Sběratel.info

Die größte
Sammlermesse in
Mittel- und Osteuropa

9.- 10. September 2022, Messegelände PVA EXPO Prag, Öffnungszeiten: Freitag 10 – 18 | Samstag 10 – 17
Für Facheinkäufer schon am Donnerstag (8.9.) von 16 bis 19 Uhr und am Freitag (9.9.) von 9 Uhr

World of Wildlife manželů Knotkových

Třetím motivem z edice sběratelských bankovek „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ je „fauna Kanady“.

Edice vzdává hold výtvarnému umění Libuše a Jaromíra Knotkových. Manželé, kteří tvoří už dlouhá léta také nerozlučnou uměleckou dvojici, patří k předním specialistům na zobrazování flory a fauny a to ve světovém kontextu. Jsou autory řady obrazových knih, ale především mnoha populárních motivů českých poštovních známek.

Jejich známkový aršík Evropské sovy byl v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA ve Vídni v roce 2015 zvolen druhou nejkrásnější známkou světa a poštovní známka s motivem českých korunovačních klenotů pak v roce 2017 zvítězila v soutěži o nejkrásnější českou známku.

Medvěd lední (Ursus maritimus), označovaný též jako medvěd polární, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblast. Živí se zejména lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni. Pokud stojí na zadních nohou, dosahuje výšky 3,3 metru. Bobr kanadský (Castor canadensis) je vodní hlodavec, který se živí převážně listy, větvičkami a lýkem. Je velkým stavitelem, staví si monumentální bobří hráze a doupata. Dříve byl ohrožen lovem pro svou cennou kožešinu.

Bobr kanadský (Castor canadensis) je vodní hlodavec, který se živí převážně listy, větvičkami a lýkem. Je velkým stavitelem, staví si monumentální bobří hráze a doupata. Dříve byl ohrožen lovem pro svou cennou kožešinu. Medvěd lední (Ursus maritimus), označovaný též jako medvěd polární, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblast. Živí se zejména lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni. Pokud stojí na zadních nohou, dosahuje výšky 3,3 metru.

„Fauna Kanady“ bude mít premiéru na podzimním veletrhu Sběratel, který se uskuteční teční od 10. do 11. září na výstavišti PVA Expo Praha. Manželé Knotkovi zde představí také novou poštovní známku „Milovice“ ze série „Ochrana přírody“, kterou bude provázet v pátek od 16:30 hod. autogramiáda před expozicí České pošty.

Vedle nové sběratelské bankovky si bude možné zakoupit také pamětní list, který připomíná její premiéru na veletrhu Sběratel.

Motivem celé série, jež je plánována na několik let, je myšlenka, kterou reprezentuje Světová banka divokých zvířat. Proto je na bankovce použita pro všechny texty angličtina jako světový jazyk.

Použitá měna – sovereign odkazuje historickým zlatým mincím stejného jména,  ale ve dvacátých letech existovala v Austrálii i bankovka tohoto jména V dnešní době žádná světová měna tento název nenese a tak byl použit jako nosný název pro tuto čistě sběratelskou měnu.

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 2.500 ks rozdělených do tří sérií, tentokrát s alfabetickými znaky sérií.

Série A – 400 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2025 na jarním  veletrhu Sběratel.

Série B – 1.100 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště od 11. do 12. září 2020.

Série C – 1.000 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 11. do 12. září ve foyer výstaviště a v hale 2, kde bude probíhat prodej nových „0 eurových suvenýrů“.

Další bankovka ze série „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ vyjde 9. září 2021 u příležitosti podzimního veletrhu Sběratel (9. – 10. 9. 2020).

Již vydané bankovky

2020

2019