel je k dostání za nominální cenu nový český “0 eurosuvenýr”, který připomíná  200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Prodej bude probíhat v pátek 11. 9. v samostatné hale č. 2.

V premiéře na letošním Sběrateli bude možné za nominál získat pamětní “0 eurosuvenýr” s motivem listopadového bienále organizace Prestige Philately Club Prague s názvem „Poklady světové filatelie“. Akce, která představí řadu filatelistických unikátů na jednom místě, se bude konat od 7. do 22. listopadu 2020 v Národním muzeu v Praze. Prodej 0 eurosuvenýrů bude probíhat v pátek 11. 9. v samostatné hale č. 2., v sobotu 12. 9. pak ve foyer vedle informací. 

James Bond na veletrhu Sběratel! Série unikátních známek bude poprvé veřejně v Česku k vidění na veletrhu Sběratel. Jejich emise měla na jaře provázet premiéru nové bondovky “Není čas zemřít”, která byla ale nakonec v důsledku pandemie přesunuta na 16. listopad. Některé známky půjde také přímo na veletrhu koupit, a to na stánku SBĚRATELSKÉ DÁRKY č. 102 v sektoru A, u kterého bude výstavka umístěna. 

Organizátoři Sběratele k této příležitosti chystají také pamětní pohlednici opatřenou speciálním razítkem (kašetem), kterou si návštěvníci budou moci koupit ve stánku na informacích a poslat přímo z veletrhu. Motivem pohlednice je slavné “oko”, které provází titulky každé bondovky ovšem postava v obleku nedrží v ruce slavný Walther PPK, ale věc, kterou by James Bond při návštěvě Prahy asi držel v ruce pravděpodobněji…

Nejen pro dobrodruhy a cestovatele všeho druhu bude zajímavá dopisnice věnovaná toulkám žlutých trabantů napříč světadíly, o kterých vzniklo několik televizních cestopisů i film. Dopisnice „Trabantem napříč kontinenty“ měla mít původně premiéru v březnu na jarním veletrhu Sběratel, který byl však v důsledku koronaviru zrušen. Bude tak opatřena „vysvětlujícím“ razítkem (kašetem), což z ní dělá zajímavou filatelistickou raritu. V pátek 11. 9. ji navíc přijde osobně představit Dan Přibáň, duchovní otec celé myšlenky a hlavní tvář všech expedic společně autorem kresby, výtvarníkem Karlem Cettlem.

Přijďte si pro podpis výtvarníka Petra Ptáčka autora nové výplatní poštovní známky s motivem legendárního českého letadla „Aero L-39 Albatros”. Stejný motiv nese i příležitostné poštovní razítko letošního veletrhu. Kde: expozice České pošty, sobota 12. 9. od 13:00 hod.

Na veletrhu “Vinyl & Stereo Expo” najdete raritní gramodesky i hudební memorabilie. I letos pak bude speciální sekce pod názvem “Rock & Metal Market” věnována jen metalové hudbě. Kdy: sobota 12. září, výstaviště, hala 2. Vstup zdarma!

Veletrh Minerály a drahé kameny v jedné hale se Sběratelem. Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Zamiřte do sektoru D, kde najdete obchodníky z celé ČR i ze zahraničí!

První filatelistická výstava v Evropě po více než půl roce. Tímto titulem se může pyšnit PRAGA PICCOLA – 2. mezinárodní česko-německá výstava prvního stupně v Praze. Najdete ji v sektoru D poblíž expozice České pošty. Součástí katalogu výstavy je unikátní pamětní list vydaný v nákladu 200 ks. Separátně pak lze koupit pamětní tisk s přítiskovou známkou a kuponem vydaným k výstavě. Katalog i pamětní tisk bude v prodeji v informacích ve foyer.  

Na Sběrateli 2019 byl poprvé představen první tisk ze série Jawa k výročí 90. let této slavné značky. Nyní, na Sběrateli 2020 přichází exkluzivní sada vydání všech tří tisků, označených jako série “MG”, v počtu 100ks určená pro Českou republiku s folderem s českým textem. V každé sadě budou vždy 3 kusy se stejným číslem. Dalších 100 sad je pak určeno pro prodej na Slovensku. Pamětní sadu koupíte u stolu “Gábrišovky” (sektor B) za 1200,- Kč. S ohledem na velmi malý náklad, počítejte s omezeným množstvím a také s limitem nákupu na osobu. U stolku pak dále můžete zakoupit všechny další Gábrišovky a doplnit si tak svou sbírku.

Vlastní motiv, ať už tvář, logo nebo fotografii na kuponu u poštovní známky si můžete nechat zhotovit přímo na veletrhu Sběratel. Přítiskovou službu najdete i letos na stánku České pošty. 

Nakupujte na veletrhu Sběratel jako první!  Využijte tzv.. „odpoledne pro obchodníky“. Po zakoupení „dealerské vstupenky“ v ceně 500 Kč můžete veletrh navštívit už ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek od 9:00 hod. (Veletrh se pro veřejnost otevírá od 10:00 hod.).  Vstupenku pro obchodníky můžete zakoupit na výstavišti na Registraci vystavovatelů ve foyer.

Novinka na veletrhu Sběratel a pro návštěvníky za speciální cenu! Polymerový tisk 20 Dollars 2020, na památku Amelie Earhartové s letadlem Lockheed Vega, se kterým uskutečnila první samostatný let přes Atlantik.  Běžná cena je 185,- Kč, pro nákup na Sběrateli platí cena 160,- Kč/ks, nebo sleva 100,- Kč v případě celé sady se všemi sériemi. K dispozici je 5 sérií – S, A, M, G, U, které byly tistěny po 600 kusech pro celý svět. Větší část nákladu šla do USA. Jedná se o jedinečnou možnost, mít tak komplet sadu všech 5 sérií se stejným číslem. Cena celé sady je 800,- Kč, místo původních 900,- Kč. Amelie bude k zakoupení u stolku Gábrišovky v sektoru B.

Nejen tyto krásné dopisnice s příležitostným razítkem k letošnímu veletrhu Sběratel najdete na stánku Pošty OSN. A pozor v sobotu 12. 9. máte možnost získat speciální kašet v rámci tradičních oslav Dne OSN! Pošta OSN má č. 202 a najdete ji v sektoru B.

Na stánku Odborné společnosti Fauna-Flora nebude na Sběrateli chybět jako každý
rok odborné poradenství pro mineralogii, geologii a paleontologii. Odborníci na slovo vzatí Vám po celou dobu pomohou při zařazení nalezené fosílie, otisku či
zajímavého minerálu. Novinkou je pak prodejní minivýstavka obrazů a kreseb
Vlado Rimbaly s tématem nejen pravěké přírody.
Vlado Rimbala je uznávaným
ilustrátorem řady publikací o dinosaurech, z nichž poslední je kniha z
produkce brněnského nakladatelství Kazda Pravěcí vládci Evropy známého propagátora paleontologie Vladimíra Sochy.

OCEŇOVÁNÍ SBÍREK A ODBORNÉ PORADENSTVÍ