Sběratel.info

The largest collector Home fair in Central
and Eastern Europe

September 6 to 7, 2024, Fairground PVA EXPO PRAHA

Opening hours: Fri 10 a.m. – 6 p.m. | Sat 10 a.m. – 4 p.m.
For specialist buyers already on Thursday 5th from 4 p.m. to 7 p.m. and on Friday 6th from 9 a.m.

Sběratelské rarity k desátému výročí otevření Cvokařského muzea

Získejte pamětní sběratelské rarity k desátému výročí otevření Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále. “Cvokárna není jen v Bohnicích!”

Stovky podobných vtipných zápisů se nashromáždily za deset let v knize návštěv Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále. Výročí muzea, které pro potěchu místních a turistů provozuje Jindřich Jirásek st., zakladatel veletrhu Sběratel, připomíná sběratelský přítiskový list a sada sběratelských merkantilií. Členové Klanu sběratelů je nyní mohou získat dříve než ostatní.

Bývalý cvokařský veřtat je od 16. července 2011 přístupný v domě č.p. 74 v Aleji Johanky z Rožmitálu  a to od jara do podzimu. A jak říká jeho tvůrce, “vstup do něj je volný a nutný”. Kromě zimních měsíců je otevřeno denně od slušné hodiny ranní až do soumraku.

Návštěvu muzea můžete spojit s krásnou procházkou alejí podél Podzámeckého rybníka od farního kostela, u kterého je pohřben Jakub Jan Ryba, autor slavné České mše vánoční, k zámku v Rožmitálu pod Třemšínem. Ten je spojen především s královnou Johankou, manželkou Jiřího z Poděbrad. 

V zachovalém veřtatu v Aleji Johanky si můžete prohlédnout expozici věnovanou zapomenutému řemeslu cvokařskému, tedy ruční výrobě kovaných hřebíků, skob, kramlí, šerek nebo cvočků. Cvokaři, jak si tito kováři sami říkávali, bývali kdysi ve Starém Rožmitále v každé druhé chalupě. Jejich výkovky, především pro vojenská bagančata, byly tak důležité, že v obou světových válkách nemuseli dokonce ani na vojnu či na práce v Říši.

Staroměstské muzeum přináší na panelech také informace a fotografie o historii i současnosti této kdysi samostatné obce, místní zvyky, dialekt, přírodní katastrofy, pranostiky atd. Turistům jistě pomůže plánek hřbitova, na kterém jsou vyznačeny hroby osobností včetně Jakuba Jana Ryby nebo letecké snímky obce a okolí s vyznačením návštěvy hodných míst.

S muzeem jsou úzce spojeny také webové stránky www.staryrozmital.cz, na kterých Jindřich Jirásek st. sleduje na denní bázi dění ve Starém Rožmitále a jeho okolí.

Je také autorem několika knih. “Cvokaři do hloubky seznamují s dějinami tohoto zvláštního řemesla na Rožmitálsku, R. R. Hoffmeister – Nezasloužený osud průkopníka literární fantastiky je monografií slavného rožmitálského rodáka, který psal o pravěku a raných Slovanech dávno před Eduardem Štorchem a dvě knihy mapují historii místních dobrovolných hasičů a oddílu národní házené. V současnosti dokončuje “docu thriller” o odboji na Třemšínsku v období druhé světové války. 

Více informací o muzeu najdete na www.staryrozmital.cz nebo na facebooku Starého Rožmitálu a na facebooku muzea


NABÍDKAPŘÍTISKOVÝ ZNÁMKOVÝ LIST

Cena: 550,-

Sběratelský přítiskový známkový list s jedním kuponem, jež připomíná výročí 10 let od otevření Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále.  Kupon nese logo Cvokařského muzea, na volných kuponech je citát z knihy návštěv muzea “Cvokárna není jen V Bohnicích!” a fotografie kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále, kde Jakub Jan Ryba složil svoji Českou mši vánoční. List nese označení V, což znamená, že byl vytištěn v tiskárně poštovních známek Hradištko a to v limitovaném počtu 200 kusů.


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA PŘÍTISKOVÝ ZNÁMKOVÝ LIST 

Cena: 100,-

Formát: C5


PAMĚTNÍ LIST S PODPISEM

Cena: 300,-

Formát: A4

Číslovaný pamětní list emitovaný v počtu 100 kusů s přítiskovou známkou a kuponem “10 let Cvokařského muzea” , který je oražen příležitostným kašetem.  List je podepsán zakladatelem muzea Jindřichem Jirásek st.. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)


CERTIFIKÁT AUTENTICITY STVRZUJÍCÍ PRAVOST PODPISU NA PAMĚTNÍM LISTU

Cena: 100,-

Formát: A5


PAMĚTNÍ TISK – “CVOKAŘI”

Cena: 150,-

Formát: A5

Pamětní tisk s vyobrazením jediné dochované dobové fotografie z rožmitálského veřtatu, který nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”. Ten je oražen příležitostným kašetem.


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA PAMĚTNÍ TISK “CVOKAŘI”

Cena: 50,-

Formát: C5


PAMĚTNÍ TISK – “VÝVĚSNÍ ŠTÍT”

Cena: 150,-

Formát: A5

Pamětní tisk s reprodukcí původní plechové cedule “Svazu kovodělníků – cvokařů” pobočky Starý Rožmitál, který nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”. Ten je oražen příležitostným kašetem.


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA PAMĚTNÍ TISK – “VÝVĚSNÍ ŠTÍT”

Cena: 50,-

Formát: C5


PAMĚTNÍ TISK – “POHLED DO VEŘTATU”

Pamětní tisk s pohledem do původního veřtatu, který je součástí Cvokařského muzea v jeho současné podobě. Nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”, jenž je oražen příležitostným kašetem.

Cena: 150,-

Formát: A5


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA PAMĚTNÍ TISK – “POHLED DO VEŘTATU”

Cena: 50,-


PAMĚTNÍ TISK – “FARNÍ KOSTEL”

Pamětní tisk se siluetou farního kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále, jež je nedílnou součástí panoramatu Starého Rožmitálu. Na kostelních varhanech složil učitel a skladatel  Jakub Jan Ryba Českou mši vánoční. Na přilehlém hřbitově je rovněž možné navštívit jeho hrob. Historii kostela se podrobně věnuje také část expozice Cvokařského muzea. Tisk nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”, který je oražen příležitostným kašetem.

Cena: 150,-

Formát: A5


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA PAMĚTNÍ TISK – “FARNÍ KOSTEL”

Cena: 50,-

Formát: C5


CARTES MAXIMUM  – “Cvokárna není jen v Bohnicích”  – EINSTEIN”

Cartes Maximum s aktuálním pohledem do interieru Cvokařské muzea, kde je možné najít rovněž figurku Alberta Einsteina. Ten návštěvníky upozorňuje, že “Cvokárna není jen v Bohnicích”. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

Cena: 100,-

Formát: A6


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA CARTES MAXIMUM“Cvokárna není jen v Bohnicích”  – EINSTEIN”

Cena: 50,-

Formát: C6


CARTES MAXIMUM  – “Rozcestník”

Krásná Cartes Maximum, kde motiv přítiskové poštovní známky přímo koresponduje s motivem pohlednice – rozcestníku, který stojí ve Starém Rožmitále přímo před Cvokařským muzeem. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

Cena: 100,-

Formát: A6


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA CARTES MAXIMUM – “Rozcestník”

Cena: 50,-

Formát: C6


CARTES MAXIMUM  – “Muzeum”

Cartes Maximum s pohledem na Cvokařské muzeum z Aleje Johanky z Rožmitálu, na jejímž začátku se chalupa s původním veřtatem nachází.  Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

Cena: 100,-

Formát: A6


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA CARTES MAXIMUM – “Muzeum”

Cena: 50,-

Formát: C6


CARTES MAXIMUM  – “Kostel”

Cartes Maximum s motivem farního kostela ve Starém Rožmitále, ve kterém složil Jakub Jan Ryba svou slavnou Českou mši vánoční a na jehož hřbitově je také pohřben. Kostel se nachází ve vzdálenosti několik desítek metrů od Cvokařského muzea, ve které se je možné rovněž detailně seznámit s jeho historií.  Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

Cena: 100,-

Formát: A6


PAMĚTNÍ OBÁLKA NA CARTES MAXIMUM – “Kostel”

Cena: 50,-

Formát: C6


PAMĚTNÍ DOPIS S ORIGINÁLEM PŘÍTISKOVÉ POŠTOVNÍ ZNÁMKY A KUPONEM

Pamětní dopis se zpáteční adresou muzea a přiležitostným kašetem. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

Cena: 80,- 

Formát: DL


SBĚRATELSKÁ KARTA KLANU SBĚRATELŮ Č. 3/2021

Třetí Sběratelská karta určená pouze pro členy Klanu sběratelů se dvěma kupony České pošty,  přítiskovou poštovní známkou a předtištěným motivem kovadliny, který připomíná 10 let od založení Cvokařského muzea. Kupon je oražen příležitostným kašetem, poštovní známka pak denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno.  (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)

+ zdarma pamětní obálka na sběratelskou kartu

Cena: 500,-

Formát: A6


ČISTÁ POHLEDNICE – “Cvokárna není jen v Bohnicích”  – EINSTEIN”

Cena: 15,-


ČISTÁ POHLEDNICE – “Rozcestník”

Cena: 15,-


ČISTÁ POHLEDNICE – “Muzeum”

Cena: 15,-


ČISTÁ POHLEDNICE  – “Kostel”

Cena: 15,-


SPECIMEN PŘÍTISKOVÉHO ZNÁMKOVÉHO LISTU

Cena: 2.500,-

Specimen byl vyroben v počtu dvaceti kusů, z toho dva jdou do archivu vydavatele – Klanu sběratelů