Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Sběratelská bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ oslavuje 120 výročí značky Isotta Fraschini

PRODEJ UKONČEN

Třetí bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ je věnována legendární italské značce Isotta, konkrétně modelu Isotta Fraschini Tipo 8A z roku 1929. Isotta Fraschini letos slaví 120 let od založení. Motor modelu Tipo 8A byl ve své době nejvýkonnějším řadovým osmiválcem na světě. Bankovka je opět poctou mistrovskému umu jednoho z nejslavnějších portrétistů světa, Václavu Zapadlíkovi. Koncept bankovky je dílem Mateje Gábriše, dnes jednoho nejvyhledávanějších autorů fantaskních bankovek.

 

Celkem vyjde do roku 2024 dvanáct druhů bankovek s použitím originální kresby automobilu od Václava Zapadlíka, vždy dvě do roka, u příležitosti jarního a podzimního veletrhu Sběratel. Vybrané vozy se objevily poprvé na známkách České pošty, která je vydala v sériích „Světová auta“ a „Česká auta“. Dosud se na bankovkách objevily modely Duesenberg SJ a Škoda 860.

Bankovka V. Zapadlík - Issota

Bankovka V. Zapadlík – Issota

Bankovky jsou vydány v celkovém počtu 3 000 kusů rozdělených do tří sérií.

Série 01 – 600 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2024 na podzimním veletrhu Sběratel.

Série B02 – 600 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrhy Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů.

Série B03 – 1.800 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji od dubna 2020 on – line na webových stránkách www.sberatel.info..

Další bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ vyjde 11. 9. 2020 u příležitosti podzimního veletrhu Sběratel a bude se jednat o model Škoda 1201 z roku 1955.

Luxusní italské vozy Isotta Fraschini Tipo 8 poháněné řadovými osmiválci se vyráběly po skončení 1. světové války. V roce 1924 je nahradil silnější model 8A a v letech 1931 až 1934 model 8B. Továrna zaručovala, že každý dodaný vůz dosáhne rychlost 150 km/h. K jejich nejslavnějším majitelům vozu patřili italský král Victor Emanuel, herec Rudolph Valentino a mnoho dalších.

Isotta reklama 2 Isotta reklama

Isotta Fraschini byl italský výrobce luxusních vozů, lodních a leteckých motorů. V lednu roku 1900 tuto firmu založili v Miláně Cesare Isotta a bratři Vincenzo, Antonio a Oreste Fraschini. Firma pojmenovaná po zakladatelích se zpočátku zabývala dovozem, prodejem a opravami automobilů Renault a Mors.

Prvním automobilem nesoucím značku Isotta Fraschini byl vůz s čtyřválcovým motorem s výkonem pouhých 24 koní. Účastí na závodu Coppa Florio s vozem, jehož motor o objemu 17,2 litru měl výkon 100 koní si nová značka získala pozornost veřejnosti.

Během první světové války vyráběla Isotta Fraschini letecké motory a získané zkušenosti využila později při stavbě motorů pro automobily.

 

Prvním sériově vyráběným automobilem poháněným řadovým osmiválcovým motorem byl model Isotta Fraschini Tipo 8, představený v roce 1919 na pařížském Salonu. Jak bylo tehdy u luxusních vozů zvykem, výrobce dodával pouze kompletní podvozky s motorem a karoserie zhotovovaly renomované karosárny podle přání zákazníků. Tímto typem si Isotta Fraschini získala značnou prestiž a stala se hlavním rivalem značky Rolls-Royce.

Nástupcem Tipo 8 byl model Isotta Fraschini Tipo 8A vybavený novým řadovým osmiválcem s rozvodem OHC a objemem 7 373 cm3. Motor s hliníkovým blokem válců a devětkrát uloženou klikovou hřídelí dával na brzdě 110 až 140 k při 2 200 otáčkách. Ve dvacátých letech to byl nejvýkonnější řadový osmiválec na světě. Motor měl, stejně jako u Tipo 8, dva karburátoryIsotta-Fraschini-Tipo-8A-Landaulet-by-Sala-Riva-Type8-Wikipedia napojené přímo na blok motoru.

 

Továrna zaručovala, že každý dodaný vůz s tímto motorem dosáhne rychlost 150 km/h. Luxusní Tipo 8A bylo na americkém trhu dražší než Model J Duesenberg a říkalo se o něm, že je drahý i pro milionáře. Přesto byla třetina vyrobených vozů prodána ve Spojených státech.

Vozy Isotta Fraschini Tipo 8A s rozvorem 3 683 mm vážily podle druhu karoserie 2 až 3 tuny. Modely Sport (S) a Super Sprint (SS) měly rozvor zkrácený na 3 404 mm. Karoserie těchto luxusních vozů dodávaly karosárny Castagna z Milána, Viotti z Turína, Lancefield z Anglie, Worblaufen a Ramseier (foto) ze Švýcarska, Floyd-Derham z USA a další. V letech 1924 až 1931 bylo vyrobeno kolem 950 vozů Tipo 8A a k jejich nejslavnějším majitelům patřili italský král Victor Emanuel, herec Rudolph Valentino a mnoho dalších.

Více o vozu najdete ZDE

-red-, foto: veletrh Sběratel a archiv