Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Sběratelské bankovky Zapadlík – Knotkovi

SBĚRATELSKÉ BANKOVKY VELETRHU SBĚRATEL

Sběratelské bankovky emitované dvakrát do roka veletrhem Sběratelem jsou nejen zajímavým suvenýrem pro návštěvníky, ale také malým uměleckým dílem.

Každá řada se totiž snaží spojit jméno výtvarníka, který si ve svém oboru vydobyl nezpochybnitelné renomé a jeho díla jsou už nyní vyhledávaným objektem sběratelů, atraktivní motivy, špičkový tisk a nadstandardní grafické provedení. Za to ručí jméno výtvarníka Mateje Gábriše, který je dnes v celosvětovém měřítku jedním z nejvyhledávanějších tvůrců tzv. fantaskních bankovek.

Všechny bankovky jsou vytištěny v tiskárně cenin na k tomu určeném bankovkovém papíře a skrývají celkem 18 ochranných prvků! Na vydávání bankovek spolupracuje veletrh Sběratel s Museem cenných papírů, které má s tvorbou sběratelských bankovek dlouholeté zkušenosti.

Každá série si zakládá na dlouhodobosti, což je základní požadavek každého sběratele, když tvoří novou sbírku. Vydavatel garantuje dvakrát ročně – během podzimního a jarního Sběratele – nový přírůstek do sbírky a celkem je vždy pro každou emisi počítáno s dvanácti bankovkami. Více než dvacetiletá úspěšná historie veletrhu Sběratel je pak nejlepším garantem toho, že slib dotáhnout celou sérii do konce, bude naplněn.

Emise vycházejí v nízkých nákladech a jejich rozdělení do tří různých skupin vytváří nejen zajímavé varianty pro další rozšíření sbírky, ale je rovněž zárukou exklusivity. Protože jak dobře ví každý sběratel, vzácné je to, čeho je málo.

Sběratelské bankovky veletrhu Sběratel tak přinášejí nejen radost, ale mohou být rovněž zajímavou drobnou alternativní investicí. Ostatně cena první bankovky z emise „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ stoupla po svém vydání více než 30x!

Pro jakékoliv informace ohledně emisního plánu piště prosím na [email protected]

 

SBĚRATESKÁ BANKOVKA LEV

ZE SÉRIE WORLD BANK OF WILDLIFE LIBUŠE A JAROMÍRA KNOTKOVÝCH

Bankovka Knotkovi.cdr

Bankovka Knotkovi.cdr

 

 

 

 

 

 

 

Motivem zcela výjimečné bankovky z nové série „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ je lev, který je obecně považován za krále zvířat a současně odkazuje k počátkům československé měny, která právě v roce 2019 slaví 100 let.

Zvířata žijí (zatím) po celém světě a tak byl jen krůček k tomu, aby vznikla Světová banka divokých zvířat. Aby vydání této bankovky bylo opravdu světové, logicky byla použita pro všechny texty angličtina, jako světový jazyk.

Jakou však takové bankovce dát jméno, aby se nepodobala nějaké světové měně…. Logicky jediné, které ke králi zvířat patří – panovník. Sovereign má totiž několik významů. Panovník, vládce, pochopitelně suverénní nebo dokonce nejvyšší. Ve světě existují zlaté mince sovereign a ve dvacátých letech existovala v Austrálii i bankovka tohoto jména, ale v dnešní době žádná světová měna tento název nenese a tak byl použit jako nosný název pro tuto novou, čistě sběratelskou měnu.

Autory grafických předloh jsou manželé Libuše a Jaromír Knotkovi. Z jejich dílny pocházejí již desítky poštovních známek vytvořených pro Českou poštu plus stovky ilustrací zvířat pro knížky a encyklopedie domácích i zahraničních nakladatelů.

Jejich známkový aršík Evropské sovy byl v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA ve Vídni v roce 2015 zvolen druhou nejkrásnější známkou světa a poštovní známka s motivem českých korunovačních klenotů pak v roce 2017 zvítězila v soutěži o nejkrásnější českou známku.

Převedení kreseb do ceninové podoby a autorem návrhu celé bankovky je Matej Gábriš.

Po technické stránce jde o jednu z nejsložitějších sběratelských bankovek poslední doby. Celkem jde o devíti barevný tisk, ovšem kombinací barev a speciálních ceninových technologií dojde až k jedenácti barevnému efektu. Svým grafickým stylem je srovnatelná s mnohými světovými měnami a některé ze světových bankovek svým provedením dokonce vysoko předčí.

CENA BANKOVKY JE 200 Kč.

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 3 200 kusů rozdělených do tří sérií.

Série 01 – 400 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2025 na jarním  veletrhu Sběratel.

Série 02 – 1.200 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště od 6. do 7. září.

Série 03 – 1.600 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 6. do 7. září ve foyer výstaviště a v hale 6, kde bude probíhat prodej nových „0 eurových suvenýrů“.

Další bankovka ze série „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“ vyjde 27. 3. 2020 u příležitosti jarního veletrhu Sběratel.

 

SBĚRATELSKÁ BANKOVKA DUESENBERG II. VYDÁNÍ

ZE SÉRIE ZLATÁ SBÍRKA VÁCLAVA ZAPADLÍKA

100 korun Zapadlik PRINT.cdr

100 korun Zapadlik PRINT.cdr

Jen málokdo tušil, když se vydávala na jaře první sběratelská bankovka s motivem historických automobilů podle autorských kreseb Václava Zapadlíka, že o ni bude tak velký zájem.

V první emisi A bylo vydáno celkem 1 200 kusů, rozdělených do sérií 01 až 03. Série 01 v počtu 300 kusů je určena pro budoucí kompletní sady. Série 02, také v počtu 300 kusů, byla pouze pro členy Klanu sběratelů, kde každý člen měl nárok na jeden kus. Série 03 v počtu 600 kusů byla dána k volnému prodeji návštěvníkům jarního veletrhu Sběratel, ovšem v limitovaném počtu 5 kusů na osobu.

Zájem o bankovky byl takový, že celý náklad byl rozprodán za necelé tři hodiny. Mezi sběrateli se během několika následujících měsíců rozpoutalo šílenství, které dokázalo vyhnat cenu bankovky až na téměř dvaceti násobek prodejní ceny, která byla 200 Kč a výjimečně padal i rekord v ceně 6 500 Kč.

Přirozenou součástí tak obrovského zájmu byli i zarmoucení sběratelé, na které se během jarního Sběratele nedostalo. U limitovaných nákladů je proti smyslu provádět dotisk a dát do oběhu další a další kusy. To by bylo nefér zejména vůči všem těm, kteří si první bankovku pořídili. Přesto veletrh Sběratel našel řešení, které uspokojí všechny strany. Bylo rozhodnuto o provedení dotisku, ovšem s výrazným označením II. vydání.

Počet kusů byl zachován, tedy celkem 1 200 kusů ve třech sériích. Žádný další dotisk již opravdu nebude. Celkový náklad I. a II. vydání je 2.400 kusů a v těchto počtech se budou tisknout i další plánované série. Sběratelé, kteří chtějí začít sbírat celou sérii, tak mají možnost začít úplně od prvního motivu.

CENA BANKOVKY JE 200 Kč.

 

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 1 200 kusů rozdělených do tří sérií.

 Série A01 – 300 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2024 na podzimním veletrhu Sběratel.

Série A02 – 300 ks – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště od 6. do 7. září.

Série A03 – 600 ks – určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 6. do 7. září ve foyer výstaviště a v hale 6, kde bude probíhat prodej nových „0 eurových suvenýrů“.

 

SBĚRATELSKÁ BANKOVKA EMISE B – ŠKODA 860  

ZE SÉRIE ZLATÁ SBÍRKA VÁCLAVA ZAPADLÍKA

200 korun Zapadlik PRINT.cdr

200 korun Zapadlik PRINT.cdr

 

 

 

 

 

 

U příležitosti konání podzimního veletrhu Sběratel 2019 vychází další sběratelská bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“, Po jarní „emisi A – Duesenberg“ se jedná o „emisi B Škoda 860“  v celkovém počtu 2 400 kusů, rozdělených opět do sérií 01 až 03.

Hlavním motivem nové bankovky, tentokrát v nominální hodnotě „200 sběratelských korun“, je český automobil Škoda 860 z roku 1930. Stejný motiv vyšel také v roce 2013 ve známkovém sešitku České pošty „Česká auta – Škoda I“.

Na rubové straně je vedle pražských věží portrét Václava Zapadlíka. Tento motiv již zůstane shodný pro všechny podzimní emise hodnot „200 sběratelských korun“, stejně tak jako motiv pražských mostů bude shodný pro jarní emise všechny o hodnotách „100 sběratelských korun“.

Bankovka je opět tištěna v tiskárně cenin a skrývá v sobě 19 ochranných prvků, stejně jako první emise a její dotisk.

CENA BANKOVKY JE 200 Kč.

 

Bankovky budou vydány v celkovém počtu 2 400 kusů rozdělených do tří sérií.

Série 01 – 600 ks – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2024 na podzimním veletrhu Sběratel.

Série B02 – 600 ks určena přednostně pro členy Klanu sběratelů. Každý člen Klanu sběratelů dostane na svůj registrační e-mail poukázku, jež ho opravňuje k nákupu dvou sběratelských bankovek na osobu. Členem Klanu sběratelů se může stát každý, stačí se registrovat na www.klansberatelu.cz. Vedle možnosti získat jinak neprodejné varianty sběratelských bankovek, dostane člen Klanu každý rok poukázku na volný vstup na veletrh Sběratel a e-mailem každý týden ty nejzajímavější novinky ze světa sběratelů. Za nominální hodnotu bude (až do vyprodání) v prodeji pouze na informacích veletrhu Sběratel ve foyer výstaviště od 6. do 7. září.

Sírie B03 – 1.200 ks určena pro volný prodej na veletrhu Sběratel. Počet prodaných bankovek je limitován počtem 3 ks /osobu. Za nominální cenu budou (až do vyprodání) v prodeji na informacích veletrhu Sběratel od 6. do 7. září ve foyer výstaviště a v hale 6, kde bude probíhat prodej nových „0 eurových suvenýrů“.

Další bankovka ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ vyjde 27. 3. 2020 u příležitosti podzimního veletrhu Sběratel.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Šestiletá série sběratelských bankovek slavných automobilů „Zlatá sbírka“ výtvarníka Václava Zapadlíka odstartovala na jarním veletrhu Sběratel 2019

Nová řada sběratelských bankovek, které vzdávají hold geniu slavného výtvarníka a autora tisíců kreseb automobilů a motocyklů Václava Zapadlíka (1943 – 2018) měla premiéru na jarním veletrhu Sběratel.

Celkem vyjde 12 druhů bankovek s použitím originální kresby automobilu od Václava Zapadlíka, vždy dvě do roka, u příležitosti jarního a podzimního veletrhu Sběratel. Vybrané vozy se objevily poprvé na známkách České pošty, která je vydala v sériích „Světová auta“ a „Česká auta“.

100 korun Zapadlik PRINT.cdr 100 korun Zapadlik PRINT.cdr

Hlavním motivem první bankovky je vůz nejoblíbenější automobilové značky Václava Zapadlíka Duesenberg, konkrétně model SJ z roku 1933 a má nominální hodnotu 100 „sběratelských korun“. Automobily domácí výroby, které vyjdou v budoucích řadách, budou mít nominální hodnotu 200 Kč.

Autorem bankovky, jež vychází ve spolupráci s Muzeem cenných papírů, je známý slovenský výtvarník Matej Gábriš.

Bankovka obsahuje celkem 17 ochranných prvků jako je vodoznak, vlákna v papíru, různé druhy ochranných giloší, speciálních rastrů a mikropísem.

Cena bankovky je 200 Kč.

Náklad každé bankovky v sérii je 1200 kusů a vychází ve třech emisích.

Jednotlivé emise budou značeny sériemi A až L a v každé emisi budou vydány tři série 01 a 03.

A01 – 300 ks čísla 000001-000300 – je určena pro kompletaci do celé sady, která bude v prodeji v roce 2024 na podzimním veletrhu Sběratel.

A02 – 300 ks čísla 000001-000300   – určena přednostně pro členy Klanu sběratelů

A03 – 600 ks čísla 000001-000600   – určena pro volný prodej.

Emisní plán

Emise bankovek Zapadlík