Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Nová pamětní bankovka grafika Mateje Gábriše připomíná justiční vraždu Milady Horákové

V červnu se připomínáme Den památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, kdy byla ve vykonstruovaném procesu komunisty popravena JUDr. Milada Horáková. První a také jedinou popravenou ženu v politických procesech připomíná nová pamětní bankovka Muzea cenných papírů, jejímž autorem je grafik Matej Gábriš. Bankovka je třetí součástí volné řady sběratelských bankovek nazvané „OBĚTI KOMUNISMU“.

OBJEDNAVKA

BANKOVKA "MILADA HORÁKOVÁ" SÉRIE B

BANKOVKA “MILADA HORÁKOVÁ” SÉRIE B

Celkově bylo z politických důvodů po únoru 1948 popraveno 227 osob. Obětí vylhaných soudních rozsudků však bylo mnohem více. Na paměť událostí, které by mnozí ještě dnes raději zapomněli, připravilo Muzeum cenných papírů sérii sběratelských bankovek připomínající symbolicky tři oběti komunistické zvůle.

BANKOVKA "JAN MASARYK" SÉRIE B

BANKOVKA “JAN MASARYK” SÉRIE B

BANKOVKA "JAN MASARYK" SÉRIE B

BANKOVKA “JAN MASARYK” SÉRIE B

První obětí byl Jan Masaryk, jehož smrt přišla jen několik dní po komunistickém puči. Případ této vraždy byl znovu otevřen v roce 2019 a stále se vyšetřuje. Masaryk představuje oběť roku 1948 a symbolizuje tradice první republiky a vrcholnou politiku. Pamětní bankovka byla vydána v roce 2018.

BANKOVKA "HELIODOR PÍKA" SÉRIE B

BANKOVKA “HELIODOR PÍKA” SÉRIE B

BANKOVKA "HELIODOR PÍKA" SÉRIE B

BANKOVKA “HELIODOR PÍKA” SÉRIE B

Druhou obětí je generál Heliodor Píka, který byl prvním popraveným ve vykonstruovaných procesech. Představuje oběť roku 1949 a symbolizuje armádní oběti. Pamětní bankovka byla vydána v roce 2019.

Třetí obětí je Milada Horáková, jež byla první popravenou ženou. Představuje oběť roku 1950 a symbolizuje všechny ženy a další oběti, které nesklonily hlavu před svými protivníky. Právě proto byl den její smrti vybrán jako den památky všech obětí režimu.

Bankovky navrhl Matěj Gábriš a byly vytištěny v tiskárně cenin. U každé bankovky byly vydány dvě série. Série A v počtu pouze 400 ks, série B v počtu 1.600 ks. Bankovky série A se prodávají výhradně společně v pamětní obálce shodných čísel s bankovkami. Bankovky série B jsou pro volný prodej.

– red-, foto: MCP

OBJEDNAVKA