Sběratel.info

SBĚRATEL

Jarní veletrh sběratelství

22. a 23. března 2024, hotel Olympik Congress Praha****, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16

JARNÍ VELETRH SBĚRATEL

22. – 23. března 2024

hotel Olympik Praha 


Největší jarní setkání sběratelů proběhne od 22. do 23. března v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes osmdesát prodejců z celého světa.

Návštěvníkům budou nabízet poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál včetně pomůcek pro sběratele.

Na stánku sberatelshop.cz bude v prodeji nový přítiskový devítiblok s motivem legendárního motocyklu Jawa 250 „Pérák“ , který v roce 2024 slaví 70 let od zahájení výroby. Autorem kresby stejně jako přítiskové známky je výtvarník Petr Ptáček. Pamětní arch vydaný u České pošty tvoří devět poštovních přítiskových známek „doprava“ (autorem je rovněž Petr Ptáček) s nominále „A“ a jedná se o variantu „V“ tištěnou v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Petra Ptáčka můžete v pátek 22. března od 15:00 hod. potkat na veletrhu na autogramiádě.

V prodeji bude na stánku sberatelshop.cz také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Jawa 250 „Pérák“ bývá označována za nejslavnější tuzemský motocykl. Byl vyvinut v týnecké továrně tajně během druhé světové války. Po ní se pak dostal do sériové výroby a stal se jedním z nejpopulárnějších motocyklů v Československu. Úspěchy ale sklízel i v zahraničí – na 33. Pařížském autosalonu získal zlatou medaili.

„Pérák“ byl velmi populární díky svému kompaktnímu uspořádání a nadčasové konstrukci. Motocykl byl vybaven zážehovým dvoudobým motorem o objemu 248,5 ccm, který byl chlazený vzduchem. Měl výkon 9 koní (6,6 kW) a dokázal jet rychlostí až 100 km/h . „Pérák“ byl pak předchůdcem dalšího slavného modelu – Jawa 250 „Kývačka“.

První den veletrhu bude mít premiéru nová 0 euro suvenýrová bankovka – „50 let metra“, kterou veletrh Sběratel vydává ve spolupráci s Dopravním podnikem Praha.

V roce 2024 slaví pražské metro 50. výročí od svého zprovoznění. První trasa C, spojující Florenc s Kačerovem, byla otevřena 9. května 1974 a od té doby se stala nepostradatelnou součástí pražské dopravy. Metro přepravilo za svou historii přes 5 miliard cestujících a dnes je pátým nejvytíženějším metrem v Evropě.

Původní trasa C se od té doby rozrostla do tří linek s celkem 61 stanicemi a délkou 65,4 km. V současnosti probíhá výstavba trasy D, která po svém dokončení v roce 2029 prodlouží síť metra o další 10,4 km a 16 stanic.

V prodeji bude také nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka tentokrát s motivem vozu Bugatti Royale 41 z roku 1934. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Bugatti Royale 41, také známá jako Bugatti Type 41, byl luxusní automobil vyráběný francouzskou automobilkou Bugatti v letech 1927 až 1933. Bylo vyrobeno pouze 7 kusů (!), z nichž jeden byl zničen při havárii. Vůz byl navržen tak, aby byl největším a nejluxusnějším automobilem na světě a měl být prodáván pouze evropským královským rodinám. Nicméně, kvůli hospodářské krizi v té době, byly prodány pouze tři kusy.

Bugatti Royale 41 byl poháněn osmiválcovým motorem o objemu 12,763 cc s výkonem 300 koní. Automobil měl délku 6,4 metru. Například v porovnání s Rolls-Royce Phantom VII, který byl vyráběn v letech 2003 až 2017, a cílil na stejnou skupinu zákazníků, byl Royale o 20 % delší!

K nové emisi bude na stánku sberatelshop.cz k dostání také pohlednice, pamětní tisk a plechová cedule. 

Na jarním veletrhu Sběratel půjde do prodeje také druhá 2 Euro mince s lokálním motivem. Tentokrát to bude „smažák“!

Dvoueurové mince, které nebyly v oběhu (uncirculated), s natištěným motivem začínají být ve světě samostatnou sběratelskou kategorií. Už nyní existuje několik desítek různých motivů.

První česká „dvoueurovka“ byla emitována u příležitosti vánočního veletrhu Sběratel. Jejím motivem bylo „pivo“. A protože se rychle vyprodala, budou mít sběratelé, na které se nedostalo, ale chtěli by mít ucelenou sérii všech čtyř mincí, možnost koupit na jarním Sběrateli novou emisi 2 Euro „pivo“, která ale bude mít jinak umístěnou českou vlajku, aby se odlišila od té úplně první.

Emise má jednotící název NÁRODNÍ POKLADY a představuje fenomény typické pro českou obecnou kulturu. Není tedy divu, že začíná „pivem“, následuje „smažený sýr“, „utopenci“ a nakonec „slivovice“.

Autoři série tak chtějí s nadsázkou lehce inspirovat české zákonodárce, až budou někdy v budoucnu dumat nad motivem českého eura…

Každá mince vychází v nákladu 200 kusů a bude ve čtvercovém blistru v prodeji pouze na veletrzích Sběratel nebo následně v poveletržní nabídce určené pro členy věrnostního programu Klan sběratelů.

Cena: 250 Kč

Odborná společnost Fauna – Flora při SČF bude také pro sběratele opět nabízet otisky štočků vytvořených na frankovacím stroji neopost, jaký používá pošta nebo velké firmy. Frankovací stroje se používají k rychlému, snadnému hrazení cen za vnitrostátní a mezinárodní poštovní služby. Frankovací stroj označí každý dopis správnou hodnotou poštovného včetně uvedení adresy odesílatele včetně loga, umí tisknout reklamní razítka i slogany.

Na jarním Sběrateli bude k dispozici razítko s logem veletrhu a další motivy, které se váží na celistvosti a vlastní poštovní známky vydávané odbornou společností Fauna – Flora. Ta umožňuje využití stroje i pro jiné filatelistické kluby.

Kompletní sortiment včetně příležitostného razítka přiveze na veletrh Německá pošta, která v posledních letech vydává zajímavé motivy se Spidermanem nebo novou sérii věnovanou výročí firmy Disney. Na jarním Sběrateli bude mít samostatný stánek a všechny její poštovní známky bude možné koupit za nominální hodnotu.

Nebude chybět také oblíbené ohodnocování sbírek, které budou mít na starosti odborníci ze Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Klubu sběratelů autogramů, Klubu sběratelů kuriozit a firmy Antik Kureš.

Zázemí čtyřhvězdičkového hotelu Olympik umožňuje bezbariérový vstup pro návštěvníky a v okolí se dá bez problému zaparkovat .V pátek s platbou v parkovacím automatu, v sobotu pak již zdarma. Hotel je situován několik minut pěšky od metra Invalidovna a zastávky tramvaje.

Veletrhu se účastní téměř 80 vystavovatelů z celé Evropy.

Veletrh Sběratel je největším jarním setkáním sběratelů všech oborů.

Na jarním Sběrateli 2019 měla premiéru dopisnice věnovaná skupině Tata Bojs.

Hitem jarního Sběratele 2019 bylo vystavené album poštovních známek zpěváka Freddie Mercuryho. Do Prahy ho zapůjčilo Britské poštovní muzeum a přijel s ním i kurátor muzea Stuart Aitken (na snímku). Letos bude na veletrh vystaven vzácný originál dopisu adresovaný Bomi Bulsarovi, otci Freddie Mercuryho.


Nomenklatura

  • Poštovní známky
  • Mince
  • Bankovky
  • Medaile
  • Pohlednice
  • Cenné papíry
  • Ostatní sběratelství

Přijďte se podívat také na podzimní veletrh Sběratel!

Nenechte si ujít také podzimní veletrh Sběratel, který proběhne od 6. do 7. září 2024 na výstavišti PVA Expo Praha. Veletrh Sběratel je největším setkáním sběratelů poštovních známek, mincí, medailí, bankovek, cenných papírů, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelského materiálu ve střední a východní Evropě.  Akce se pravidelně účastní na 230 vystavovatelů z 35 zemí, kteří nabízejí své zboží více než 10 000 návštěvníků. Více informací naletnete ZDE.

Bezplatná registrace

STAŇTE SE ČLENY KLANU SBĚRATELŮ!

ZÍSKÁTE VSTUPENKU NA VELETRH A VŠECHNY DOPROVODNÉ AKCE JEN ZA 1 Kč, SPECIÁLNÍ SBĚRATELSKÝ DÁREK A ŘADU DALŠÍCH VÝHOD!

Co následuje po Vaší registraci

Po vyplnění formuláře Vám bude emailem zasláno potvrzení o registraci. Nejpozději týden před veletrhem Vám pak na e-mailovou adresu, pod kterou jste přihlášeni, pošleme e-mail s kódem. Vytiskněte ho nebo ukažte na pokladně veletrhu na displeji telefonu. Dostanete platnou vstupenku a dárek – unikátní neprodejný sběratelský kalendářík na příští rok.   Registrace je bezplatná a můžete ji kdykoliv zrušit.   Pokud si s registrací nebudete vědět rady, napište prosím na e-mail: [email protected]   V případě, že Vám voucher nepřijde, zkontrolujte si prosím složku Nevyžádané pošty nebo Spamu a to především u e-mailových adres Centrum a Atlas.