Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě
6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA
Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h
Stovky podobných vtipných zápisů se nashromáždily za deset let v knize návštěv Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále. Výročí muzea, které pro potěchu místních a turistů provozuje Jindřich Jirásek st., zakladatel veletrhu Sběratel, připomíná sběratelský přítiskový list a sada sběratelských merkantilií. Členové Klanu sběratelů je nyní mohou získat dříve než ostatní.
Bývalý cvokařský veřtat je od 16. července 2011 přístupný v domě č.p. 74 v Aleji Johanky z Rožmitálu a to od jara do podzimu. A jak říká jeho tvůrce, “vstup do něj je volný a nutný”. Kromě zimních měsíců je otevřeno denně od slušné hodiny ranní až do soumraku.
Návštěvu muzea můžete spojit s krásnou procházkou alejí podél Podzámeckého rybníka od farního kostela, u kterého je pohřben Jakub Jan Ryba, autor slavné České mše vánoční, k zámku v Rožmitálu pod Třemšínem. Ten je spojen především s královnou Johankou, manželkou Jiřího z Poděbrad.
V zachovalém veřtatu v Aleji Johanky si můžete prohlédnout expozici věnovanou zapomenutému řemeslu cvokařskému, tedy ruční výrobě kovaných hřebíků, skob, kramlí, šerek nebo cvočků. Cvokaři, jak si tito kováři sami říkávali, bývali kdysi ve Starém Rožmitále v každé druhé chalupě. Jejich výkovky, především pro vojenská bagančata, byly tak důležité, že v obou světových válkách nemuseli dokonce ani na vojnu či na práce v Říši.
Staroměstské muzeum přináší na panelech také informace a fotografie o historii i současnosti této kdysi samostatné obce, místní zvyky, dialekt, přírodní katastrofy, pranostiky atd. Turistům jistě pomůže plánek hřbitova, na kterém jsou vyznačeny hroby osobností včetně Jakuba Jana Ryby nebo letecké snímky obce a okolí s vyznačením návštěvy hodných míst.
S muzeem jsou úzce spojeny také webové stránky www.staryrozmital.cz, na kterých Jindřich Jirásek st. sleduje na denní bázi dění ve Starém Rožmitále a jeho okolí.
Je také autorem několika knih. “Cvokaři“ do hloubky seznamují s dějinami tohoto zvláštního řemesla na Rožmitálsku, “R. R. Hoffmeister – Nezasloužený osud průkopníka literární fantastiky“ je monografií slavného rožmitálského rodáka, který psal o pravěku a raných Slovanech dávno před Eduardem Štorchem a dvě knihy mapují historii místních dobrovolných hasičů a oddílu národní házené. V současnosti dokončuje “docu thriller” o odboji na Třemšínsku v období druhé světové války.
Více informací o muzeu najdete na www.staryrozmital.cz nebo na facebooku Starého Rožmitálu a na facebooku muzea
Sběratelský přítiskový známkový list s jedním kuponem, jež připomíná výročí 10 let od otevření Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále. Kupon nese logo Cvokařského muzea, na volných kuponech je citát z knihy návštěv muzea “Cvokárna není jen V Bohnicích!” a fotografie kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále, kde Jakub Jan Ryba složil svoji Českou mši vánoční. List nese označení V, což znamená, že byl vytištěn v tiskárně poštovních známek Hradištko a to v limitovaném počtu 200 kusů.
Formát: C5
Formát: A4
Číslovaný pamětní list emitovaný v počtu 100 kusů s přítiskovou známkou a kuponem “10 let Cvokařského muzea” , který je oražen příležitostným kašetem. List je podepsán zakladatelem muzea Jindřichem Jirásek st.. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: A5
Formát: A5
Pamětní tisk s vyobrazením jediné dochované dobové fotografie z rožmitálského veřtatu, který nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”. Ten je oražen příležitostným kašetem.
Formát: C5
Formát: A5
Pamětní tisk s reprodukcí původní plechové cedule “Svazu kovodělníků – cvokařů” pobočky Starý Rožmitál, který nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”. Ten je oražen příležitostným kašetem.
Formát: C5
Pamětní tisk s pohledem do původního veřtatu, který je součástí Cvokařského muzea v jeho současné podobě. Nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”, jenž je oražen příležitostným kašetem.
Formát: A5
Pamětní tisk se siluetou farního kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále, jež je nedílnou součástí panoramatu Starého Rožmitálu. Na kostelních varhanech složil učitel a skladatel Jakub Jan Ryba Českou mši vánoční. Na přilehlém hřbitově je rovněž možné navštívit jeho hrob. Historii kostela se podrobně věnuje také část expozice Cvokařského muzea. Tisk nese přítiskovou známku s kuponem “10 let Cvokařského muzea”, který je oražen příležitostným kašetem.
Formát: A5
Formát: C5
Cartes Maximum s aktuálním pohledem do interieru Cvokařské muzea, kde je možné najít rovněž figurku Alberta Einsteina. Ten návštěvníky upozorňuje, že “Cvokárna není jen v Bohnicích”. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: A6
Formát: C6
Krásná Cartes Maximum, kde motiv přítiskové poštovní známky přímo koresponduje s motivem pohlednice – rozcestníku, který stojí ve Starém Rožmitále přímo před Cvokařským muzeem. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: A6
Formát: C6
Cartes Maximum s pohledem na Cvokařské muzeum z Aleje Johanky z Rožmitálu, na jejímž začátku se chalupa s původním veřtatem nachází. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: A6
Formát: C6
Cartes Maximum s motivem farního kostela ve Starém Rožmitále, ve kterém složil Jakub Jan Ryba svou slavnou Českou mši vánoční a na jehož hřbitově je také pohřben. Kostel se nachází ve vzdálenosti několik desítek metrů od Cvokařského muzea, ve které se je možné rovněž detailně seznámit s jeho historií. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: A6
Formát: C6
Pamětní dopis se zpáteční adresou muzea a přiležitostným kašetem. Poštovní známka je oražena symbolicky denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
Formát: DL
Třetí Sběratelská karta určená pouze pro členy Klanu sběratelů se dvěma kupony České pošty, přítiskovou poštovní známkou a předtištěným motivem kovadliny, který připomíná 10 let od založení Cvokařského muzea. Kupon je oražen příležitostným kašetem, poštovní známka pak denním razítkem pošty 26242 v Rožmitále pod Třemšínem s datem 16. července 2021, tedy přesně deset let poté, co bylo muzeum slavnostně otevřeno. (razítko České pošty na obrázku je pouze ilustrační)
+ zdarma pamětní obálka na sběratelskou kartu
Formát: A6
Specimen byl vyroben v počtu dvaceti kusů, z toho dva jdou do archivu vydavatele – Klanu sběratelů