Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě
6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA
Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h
Matej Gábriš je dnes jedním z nejvyhledávanějších autorů fantaskních bankovek současnosti. Jeho „Gábrišovky“ jsou dnes mezi sběrateli samostatnou „sběratelskou kategorií“ a mají fandy po celém světě. Pro veletrh Sběratel tvoří Matej Gábriš úspěšnou sérii „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“.
Volnou tvorbu Mateje Gábriše zastřešuje „Občanské sdružení sběratelů Gabrišovek“, se kterým nyní navázal Klan sběratelů úzkou spolupráci.
Každý člen Klanu tak bude mít možnost získat nově emitované Gábrišovky a dlouhodobě si tak budovat ucelenou sbírku.
V aktuální nabídce vedle novinky „30 let od zavedení slovenské koruny – Karel I.“ nabízíme průřez již vydanými motivy. Nové Gábrišovky jsou v průběhu roku emitovány cca v měsíčním intervalu.
Kdo je Matej Gábriš?
Více než 20 let se věnoval studiu vzorů, vizuálních a grafických motivů na bankovkách po celém světě a následně toto studium zúročil ve své dosavadní práci.
Grafika a kresba provázejí Mateje Gábriše od dětství. Od základní školy, přes střední odbornou školu (SPŠ grafická v Bratislavě) v oboru grafika, až po současnost. Dostal se k ní prostřednictvím knižních ilustrací, ale později se pro něj hlavním zdrojem informací, inspirace a zájmu staly bankovky z celého světa.
Matejovými nejsilnějšími impulsy a vzory v kresbě a grafice byli Albín Brunovský, Max Švabinský, Alfons Mucha. Ovlivnili ho také vynikající učitelé na střední škole (Ľubomír Ďurček), ale v neposlední řadě ho fascinuje tvorba současných umělců (Banksy, Andy Warhol, René Margrite, Tim Prusmack, J. S. G. Boggs a další).
Jednou z hlavních myšlenek, které stály za konceptem tvorby fantaskních bankovek, byla snaha vytvořit umělecké dílo v takové podobě, aby ho v originální podobě mohlo vlastnit co nejvíce lidí. Protože bankovky jsou tištěny stejným způsobem jako originální tisky – jsou vydávány v omezeném počtu a každý exemplář má své vlastní sériové číslo.
Rozměry: 122 x 70 mm
Náklad: 600 ks
Autor návrhu: Matej Gábriš
Číslovaná série LP – 600 ks
Autor návrhu: Matej Gábriš
Série MG.01 (anulát 00000)
Autor návrhu: Matej Gábriš
Série MG.01 (anulát 00000)
Autor návrhu: Matej Gábriš
Před třiceti lety, 7. února 1993, došlo k měnové odluce a vznikly dvě nové měny, česká a slovenská koruna. V den rozluky vstoupila jako první v platnost desetikoruna. Nová Gábrišovka je věnována právě této události a její motivy souvisejí s mincemi. Na rubové straně je hlavním motivem bronzová plastika “Biatec” před Národní bankou Slovenské republiky v Bratislavě od akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové.
Averzní straně dominuje portrét Karla I. Róberta z Anjou (1288 – 1342), který 17. listopadu 1328 povýšil Kremnici z osady na město a udělil jí privilegium na provozování mincovny. Mincovna v Kremnici razí mince nepřetržitě již téměř sedm století.
Tisk byl proveden ve dvou barevných variantách A+B
Původní varianta A je zelená. Varianta B je modrá a od původní zelené se liší nejen barvou, ale i technickým provedením. přední strana je potištěna až sedmi barvami. Nová Gábrišovka byla vytištěna českou tiskárnou cenin DAS SECURITY PRINTING s řadou ceninových ochranných prvků.
Rozměry (mm): 153 x 77 mm
Datum vydání: říjen 2023
Číslování
Je věnována hlavnímu městu aztécké říše Tenochtitlánu, na jehož místě dnes stojí hlavní město Mexika. V době svého objevení Evropany v 16. století mělo sto tisíc obyvatel a bylo největším městem na americkém kontinentu. Hlavním motivem na přední straně je portrét posledního nezávislého aztéckého vládce Cuauhtémoca, který po celou dobu své vlády bojoval proti španělským conquistadorům. Reverzní stranu zdobí reliéf aztéckých bojovníků a jednotícím grafickým prvkem obou stran je aztécké piktogramové písmo. Aztékové hovořili jazykem nahuatl, z něhož vznikla slova jako čokoláda, chilli, avokádo, ocelot a také Mexiko. Bankovka je navržena ve stylu jihoamerických bankovek ze 70. let 20. století.
Rozměry (mm): 135 x 64 mm
Datum vydání: srpen 2023
Pocta spisovateli Julesu Vernovi, knize „20 000 mil pod mořem“ a slavnému filmu režiséra Karla Zemana „Vynález zkázy“.
Jako místo vydání je na přední straně uvedeno jméno ostrova “Ile Lincoln”, což je název “Tajuplného ostrova” ve stejnojmenném románu Julese Verna. Na averzu pod UV světlem červeně září hlubokomořská ryba a nápis “Mobilis in Mobili”, což bylo krédo ponorky Nautilus a znamená “Pohybující se v pohybujícím se”. (Ponorka se pohybuje v pohybujících se vodách oceánu.) Lodní kotva na averzu jako doplňující grafický prvek je zároveň ochranou proti kopírování – proti světlu přesně zapadá s kotvou na reverzní straně. Na reverzní straně se pak nachází samotná ponorka Nautilus a portrét spisovatele Julese Verna.
Při přípravě k tisku bylo rozložení na aršíku takové, že vznikly dvě různé barevné verze.
U každého druhu je nebo není na jedné ze stran přechod z hlavní modré do hnědé (ochranný prvek nazývaný také IRIS).
Rozměry (mm): 146 x 75 mm
Datum vydání: červenec 2023
Bankovka je laděna převážně do modrých barev, což odkazuje na naši “modrou planetu”. Moře pro autora znamená ticho, klid, ale také nevyčerpatelnou energii a neuvěřitelnou sílu. Pro přední strany si vybral mořského koníka, žlutobílou velrybu běluhu a modrého žraloka.
Na rubové strany zobrazil moře spojené s lidskou činností: lodě, ponorku a maják. Tisk byl proveden v tiskárně s ceninovým režimem na vodotiskový papír s ochrannými vlákny a averzní strana je doplněna tiskem viditelným pod UV světlem.
Rozměry 20 mil (mm): 144 x 81 mm
Rozměry 50 100 mil (mm): 146 x 80 mm
Datum vydání: květen 2023
Číslování a oběh: číslováno jednotlivě
V letošním roce si připomínáme 1400. výročí založení Sámovy říše, (nadkmenového svazu) Slovanů ve střední Evropě v letech 623 až 623.
V jejím čele stál (pravděpodobně) franský kupec Sámo. Jeho portrét je hlavním motivem na averzu Gábrišky a na reverzu motiv bitvy u Wogastisburgu, kde Sámo porazil franského krále Dagobert I.
Rozměry (mm): 145 x 75 mm
Datum emise: duben 2023