Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (5.9.) od 16 do 19 h a v pátek (6.9.) od 9 h

Více informací o veletrhu

Ve dnech 14. do 16. září se bude na pražském Výstavišti v Holešovicích konat jubilejní desátý ročník mezinárodního veletrhu Sběratel. Veletrh se již etabloval mezi významnými sběratelskými akcemi v Evropě a je pravidelně zařazován do kalendárií mezinárodních filatelistických i numismatických organizací.

Na Sběrateli, který se věnuje především filatelii, pohlednicím, numismatice, ale také minerálům, drahým kamenům, telefonním kartám i ostatnímu sběratelství, se letos představí přes 220 vystavovatelů z 35 zemí. Záštitu nad ním převzala Česká pošta, Svaz českých filatelistů a Česká numismatická společnost.

Nejvíce je na veletrhu zastoupena filatelie. Přestože zlí jazykové tvrdí, že sbírání známek a celin je nyní záležitostí starší generace, průzkumy provedené na veletrhu vloni a před třemi lety ukázaly, že i v dnešní moderní době filatelie neztratila půvab pro mladé lidi. Navíc každá taková akce jakou je například veletrh Sběratel vždy zvedne vlnu zájmu o sběratelství.

Kromě všech významných českých obchodníků a sběratelů se v oboru filatelie představí také firmy z Německa, Švýcarska, Rakouska, Argentiny, Slovenska, Velké Británie a dalších zemí. Na veletrh vedle České pošty přicestují také poštovní správy z Austrálie, Běloruska, Irska, Kypru, Německa, KLDR, Slovenska, Srbska, Švýcarska a poštovní správa Organizace spojených národů. Zastoupeny budou také pošty tzv. známkových zemí počínaje ostrovem Fiji a konče státem Vanuatu. Pošty pro veletrh připravily příležitostná razítka a celiny a navíc v expozici České pošty bude možné si mimořádně v neděli nechat orazit české poštovní zásilky razítkem OSN. Neděle byla totiž na veletrhu vyhlášena Dnem Organizace spojených národů. Filatelistické nadšence i laiky jistě ohromí výstavka zapůjčená z Britského poštovního muzea v Londýně.

Letošní jubilejní veletrh bude důkladnou přípravou na rok 2008, kdy se bude konat společně se Světovou výstavou poštovních známek PRAGA.

Stejně jako známky, které lze sbírat z čistě sběratelského zájmu, ale také jako výhodnou investici, tak také obor numismatika nabízí celou paletu mincí od antického Řecka až po současné ražby z čistého zlata. Sbírání mincí a bankovek zaznamenává už několik let velký rozvoj. Zásluhu na tom má především postupné zavádění eura v členským zemích EU. Sběratelé nejen doplňují nové ročníky ražeb mincí „starých” zemí v Evropské unii, ale vždy s napětím a hlavně velkým zájmem očekávají nové mince jak tomu bylo letos u Slovinska, jak tomu bude v roce 2009 u Slovenska a za pět let asi u nás. Navíc mincovny vydávají tzv. investiční mince ze zlata, které časem určitě na hodnotě neztratí. Proto na veletrhu Sběratel mají tradičně úspěch právě expozice mincoven, a to ať už se jedná o Českou mincovnu či Mincovnu Kremnica, ale také mincovny z Rakouska, Kanady, Velké Británie, Švýcarska, Norska a dalších zemí. K jubilejnímu veletrhu připravila Česká numismatická společnost výstavu České mince od středověku po novověk.

Na vzestupu je rovněž sběratelství starých pohlednic, především těch do roku 1945. Jejich ceny se za posledních pár let zněkolikanásobily a vytvořit v současné době sbírku např. své rodné obce či pohlednic blahopřejných, vánočních apod. je docela náročné. Zde platí určitá nostalgie ke starým časům, ale také zvědavost jak vypadala třeba má ulice před sto lety. A navíc takové barevné litografie z přelomu 19. a 20. století jsou uměleckým dílem. Každopádně sběratelství starých (ale i nových) pohlednic přináší – tak jako v ostatních oborech – velkou radost. Na Sběrateli se s pohlednicemi představí přes 40 prodejců.

Velký nárůst počtu vystavovatelů lze pozorovat v posledních letech v oboru minerálů a drahých kamenů. Samozřejmě i tady existují sběratelé, ale veletrh Sběratel má kouzlo v tom, že je určen také nejširší veřejnosti. A dát si do bytu solitér v podobě ametystové geody z Brazilie či kalcitu nebo pouštní růže z Číny, to znamená od návštěv jistou pochvalu. Na veletrhu budou zastoupeny tyto divy přírody snad ze všech známých světových nalezišť. A budou zde také náhrdelníky, náramky, přívěsky, tzv. léčebné tromlované kameny a řada dalších zpracovaných minerálů a drahých kamenů. Na veletrh je přivezou obchodníci nejen od nás, ale také z Číny, Indie, Německa, Slovenska, Maďarska a Polska. Zajímavým doplňkem tohoto oboru bude výstava s názvem Giganti představující nové nálezy až 70 kg vážících minerálů z centrální Číny.

Tradičně na veletrh patří obor telefonních karet. V současnosti se celosvětově sbírají nejen klasické čipové karty do telefonních automatů, ale také tzv. prepaid karty, dobíjecí kupony do mobilů a další karty v širokém slova smyslu (bankovní, hotelové, hokejové apod.). Vydavatelé vycházejí vstříc sběratelům a pečlivě vybírají zajímavé náměty. Na Sběrateli budou karty nabízet obchodníci z Číny, Francie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Slovinska, Řecka, Turecka, Ruska a dalších zemí. Karty se sbírají stále a sbírky vypadají v pořadačích nádherně. Jak říkají sběratelé: Karty nejsou tak lehké jako známky, takže při průvanu neuletí, a tak těžké jako třeba minerály, aby vám poranily palec u nohy. Navíc k jejich uložení lze dobře použít fólie na vizitky.

Klub sběratelů kuriozit tradičně na veletrhu reprezentuje tzv. ostatní sběratelství. Sbírání víček od smetany do kávy, ubrousků, kapesních kalendáříků, sýrových nebo pivních nálepek, ale také automobilů – veteránů či pojistek, boilerů atd. atd., také přináší radost a leckdy sběratelé tak zachraňují svědky zašlých časů pro budoucí generace. Ostatně je pravdou, že u veškerého sběratelství, kterému se člověk věnuje opravdu do hloubky, se ze sběratele stává odborník na určitý obor a určitou historickou dobu. Vždyť všechna dnes v Česku vznikající soukromá muzea mají základ ve sbírkách, u nichž mají majitelé touhu seznámit s nimi nejširší veřejnost.

Ve všech sběratelských oborech bude návštěvníkům k dispozici bezplatná poradenská a znalecká služba soudních znalců (na stáncích označena žlutými nápisy Poradenství).

Otevírací doba pro veřejnost: pátek a sobota 10 – 18 hodin, neděle 10 – 16 hodin. Vstupné: 60 Kč, zlevněné 20 Kč. Na veletrh Sběratel mají již tradičně ženy a mládež do 18 let vstup zdarma.

 

Další články Sběratel 2007