Sběratel.info

The largest collector Home fair in Central
and Eastern Europe

September 9 to 10, 2022, Fairground PVA EXPO PRAHA, opening hours: Fri 10 a.m. – 6 p.m. | Sat 10 a.m. – 5 p.m.
For specialist buyers already on Thursday 8th from 4 p.m. to 7 p.m. and on Friday 10th from 9 a.m.

Letecká pošta 2015

Udělejte přátelům radost a pošlete jim dopisnici „Leteckou poštou“ !

Historická „Letecká pošta“ bude jedním z lákadel letošního veletrhu Sběratel (3. – 5. 9.), výstaviště PVA EXPO Praha). V sobotu 5. září odstartuje z letiště Točná letoun Praga E. 114 Air Baby a zamíří na letiště Letňany, kde bude právě v sobotu probíhat Den letiště Letňany a které leží v těsném sousedství výstaviště. Tady si poštovní zásilky kolem 14:00 hod. převezme řidič automobilu Praga Super Piccolo a odveze je na veletrh. Česká pošta k této události vydala speciální dopisnici (korespondenční lístek s předtištěnou známkou), jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík.

Nejen filatelisté tak budou mít možnost získat zajímavý suvenýr se třemi unikátními razítky. Je to jednoduché: Dopisnici si zakoupíte předem a nadepíšete ji adresou toho, komu ji chcete poslat. Pak ji vložíte do obálky a nejpozději do pondělí 31. srpna 2015 zašlete na adresu: Česká pošta, s.p., Známková tvorba, Poštovní přihrádka 13, 111 21 Praha 1. Zásilky lze předat do téhož dne i osobně na stejné adrese.

let_posta

Taková dopisnice pak během své cesty dostane několik razítek, které z ní udělají ceněný originál. Nejprve ji orazí denním razítkem pošty Praha 412 – Modřany s dnem 5. 9. 2015, která je teritoriálně nejblíže letišti Točná odkud letadlo startuje, pak dostane razítko (kašet) potvrzující výše uvedenou přepravu letadlem a nakonec po příletu do Letňan, příležitostné razítko veletrhu Sběratel 2015.

Stejnou cestou si ale můžete nechat orazítkovat i jiné zásilky například pohlednice nebo dopisy. Stačí nalepit známku, nadepsat adresu a zásilku v obálce opět poslat na adresu oddělení Známkové tvorby České pošty. Dopisnici vydanou k „Letecké poště“ si bude možné zakoupit i přímo na veletrhu Sběratel, ovšem už na ni nebude možné získat všechna příležitostná razítka. Pouze to, které bude k dispozici přímo na veletrhu. Můžete si ji ale nechat podepsat autorem, malířem Václavem Zapadlíkem, který bude mít v pátek ve 14:30 hod. na veletrhu Sběratel autogramiádu.

Po dofrankování českými poštovními známkami lze zásilky určené pro přepravu leteckou poštou adresovat i do zahraničí. Prodejní cena příležitostné poštovní dopisnice bez razítka je 18 Kč a s jedním denním razítkem 19 Kč.

letecka-posta

Praga E 114 Baby poletí poprvé

Letecká pošta se koná u příležitosti tří akcí – 18. ročníku veletrhu Sběratel, výstavy Praga Piccola a Dne Letiště Letňany. Ten bude probíhat po celý den právě v sobotu a návštěvníci, kteří mají vstup zdarma, na něm uvidí řadu historických letadel a další techniky.

Letoun Praga E. 114 Air Baby, který přiveze poštovní zásilku, bude však jedním z největších lákadel. Jedná se totiž o jeho první představení na veřejnosti po kompletní rekonstrukci ze zcela dezolátního nálezového stavu. Podle čísla 122 byl vyroben v Letadlovém oddělení ČKD Praga v roce 1947 a je jedním z deseti strojů, vyvezených do Francie. Tak jako většina letounů Praga E. 114 z poválečné výroby měl motor Walter Mikron III. V roce 1952 byl prodán do Švýcarska, kde létal dále pod poznávací značkou HB – UAD. Letovou činnost ukončil s nepůvodním leteckým motorem Rolls Royce A 325 v roce 1987. Celkový nálet letounu je 1583 letových hodin a 3640 startů. Vedle letadla M-1C Sokol a toho času další létající švýcarské E. 114, bude podle data zápisu do Leteckého rejstříku tato „Bejbinka“ tím nejstarším ze tří původních letuschopných československých letounů vyrobených před únorem 1948.

praga-vykres

Poštu poveze raritní aerodynamická Praga

Leteckou poštu můžete přijít přivítat společně s automobilem Praga Super Piccolo, který si ji přijede na letiště převzít. Jedná se o unikát ze sbírek Automuzea Praga ve Zbuzanech. Vyráběla se v letech 1934 až 1936 a vedle aut z běžnou karoserií postavila továrna také malou sérii vozů, která odrážela tehdejší aerodynamický designový trend. Světla byla zapuštěna do blatníků, kola měla kapotáž a blatníky splývaly s karoserií. Vznikl tak z dnešního hlediska zajímavý automobil, který Václav Zapadlík zachytil v modré barvě právě na dopisnici. Mimochodem letadel, které Maestro namaloval, není mnoho, takže i v tomto směru je dopisnice unikát.

Že se vše točí kolem značky Praga není náhodné. Letecká pošta je spjata nejen se Dnem letiště Letňany a veletrhem Sběratel, ale také sběratelskou výstavou Praga Piccola, která je jeho součástí. Ta letos opustí své zaměření pouze na filatelii a ukáže zajímavosti i z jiných sběratelských oborů. Mimo jiné právě raritní historické dokumenty spojené s letounem Praga E. 114 Air Baby, věci spojené s leteckou poštou ze sbírek Poštovního muzea nebo akcie známých světových aerolinek.

Jak poslat dopisnici nebo pohled „Leteckou poštou“

  1. Zájemce si připraví pohled s nalepenou poštovní známkou nebo si zakoupí dopisnici vydanou k „Letecké poště“ na České poště – určitě ji seženete na prodejně Známkové tvorby v hale hlavní pošty Praha 1, Jindřišská 14, 110 00 Praha 1. (vpravo za schody, otvírací hodiny pondělí až pátek, 10:00 – 13:00 // 13:30 – 16:00 hod., Tel.: +420 221 131 420 ).
  2. Dopisnici nebo pohled s nadepsanou cílovou adresou odešle v obálce na sběrné místo –odd. známkové tvorby – Česká pošta, s.p., Známková tvorba, Poštovní přihrádka 13, 111 21 Praha 1, které dopisnice splňující propozice orazí kašetem „Letecká pošta“.
  3. Poté, co bude příjem zásilek ukončen, odveze oddělení Známkové tvorby dopisnice a pohledy na nejbližší pobočku ČP u místa vzletu letadla – pošta Praha 412 – Modřany, Sofijské náměstí, kde bude opatřena denním (odletovým) razítkem.
  4. Pytle s dopisnicemi, pohledy nebo jinými zásilkami budou odvezeny k letadlu.
  5. Letadlo přistane v sobotu 5. 9. Kolem 14:00 hod na letišti v pražských Letňanech, kde se pytle předají do připraveného vozidla Praga Super Piccolo a odvezou na veletrh Sběratel. Tam budou opatřeny „příletovým“ příležitostným razítkem a odeslány na cílovou adresu, která je na dopisnici.
  6. Zásilky Letecké pošty Točná – Letňany, Sběratel 2015 budou následně doručeny adresátům.

Kde je možné zakoupit dopisnici vydanou k „Letecké poště“ zakoupit:

Na prodejně Známkové tvorby v hale hlavní pošty Praha 1, Jindřišská 14, 110 00 Praha 1. (vpravo za schody, otvírací hodiny pondělí až pátek, 10:00 – 13:00 // 13:30 – 16:00 hod., Tel.: +420 221 131 420) nebo v prodejně Postfila: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/filatelie-a-postfila/prodej-znamek-a-filatelistickych-produktu/postfila

Jaký program bude mít Den letiště Letňany?

Vše o programu najdete zde: http://www.letnany-airport.cz/?page_id=127&lang=cs

Kde se dozvím více o letounu Praga E. 114 Air Baby?

https://www.facebook.com/Praga.Air.Baby?fref=ts

 

More Articles Sběratel 2015