Sběratel.info

SBĚRATEL

Jarní veletrh sběratelství

21. a 22. března 2025, hotel Olympik Congress Praha****

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 14

JARNÍ VELETRH SBĚRATEL

21. – 22. března 2025

hotel Olympik Praha 


O jarní veletrh Sběratel 2024 byl mezi sběrateli rekordní zájem

Největší jarní setkání sběratelů hostilo přes 80 vystavovatelů a do pražského hotelu Olympik dorazilo na 3 000 návštěvníků. Příští veletrh Sběratel proběhne 6. – 7. září 2024 na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech.

Prodejci z celého světa přivezli ve dnech 22. – 23. března do Prahy poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál.

Na veletrh míří sběratelé z celé republiky i ze zahraničí, odkud přijíždí také více než polovina vystavovatelů. Akce se například každý rok účastní Německá pošta, která k ní letos připravila pamětní obálku i speciální kašet. Ženy a mládež do 18 let mají tradičně vstup na veletrh zdarma. Organizátoři se tak snaží podpořit sběratelství mezi ženami a přivést k němu nejmladší generaci.

Fronta dlouhá jak trasa metra se už od ranních hodin táhla kolem celé jedné strany hotelu Olympik, kde se jarní veletrh Sběratel konal. Sběratelé zde čekali na nízká čísla 0 euro suvenýrové bankovky, která připomíná padesát let od spuštění první linky metra. Sběratelská bankovka byla emitována v nákladu 10 000 kusů, do prodeje na veletrhu šlo ale jen prvních 3 300, ostatní jsou určeny pro potřeby Dopravního podniku hl. m. Prahy. 0 euro suvenýry, které se neprodaly na veletrhu Sběratel budou od poloviny dubna v prodeji na webu sberatelshop.cz.

Na veletrhu byla slavnostně odhalena podoba sběratelské bankovky věnované Bohumilu Hrabalovi. Připomíná jeho 110. narozeniny a současně oslavuje otevření spisovatelovi legendární chaty v Kersku, kterou Polabské muzeum plánuje na květen. Ve stejné době bude také sběratelská bankovka v muzeu v prodeji.

Podobu pamětního listu ve formě bankovky odhalil autor grafiky, výtvarník Matej Gábriš, který na slavnostní křest přicestoval z Norska, kde nyní žije, ředitel Polabského muzea Jan Vinduška a Rudolf Píša, ředitel Muzea cenných papírů v jehož produkci bankovka vzniká. Matej Gábriš do bankovky vložil mnoho detailů z Hrabalova života, jež ho provázely prakticky celý život, ať to jsou vlaky nebo láska ke kočkám. A samozřejmě pivo…

Přímo na veletrhu si je možné po oba dva dny nechat ocenit vlastní donesené sbírky od znalců z profesních organizací. Návštěvníkům jsou k dispozici odborníci ze Svazu českých filatelistů (poštovní známky), České numismatické společnosti (mince, medaile, bankovky), Klubu sběratelů autogramů (podpisy), Antik Kureš (starožitnosti) nebo Muzea cenných papírů (akcie, ceniny).

Modrého Mauritia sice nikdo nepřinesl, ale třeba originální podpis Harrisona Forda ano. Nebyl ale na prodej, milá sběratelka, jež za celebritami cestuje po celém světě, se s ním přišla pouze “pochlubit“. Návštěvníci si ale mohli koupit jiné zajímavosti jako vintage kravaty, staré plakáty, hodinky nebo historické akcie.

Sběratelství táhne! Na jarní veletrh Sběratel dorazila natáčet i TV Nova, o akci se ale zajímal Český rozhlas a pozvánka na Sběratele se objevila na desítkách internetových portálů.

Rarita na jarním Sběrateli. Na veletrhu byl vystaven unikátní nátiskový arch poštovních známek bez uvedení nominále s motivem rychlostní cyklistiky. Známka patří do série vydané k olympijským hrám v Londýně V ROCE 2012.

Vzácný arch, který existuje pouze v jediném exempláři, údajně dostal za vítězství cyklista Jason Kenny, jenž v této disciplíně získal dvě zlaté medaile. Známkový arch laskavě zapůjčil na jarní veletrh Sběratel filatelista z Velké Británie.

O autogram výtvarníka Petra Ptáčka byl na jarním Sběrateli velký zájem. Na veletrh přišel představit nový přítiskový devítiblok České pošty s motivem legendárního motocyklu Jawa 250 „Pérák“, který v roce 2024 slaví 70 let od zahájení výroby.

Veletrh Sběratel se v Praze koná 3x ročně. V březnu a listopadu v hotelu Olympik a v září na výstavišti PVA Expo Praha.

Jarní veletrh Sběratel 2023

Největší jarní setkání sběratelů proběhne od 22. do 23. března v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes osmdesát prodejců z celého světa.

Návštěvníkům budou nabízet poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál včetně pomůcek pro sběratele.

Na stánku sberatelshop.cz bude v prodeji nový přítiskový devítiblok s motivem legendárního motocyklu Jawa 250 „Pérák“ , který v roce 2024 slaví 70 let od zahájení výroby. Autorem kresby stejně jako přítiskové známky je výtvarník Petr Ptáček. Pamětní arch v ceně 650 Kč vydaný u České pošty tvoří devět poštovních přítiskových známek „doprava“ (autorem je rovněž Petr Ptáček) s nominále „A“ a jedná se o variantu „V“ tištěnou v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

V prodeji bude na stánku sberatelshop.cz také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Jawa 250 „Pérák“ bývá označována za nejslavnější tuzemský motocykl. Byl vyvinut v týnecké továrně tajně během druhé světové války. Po ní se pak dostal do sériové výroby a stal se jedním z nejpopulárnějších motocyklů v Československu. Úspěchy ale sklízel i v zahraničí – na 33. Pařížském autosalonu získal zlatou medaili.

„Pérák“ byl velmi populární díky svému kompaktnímu uspořádání a nadčasové konstrukci. Motocykl byl vybaven zážehovým dvoudobým motorem o objemu 248,5 ccm, který byl chlazený vzduchem. Měl výkon 9 koní (6,6 kW) a dokázal jet rychlostí až 100 km/h . „Pérák“ byl pak předchůdcem dalšího slavného modelu – Jawa 250 „Kývačka“.

První den veletrhu bude mít premiéru nová 0 euro suvenýrová bankovka – „50 let metra“, kterou veletrh Sběratel vydává ve spolupráci s Dopravním podnikem Praha.

V roce 2024 slaví pražské metro 50. výročí od svého zprovoznění. První trasa C, spojující Florenc s Kačerovem, byla otevřena 9. května 1974 a od té doby se stala nepostradatelnou součástí pražské dopravy. Metro přepravilo za svou historii přes 5 miliard cestujících a dnes je pátým nejvytíženějším metrem v Evropě.

Původní trasa C se od té doby rozrostla do tří linek s celkem 61 stanicemi a délkou 65,4 km. V současnosti probíhá výstavba trasy D, která po svém dokončení v roce 2029 prodlouží síť metra o další 10,4 km a 16 stanic.

Sběratelská bankovka vychází v nákladu 10 000 kusů, do prodeje na veletrhu půjde ale jen prvních 3 300 kusů, ostatní jsou určeny pro potřeby Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Cena je 100 Kč (4,- €) a prodej bude zahájen první den akce v 10:00 hod. Prodejní místo bude umístěno venku z boku hotelu. Přímo na místě budou v prodeji také starší 0 euro suvenýry věnované např. skupině Olympic nebo 100. výročí založení Českých aerolinií.

Limitovaná edice 400 kusů 0 euro suvenýrových bankovek “50 let metra” bude v prodeji v dárkovém folderu. Cena 350 Kč (14 EUR).

FOLDER: MAX 5 KS

ČÍSLA 100-1000: DO 5 KS

ROČNÍKOVÁ ČÍSLA: 1 KS

OSTATNÍ ČÍSLA: DO 5 KS OSOBA

CELKOVÝ POČET BANKOVEK (MIMO FOLDERY) MAX. 5 KS / OSOBA

V prodeji bude také nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka tentokrát s motivem vozu Bugatti Royale 41 z roku 1934. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Bugatti Royale 41, také známá jako Bugatti Type 41, byl luxusní automobil vyráběný francouzskou automobilkou Bugatti v letech 1927 až 1933. Bylo vyrobeno pouze 7 kusů (!), z nichž jeden byl zničen při havárii. Vůz byl navržen tak, aby byl největším a nejluxusnějším automobilem na světě a měl být prodáván pouze evropským královským rodinám. Nicméně, kvůli hospodářské krizi v té době, byly prodány pouze tři kusy.

Bugatti Royale 41 byl poháněn osmiválcovým motorem o objemu 12,763 cc s výkonem 300 koní. Automobil měl délku 6,4 metru. Například v porovnání s Rolls-Royce Phantom VII, který byl vyráběn v letech 2003 až 2017, a cílil na stejnou skupinu zákazníků, byl Royale o 20 % delší!

K nové emisi bude na stánku sberatelshop.cz k dostání také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Na jarním veletrhu Sběratel půjde do prodeje také druhá 2 Euro mince s lokálním motivem. Tentokrát to bude „smažák“!

Dvoueurové mince, které nebyly v oběhu (uncirculated), s natištěným motivem začínají být ve světě samostatnou sběratelskou kategorií. Už nyní existuje několik desítek různých motivů.

První česká „dvoueurovka“ byla emitována u příležitosti vánočního veletrhu Sběratel. Jejím motivem bylo „pivo“. A protože se rychle vyprodala, budou mít sběratelé, na které se nedostalo, ale chtěli by mít ucelenou sérii všech čtyř mincí, možnost koupit na jarním Sběrateli nový „pivní motiv“. Ten má ale jinak umístěnou českou vlajku, aby se odlišil od té úplně první.

Emise má jednotící název NÁRODNÍ POKLADY a představuje fenomény typické pro českou obecnou kulturu. Není tedy divu, že začíná „pivem“, následuje „smažený sýr“, „utopenci“ a nakonec „slivovice“.

Autoři série tak chtějí s nadsázkou lehce inspirovat české zákonodárce, až budou někdy v budoucnu dumat nad motivem českého eura…

Každá mince vychází v nákladu 400 kusů a bude ve čtvercovém blistru v prodeji pouze na veletrzích Sběratel nebo následně v poveletržní nabídce určené pro členy věrnostního programu Klan sběratelů.

Libuše a Jaromír Knotkovi, známá autorská dvojice výtvarníků nejen poštovních známek, letos slaví kulaté životní výročí.

Česká pošta v této souvislosti připravila unikátní možnost, vrátit se k jedné z jejich velmi oblíbených známek, která z nabídky zmizela již před řadou let. Jedná se o známku „Gratulační kytice manželů Knotkových“ (původně z roku 2006). Známka je emitována znovu jako „známka s přítiskem“ a to v devítibloku s původní hodnotu 10 Kč. Devítiblok je možné objednat pouze v číselné řadě „V“., tedy minimálním počtu 200 kusů tiskových listů, které jsou tištěny v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Na jarním veletrhu Sběratel bude na stánku sberatelshop.cz exkluzivně v prodeji devítiblok, pro který manželé Knotkovi vytvořili tři nové kresby zvířat – rysa, kunu a jelena. Devítiblok je emitován v nákladu 200 kusů.

K dispozici jsou také pamětní obálky se stejným motivem, nalepenou známkou s přítiskem a předtištěným kašetem.

Německá pošta přiveze na jarní veletrh Sběratel kompletní sortiment svých známek. A navíc příležitostnou dopisnici přímo k veletrhu.

K unikátnímu sběratelskému počinu se odhodlalo Polabské muzeum se sídlem v Poděbradech k výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Ten by 28. března 2024 oslavil 110. narozeniny. Jeho život je spojen s mnoha místy, ale zcela nesmazatelně a trvale je spojený s chatovou osadou v Kersku. Od roku 2022 je majitelem Hrabalovy chaty Středočeský kraj a Polabské muzeum ji má ve správě. Letos v květnu by se měla po náročné rekonstrukci otevřít veřejnosti.

U příležitosti obou těchto událostí vydá Polabské muzeum pamětní tisk v podobě sběratelské bankovky. Její realizace se ujal Matej Gábriš, který do bankovky vložil mnoho detailů z Hrabalova života, jež ho provázely prakticky celý život, ať to jsou vlaky nebo láska ke kočkám. Bankovku obsahující celkem 16 ochranných prvků vytiskla tiskárna cenin DAS Security Printing a bude vydána v číslovaném limitovaném nákladu.

V rámci jarního veletrhu Sběratel bude za účasti autora, zástupců muzea i Středočeského kraje slavnostně odhalena její podoba a to v pátek 22. března ve 13:30 hod. na stánku Muzea cenných papírů. Samotné spuštění prodeje v Polabském muzeu je pak plánováno na květen.

Muzeum cenných papírů rovněž vystaví ve své expozici unikátní sběratelskou bankovku, jež vznikla na objednávku muzea u příležitosti natáčení televizního pořadu Inkognito vysílaného v letos v únoru na TV Prima. V něm vystupoval jako „tajemný host“ jeho ředitel Rudolf Píša.  

Na lícové straně je moderátor pořadu Libor Bouček, na rubové straně televizní studio pořadu Inkognito. Bankovka má 17 ochranných prvků a je unikátní v několika ohledech. Předně jde o vůbec první bankovku na světě, na které jsou záměrně jako motivy otazníky. Dále je to vůbec poprvé, kdy je na bankovce televizní studio.

Bankovka byla vyrobena pouze v 6 kusech z nichž pět obdrželi účinkující panelisté pořadu (Jakub Prachař, Dagmar Havlová, Ondřej Gregor Brzobohatý, Richard Genzer) a moderátor pořadu Libor Bouček. Poslední, šestý kus, vystavený na veletrhu, bude uložen v muzeu.

Premiéru bude mít na jarním Sběrateli také nový sešitek vlastních známek vydaný 75. narozeninám paleontologické legendy Philipa J. Currieho. Je autorem stovek článků a čtrnácti populárně vědeckých knih. Během své dlouhé vědecké kariéry objevil a popsal přes 70 druhů dinosaurů. Ti nejslavnějších z nich se objevují na známkách v sešitku, na jeho obálce je pak Philovenator Curriei pojmenovaný přímo po svém objeviteli. Autorem kreseb je Currieho přítel a dlouholetý spolupracovník Jan Sovák.

Cena: 1.300,- Kč

Zajímavou raritu zapůjčil na veletrh soukromý sběratel z Velké Británie. K vidění bude arch poštovních známek vydaný k Olympijským hrám v Londýně v roce 2012, u kterých ale nebyla omylem natištěna hodnota. A jak dobře ví každý sběratel, právě jakékoliv chybotisky a odchylky se ve sběratelství cení nejvíc…

Na jarním veletrhu Sběratel si přijdou na své i dámy! Na stánku Antik Kureš můžete koupit starožitné šperky nebo módní doplňky světoznámých značek od roku cca 1900 po 1980, třeba vzácný šátek od značky Burberry. A navíc vám ochotně poradí, pokud chcete ocenit nebo prodat vlastní starožitnost.

Odborná společnost Fauna – Flora při SČF bude také pro sběratele opět nabízet otisky štočků vytvořených na frankovacím stroji neopost, jaký používá pošta nebo velké firmy. Frankovací stroje se používají k rychlému, snadnému hrazení cen za vnitrostátní a mezinárodní poštovní služby. Frankovací stroj označí každý dopis správnou hodnotou poštovného včetně uvedení adresy odesílatele včetně loga, umí tisknout reklamní razítka i slogany.

Na jarním Sběrateli bude k dispozici razítko s logem veletrhu a další motivy, které se váží na celistvosti a vlastní poštovní známky vydávané odbornou společností Fauna – Flora. Ta umožňuje využití stroje i pro jiné filatelistické kluby.

V sobotu 23. března od 14:00 hod. proběhne v salonku Tribun hotelu Olympik Tristar členská schůze filatelistického spolku sběratelů známkových zemí GEOPHILA z.s. Na setkání GEOPHILA bude představena nová příručka GEOPHILA, kterou napsal člen rady spolku Karel Veselý společně s Jiřím Laštovkou, předsedou spolku. Pokud vás téma, kterým se spolek zabývá zajímá, přijďte se na setkání podívat.

Kompletní sortiment včetně příležitostného razítka přiveze na veletrh Německá pošta, která v posledních letech vydává zajímavé motivy se Spidermanem nebo novou sérii věnovanou výročí firmy Disney. Na jarním Sběrateli bude mít samostatný stánek a všechny její poštovní známky bude možné koupit za nominální hodnotu.

Nebude chybět také oblíbené ohodnocování sbírek, které budou mít na starosti odborníci ze Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Klubu sběratelů autogramů, Klubu sběratelů kuriozit a firmy Antik Kureš.

Zázemí čtyřhvězdičkového hotelu Olympik umožňuje bezbariérový vstup pro návštěvníky a v okolí se dá bez problému zaparkovat .V pátek s platbou v parkovacím automatu, v sobotu pak již zdarma. Hotel je situován několik minut pěšky od metra Invalidovna a zastávky tramvaje.

Veletrhu se účastní téměř 80 vystavovatelů z celé Evropy.

Veletrh Sběratel je největším jarním setkáním sběratelů všech oborů.

Na jarním Sběrateli 2019 měla premiéru dopisnice věnovaná skupině Tata Bojs.

Hitem jarního Sběratele 2019 bylo vystavené album poštovních známek zpěváka Freddie Mercuryho. Do Prahy ho zapůjčilo Britské poštovní muzeum a přijel s ním i kurátor muzea Stuart Aitken (na snímku). Letos bude na veletrh vystaven vzácný originál dopisu adresovaný Bomi Bulsarovi, otci Freddie Mercuryho.


Nomenklatura

  • Poštovní známky
  • Mince
  • Bankovky
  • Medaile
  • Pohlednice
  • Cenné papíry
  • Ostatní sběratelství

Přijďte se podívat také na podzimní veletrh Sběratel!

Nenechte si ujít také podzimní veletrh Sběratel, který proběhne od 6. do 7. září 2024 na výstavišti PVA Expo Praha. Veletrh Sběratel je největším setkáním sběratelů poštovních známek, mincí, medailí, bankovek, cenných papírů, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelského materiálu ve střední a východní Evropě.  Akce se pravidelně účastní na 230 vystavovatelů z 35 zemí, kteří nabízejí své zboží více než 10 000 návštěvníků. Více informací naletnete ZDE.

Bezplatná registrace

STAŇTE SE ČLENY KLANU SBĚRATELŮ!

ZÍSKÁTE VSTUPENKU NA VELETRH A VŠECHNY DOPROVODNÉ AKCE JEN ZA 1 Kč, SPECIÁLNÍ SBĚRATELSKÝ DÁREK A ŘADU DALŠÍCH VÝHOD!

Co následuje po Vaší registraci

Po vyplnění formuláře Vám bude emailem zasláno potvrzení o registraci. Nejpozději týden před veletrhem Vám pak na e-mailovou adresu, pod kterou jste přihlášeni, pošleme e-mail s kódem. Vytiskněte ho nebo ukažte na pokladně veletrhu na displeji telefonu. Dostanete platnou vstupenku a dárek – unikátní neprodejný sběratelský kalendářík na příští rok.   Registrace je bezplatná a můžete ji kdykoliv zrušit.   Pokud si s registrací nebudete vědět rady, napište prosím na e-mail: [email protected]   V případě, že Vám voucher nepřijde, zkontrolujte si prosím složku Nevyžádané pošty nebo Spamu a to především u e-mailových adres Centrum a Atlas.