Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Set sběratelských bankovek oslavuje návrat posledních legionářů do Československa. Členové Klanu sběratelů si jej mohou zakoupit jako první

POZOR!
VZHLEDEM K VYTÍŽENÍ S PRACEMI SOUVISEJÍCÍMI S VELETRHEM SBĚRATEL, BUDOU VŠECHNY OBJEDNÁVKY VYŘIZOVÁNY / ZASÍLÁNY ZAČÁTKEM ŘÍJNA. ODPOVĚDI NA VAŠE PŘÍPADNÉ DOTAZY BUDEME ŘEŠIT, JAKMILE TO BUDE MOŽNÉ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

Symbolicky na sklonku roku, ve kterém se před sto lety do Československa vracely z dálného východu poslední legionářské konvoje a pro mnoho rodin, tak teprve tehdy skončila první světová válka, vydává Spolek pro umění a sběratelství set tří sběratelských bankovek věnovaných československým legiím. Série je současně poctou všem válečným veteránům, jejichž statečnost si v listopadu připomínáme. Každá ze sběratelských bankovek je emitována v počtu 600 kusů.

Prvních 300 bankovek od každého motivu (čísla 1 – 300) bude v prodeji ve společné sérii v pamětní obálce se speciálními kartami s texty, jež se vážou ke každému tisku a osobním poděkováním předsedy spolku Jindřicha Jiráska. Obálka ponese stejné číslo jako bankovky uvnitř. Její majitel tak bude mít garantováno, že od každé jednotlivé bankovky obdrží stejné číslo. Sběratelské bankovky z řady 301 – 600 bude možné koupit každou zvlášť.

Sběratelské bankovky jsou přednostně nabízeny členům Klanu sběratelů, kteří také získají nízká čísla, jež půjdou do prodeje jako první. 


Kompletní série obsahuje

Cena: 600,- Kč

Samostatná sběratelská bankovka z číslené řady 301 – 600

Cena: 200 Kč


Sběratelské bankovky jsou označeny písmeny A, B, C a každá z nich byla vytištěna ve spolupráci s firmou Dokumentační akciová společnost, která patří mezi naše přední společnosti, jež se tisku a grafice cenin věnují. Autorkou výtvarné podoby všech tisků je grafička Pavla Šťastná, která se věnuje převážně ilustraci, kaligrafii a grafice.

Každá ze sběratelských bankovek má rozměr 156 x 90 mm, je tištěna na bankovkový papír v tiskárně cenin a nese 17 ochranných prvků.

SBĚRATELSKÉ BANKOVKY ZPRACOVÁVAJÍ TŘI TÉMATA SPOJENÁ S HISTORIÍ LEGIÍ:

  „Bitva na Bajkalském jezeře“ připomíná jedinou bitvu svedenou válečnými loděmi československé flotily. Bitva se odehrála 16. srpna 1918 na Sibiři na Bajkalském jezeře a skončila drtivým vítězstvím Československých legií.

„Obrněný vlak Orlík na Transsibiřské magistrále roku 1919 u vesničky Zima u Irkutska“. V rámci následných bojů čs. legionářů s bolševiky od května 1918 byly obrněné vlaky jedním z nejdůležitějších bojových prostředků naší armády. Orlík je asi nejznámější obrněný vlak Československých legií a aktivně se účastnil bojů na magistrále. 

„Přelet letounu Tractor nad vladivostockým přístavem.“ Čechoslovákům se v ruských legiích podařilo zformovat také leteckou jednotku, která využívala různé modely a typy letadel. Čtyři stroje Tractor vyrobené v USA doputovaly s legiemi do vlasti. Jeden z nich se zachoval a je zavěšen v dopravní hale Národního technického muzea od roku 1950.

Společným motivem reverzní strany, jež spojuje všechny tři tisky, je pak pomník na mořském hřbitově československých legionářů ve Vladivostoku v Rusku. 

Sběratelské bankovky vycházejí z litografií, které pro Spolek pro umění a sběratelství vytvořil výtvarník Petr Ptáček, tvůrce českých poštovních známek. Jejich náklad, který byl omezen na 100 kusů, je dnes už téměř rozebrán, proto se spolek rozhodl vydat stejné motivy jako sběratelské tisky na ceninovém papíře pro sběratelské bankovky a zpřístupnit je tímto způsobem širšímu okruhu sběratelů.

ČÍSLOVANÁ OBÁLKA KE KOMPLETNÍ SÉRII BANKOVEK

SPECIÁLNÍ KARTY KE KOMPLETNÍ SÉRII BANKOVEK

PŮVODNÍ LITOGRAFIE PRO ČLENY KLANU SBĚRATELŮ SE SLEVOU 1 000 KČ

Společně se sběratelskými bankovkami si mohou zájemci objednat rovněž poslední kusy původních litografií. Každý z nich má rozměr 350 x 500 mm a prodávají se pouze jako komplet. Součástí kompletu jsou desky z tvrdého kartonu.

Cena za komplet tří litografií je 6 000 Kč. Členové Klanu sběratelů mají možnost získat celou sérii za 5 000 Kč!

Vzhledem k rozměrům litografií je nezasíláme poštou. Po předchozí domluvě je možný pouze osobní odběr na Praze 5, 2 min od metra „B“ Jinonice. V ulici se dá rovněž bez problémů zaparkovat.

POHLEDNICE

Cena: 15,- Kč/ks

CHYBÍ VÁM VE SBÍRCE PRVNÍ DVA ČESKÉ 0 MEMO EURO SUVENÝRY?

MŮŽETE JE MÍT ZA NOMINÁLNÍ CENU 100,- Kč!

První český 0 memo eurosuvenýr Pražský orloj
Druhý český 0 memo eurosuvenýr Český Krumlov