Sběratel.info

Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě

6.- 7. září 2024 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA, otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (7.9.) od 16 do 19 h a v pátek (8.9.) od 9 h

Získejte pamětní sběratelskou bankovku k výročí narození největšího bankéře první republiky! Jaroslav Preiss se narodil právě před 150 lety

PRODEJ BYL UKONČEN.
BANKOVKY JIŽ NELZE OBJEDNAT.

Symbolicky v den, kdy se v roce 1870 narodil v Přešticích jeden z nejvlivnějších československých bankéřů Jaroslav Preiss, vydává Muzeum cenných papírů, nadační fond pamětní sběratelskou bankovku s jeho portrétem. Na rubové straně je pak použit motiv sídla Živnostenské banky na pražských Příkopech, jež je se jménem Jaroslava Preisse nedomyslitelně spjata. Sběratelská bankovka je emitována v počtu 1 100 kusů, rozdělených do tří sérií a přednostně je nabízena pouze členům Klanu sběratelů.

Jaroslav Preiss se za svého života se nechal několikrát portrétovat svými přáteli, malíři a grafiky. Jedním z nich byl i Max Švabinský, který pro něj v roce 1930 vytvořil grafický list suchou jehlou.

Hlavním motivem lícové strany bankovky je právě onen Švabinského portrét, který byl pro účely bankovky rytecky převeden do tiskové podoby rytcem Bohumilem Šneiderem, autorem mnoha poštovních známek a československých bankovek. Hlavní motiv Jaroslava Preisse je doplněn atributy bankovnictví stylizované do včelího úlu, jako symbolu pilnosti a spořivosti a viditelným i skrytým logem Živnostenské banky s jeho podpisem.

Na rubové straně je použita dobová kresba budovy centrály Živnostenské banky, která vznikla v letech 1935-1941 podle projektu arch. Františka Roitha a která byla dokončena za přímého vlivu Jaroslava Preisse, doplněná opět symboly Živnostenské banky. Autorem celého návrhu je ceninový grafik René Staněk.

Bankovky o rozměru 158×75 mm byly vytištěny technologií ofsetu v tiskárně cenin a obsahují celkem 20 ochranných prvků. Datum vydání bankovky připadá na 8 prosince 2020. Celkem je vyrobeno 1.100 kusů, rozdělených do tří sérií. Série A (300 kusů) a B (600 kusů). Poslední série C je vydána pro potřeby města Přeštice a jeho Kulturního a komunitního centra.

Více informací: Kdo byl největší finančník prvorepublikového Československa?


PRODEJ BYL UKONČEN.
BANKOVKY JIŽ NELZE OBJEDNAT.

Cena bankovky, série A – 200 Kč

Cena bankovky, série B – 150 Kč

Cena bankovky série C – 200 Kč. Sérii C lze koupit pouze v Kulturním a komunitním centrum Přeštice. [email protected]


SÉRIE A
SÉRIE B
RUBOVÁ STRANA BANKOVKY