Sběratel.info

The largest collector Home fair in Central
and Eastern Europe

September 6 to 7, 2024, Fairground PVA EXPO PRAHA, opening hours: Fri 10 a.m. – 6 p.m. | Sat 10 a.m. – 4 p.m.
For specialist buyers already on Thursday 7th from 4 p.m. to 7 p.m. and on Friday 9th from 9 a.m.

Závěrečná zpráva

(2013) Veletrh SBĚRATEL – výjimečná událost v srdci Evropy nejenom pro sběratele

Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě, jak je mezinárodní veletrh prezentován českými i zahraničními médii, má za sebou 17 let úspěšné kariéry. Tradiční sběratelské předměty, mezi které patří mince, medaile, poštovní známky, pohlednice, minerály a drahé kameny, přitáhly více než 12 000 návštěvníků nejenom z Čech a okolních evropských států, ale také ze zámoří. Na 260 vystavovatelů z 36 zemí svou účastí potvrzuje, že se SBĚRATEL řadí mezi nejdůležitější sběratelské veletrhy na starém kontinentu. Tomu odpovídala i řada jedinečných akcí, které návštěvníci letos zažili.

Veletrh SBĚRATEL, jehož součástí je také veletrh investic do zlata, mincí, známek a drahých kamenů INVESTOR a veletrh MINERÁLY A DRAHÉ KAMENY, letos opět přivítal řadu obchodníků z oboru sběratelství a investic do sběratelských předmětů. Mezi vystavovatele, kteří veletrh navštěvují pravidelně, se řadí například Česká, Slovenská, Německá nebo Maďarská pošta, Filatelie Pytlíček, Burda Auction, Antium Aurum, Aukro, E-mince, Emporium Hamburg, Künker, Rauch – Dukát, Česká a Pražská mincovna, Numizmatika Zlatá koruna, Numizmatika Zlín, CMQC, NumisCollect nebo Národní pokladnice. SBĚRATEL se ale rozšířil i o nové vystavovatele, jako Slovinskou poštu, PhilCap, NGC, Solidus, Katz Coins, TrustWorthy Investment, Golden Gate, Pro Aurum a další. Kompletní seznam vystavovatelů 2013 naleznete zde.

Co zajímavého si Sběratel přichystal pro své návštěvníky?

Během veletrhu byla exklusivně představena řada numizmatických a filatelistických novinek. Ať už číslované zlaté Svatováclavské dukáty Pražské mincovny, které zájemce obdrží i s razidlem, tak mince vydané v omezeném nákladu 500 kusů s logem Sběratele a postavičkami z komiksu „Čtyřlístek“ od holandské firmy NumisCollect.

Před dvěma lety způsobila excentrická známka České pošty s portrétem W.A. Mozarta bouřlivý ohlas veřejnosti u nás i v zahraničí. Právem se na mezinárodní soutěži WIPA umístila na druhém místě. Za kreativní návrh „může“ umělkyně Marina Richterová, která letos na Sběrateli společně s rytcem Milošem Ondráčkem pokřtila svou další zajímavou známku, tentokrát věnovanou Franzi Kafkovi. Cenina byla vydána k 130. jubileu narození světového spisovatele.

Po roce také opět ožily známky s motoristickou tématikou. Konkrétně předválečné vozy Škoda, které byly autorem známek Václavem Zapadlíkem také slavnostně pokřtěny.  Kromě nového sešitku s auty se na veletrhu připomenuly i další poštovní známky stejného autora – Železniční osobní drezína Tatra a motocykl Čechie Böhmerland. Ten byl během Sběratele také k vidění.

Filatelistické novinky měli možnost návštěvníci získat společně s příležitostným razítkem a pohlednicí.

Již tradiční premiéru měl na Sběrateli další ze série kouzelných aršíků „Ochrana přírody“ manželů Knotkových, letos s tématem Karlštejnsko.

Mezinárodní veletrh se  neobešel bez křtu poštovní známky skutečně mezinárodní. Připomíná 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Křest probíhal za účasti zástupců emisních zemí Čech, Slovenska, Vatikánu a Bulharska.

Na stánku Národní pokladnice zase proběhlo slavnostní představení pamětní medaile k 100. výroční narození legendy českého fotbalu, Josefa Bicana a autogramiáda slavných hráčů Slavie.

J. P. Belmondo v Čechách!

V duchu francouzské kinematografie se nesl poslední křest probíhající na letošním Sběrateli. Šlo o dopisnici, jejíž tisková část nese motiv plakátu filmu Muž z Hongkongu s Jean-Paul Belmondem v hlavní roli z pera českého malíře Karla Vaci. Herec byl organizátory veletrhu vybrán záměrně, jelikož v tomto roce oslavil své 80. narozeniny. Dopisnici vydala Česká pošta v nákladu 4 200 kusů, které byly vyprodány již první den. Křest doprovázela autogramiáda herce a spisovatele Jiřího Žáka, který napsal o Belmondovi několik knih a Kateřiny Ferencové, dcery výtvarníka.

Sbírat nebo investovat? Proč ne obojí

Konference na téma „Investice do sběratelství 2013“ měla u návštěvníků velký úspěch a sál, který byl pro tuto příležitost přichystán, byl vždy zaplněn. O tom, že sběratelství nemusí být pouze koníček, ale také možnost, jak vytvořit stabilní investici nezávislou na politických a ekonomických bouřích, přišly prezentovat zástupci firem Silverum, Česká mincovna, TrustWorthy Investment, Golden Gate CZ, filatelistický znalec František Beneš nebo ředitel našeho partnerského veletrhu Antique Jan Neumann.

Milionový veletrh Sběratel

Na expozici německého bankovního domu VR Bank, na veletrhu zastoupeného firmou Pro Aurum, byla k vidění největší evropská zlatá mince v hodnotě 1,1 mil. EUR. Mince o váze 31,1 kg byla vyražena v Rakouské mincovně v roce 2004 u příležitosti patnáctiletého jubilea ražby oblíbených zlatých investičních mincí Wiener Philharmoniker.

Tak jako každý rok měli návštěvníci možnost nechat si zdarma ocenit své sbírky u nezávislých znalců oboru numismatiky, filatelie, mineralogie a drahých kamenů, ryzosti předmětů z drahých kovů, telefonních karet, cenných papírů nebo netradičních sbírek.

Jelikož největší část sběratelů tvoří dospělí – převážně muži, snažíme se i ženám a mladším ročníkům přiblížit kouzlo sbírání. Proto i letos měli ženy a mladiství vstup na veletrh zdarma.

More Articles Sběratel 2013