Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

9.- 10. září 2022 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 17
Pro obchodníky již ve čtvrtek (8.9.) od 16 do 19 h a v pátek (9.9.) od 9 h

Doprovodný program 2013

DOPROVODNÝ PROGRAM 2013

KŘTY

Čtvrtek 5. 9.

15:00 – křest známky Franz Kafka spojený s autogramiádou její autorky výtvarnice Mariny Richterové a autora liniové kresby známky rytce Miloše Ondráčka

Marina Richterová slaví již po dva roky velké úspěchy na mezinárodních soutěžích poštovních známek se svou dráždivou známkou s portrétem W. A. Mozarta. Její nová známka vydaná k 130. výročí narození spisovatele Franze Kafky je opět ukázkou kombinace vynalézavé výtvarné práce a originálního pojetí limitujícího prostoru, který známka umělcům poskytuje.

Místo konání: před expozicí České pošty

15:30 – křest unikátní mince s motivem komiksu Čtyřlístek a logem veletrhu Sběratel, která bude v prodeji pouze pod dobu trvání veletrhu. Minci, jež je oficiálním platidlem Cookových ostrovů, vydala holandská firma Numiscollect

Místo konání: expozice firmy Numiscollect

16:00 – Představení oficiální medaile k 100. výročí narození legendy českého fotbalu, Josefa Bicana a autogramiáda slavných hráčů Slavie.

Místo konání: expozice firmy Národní pokladnice č. 215

17:00 – Vyhlášení ankety o nejkrásnější českou poštovní známku z let 1993 – 2012

Na veletrhu Sběratel proběhne vyhlášení výsledků mimořádné jubilejní ankety, kterou uspořádala Česká pošta a časopis Filatelie k 20. výročí vydání první známky ČR. Anketa vychází z každoroční soutěže o nejkrásnější známku roku, která právě letos slaví dvacetileté výročí. Za dvacet let vyšlo v České republice 753 známek (plus čtyři automatové) a bylo možné hlasovat pro kteroukoli z nich.

Místo konání: před expozicí České pošty

Příležitostné razítko tento den

Pátek 6. 9.

14:00 – křest poštovních známek s motivy historických vozů značky Škoda a motocyklu Böhmerland spojený s autogramiádou jejich autora Václava Zapadlíka

Na loňský úspěch Světových aut na českých poštovních známkách od Václava Zapadlíka letos naváže sešitek věnovaný předválečným vozům Škoda. Poštovní známky nejsou tentokrát určeny pro zásilky do Evropy, ale mají „tuzemské“ výplatní písmeno A. Zapadlík na nich svým nezaměnitelným rukopisem ztvárnil modely Škoda 860 z roku 1930 a Škoda 645 z roku 1932.

Během křtu nového sešitku s auty se připomenou také dvě poštovní známky od stejného autora, které vyšly již před prázdninami: Železniční osobní drezína Tatra 15/30 a Motocykl Čechie 33 – Böhmerland. Nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě bude dokonce na veletrhu také k vidění!

Místo konání: před expozicí České pošty

15:30 – křest aršíku poštovních známek „Krása přírody – Karlštejnsko“ a autogramiáda výtvarníků Knotkových

Již tradiční premiéru si na Sběrateli odbude další ze série kouzelných aršíků „Ochrana přírody“ manželů Knotkových, letos s tématem Karlštejnska.

Místo konání: foyer

17:00 – křest poštovní známky Cyril a Metoděj, společné slovensko-česko-vatikánsko-bulharské známky připomínající 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu

I když známka vyšla již v červnu, na veletrhu si ji připomeneme proto, že kromě bulharské strany se letos Sběratele účastní všechny poštovní správy, které se na společné emisi podílely – tedy česká, slovenská i pošta Vatikánu. Křest doprovodí výstava svatých obrázků a pohlednic s cyrilometodějskou tématikou ze sbírek Evy Charvátové-Comperti.

Místo konání: před expozicí České pošty

Příležitostné razítko tento den

Sobota 7. 9.

11:00 – křest dopisnice veletrhu Sběratel vydané k 80. narozeninám herce J. P. Belmonda

Ústředním motivem dopisnice je motiv klasického filmu Muž z Honkongu, který v české distribuci provázel originální plakát Karla Vacy z roku 1967. Jeho dcera Kateřina Ferencová bude také jednou z těch, kteří dopisnici pokřtí. Během křtu dopisnice bude možné získat podpis spisovatele a herce Jiřího Žáka do jedné z jeho několika knih, které o slavném francouzském herci napsal.

Místo konání: před expozicí České pošty

Sobota je stejně jako každý rok „Dnem OSN“, kdy je možné získat na stánku pošty OSN ke Dni OSN příležitostné razítko.

Příležitostné razítko tento den

Další články Sběratel 2013