VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká pošta vydává známku k výročí Marie Terezie, ČNB přichystala pamětní minci

Sberatel.info

2. Mai, 2017

Poštovní známku věnovanou Marii Terezii vydává Česká pošta. Její autory, výtvarníka Jindřicha Ulricha a rytce Miloše Ondráčka, můžete ve středu 3. 5. od 15:00 hod. zastihnout na autogramiádě na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze. Vedle „Osobnosti: Marie Terezie“ budou představeny ještě poštovní známky věnovaná Věře Čáslavské a zámku Frýdlant. Habsburskou císařovnu připomíná také Česká národní banka a to mincí v nominální hodnotě 200 korun.

Do oběhu se dostane 5600 mincí v běžném a 11.300 mincí ve špičkovém provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Autorem mince je Vojtěch Dostál. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

terezie minceterezie mince 2

Na lícní straně mince je dvouhlavý orel s trupem překrytým svislou obdélnou deskou s názvy reforem Marie Terezie: “Školství”, “Daně”, “Měna”, “Robotní patent”, “Státní správa” a “Míry a váhy”. Na heraldicky levém křídle orla je český lev. Značka České mincovny, která mince vyrobila, je umístěna mezi heraldicky pravou spodní perutí a nápisovou deskou.

Na rubu mince je portrét Marie Terezie, který po obvodu mince doplňuje její jméno. Vpravo od portrétu je rok jejího narození “1717” a vlevo od něj rok “2017”. Nad ním jsou umístěny iniciály autora mince Vojtěcha Dostála v podobě obráceného písmena “D”.

Marie Terezie, autorka moderního centralizovaného státu z habsburské monarchie, se narodila 13. května 1717 jako nejstarší dcera Karla IV. a Alžběty Kristýny Brunšvické. Na habsburský trůn nastoupila v roce 1740 a panovala na něm až do své smrti v roce 1780.

terezie

Za její vlády vznikly významné reformy ve školství, soudnictví a finančnictví. Zasloužila se také o rozvoj průmyslové výroby a prosadila evidenci obyvatel, budov, pozemků. Také umožnila efektivnější vybírání daní. Během její vlády se budovaly nové cesty a byla zavedena jednotná soustava měr a vah a jednotná měna. Za její vlády se také na českém území poprvé zavedly papírové peníze.

“Marie Terezie, jakožto jediná panovnice na českém trůně, patří k ženám, které se významně zapsaly do českých dějin. Její rozhodnutí a reformy na nás mají vliv dodnes. Vzpomínky v podobě pamětní stříbrné mince jí bezesporu patří,” uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

 

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Více na:

http://expo-net.blogspot.cz/

http://www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/stribrne_mince/2017/psm_marie_terezie.html

JJ, čtk, foto: expo-net.blogspot.cz, ČNB

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci

    18.05.2024 - 18.05.2024

    Jihlava , Česká republika

    https://www.burzajihlava...
  • Paris Philex 2024

    Tradiční filatelistický veletrh.

    30.05.2024 - 01.06.2024

    Paříž, Francie

    https://urlz.fr
  • Army Fest Kroměříž

    Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

    23.06.2024 - 23.06.2024

    Kroměříž, Česká republika

    www.hobbyvystaviste.cz...
  • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

    První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

    26.06.2024 - 29.06.2024

    Madrid, Španělsko

    https://eventonumismatic...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum másla

    Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

    Máslovice, Středočeský kraj

    www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum řemesel

    Muzeum se sbírkou seker.

    Konice, Olomoucký kraj

    www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
  • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

    Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

    Kašperské hory, Plzeňský kraj

    www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter