Muzeum cenných papírů (MCP) oslaví na letošním veletrhu Sběratel 15 let existence. Do svých sbírek za tu dobu nashromáždilo přes 100 000 (!) exponátů. V rozhovoru zve jeho zakladatel Rudolf Píša také na zajímavou výstavku, jež proběhne přímo na výstavišti i na autogramiádu výtvarníků, se kterými muzeum spolupracuje. A pozor! Přímo na veletrhu se bude zapisovat do Knihy rekordů!
Sběratele ale zajímala i bakelitová Tatra 111 prodaná za 131 tisíc korun, 16mm film Anděl na horách nebo první vydání foglarovky z roku 1936.
Do Rekordmanské síně slávy festivalu Pelhřimov – město rekordů uvedli organizátoři šestašedesátiletého technika a experimentálního archeologa Pavla Pavla. V roce 1986 po letech příprav dokázal rozpohybovat kamenné sochy moai na Velikonočním ostrově.
Čtyřkorunová zelená poštovní známka s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919 se minulý týden v Bratislavě vydražila za 1,9 milionu korun.
V březnových aukcích se prodaly investiční stříbrné mince za téměř 900 tisíc korun či tisícikoruny s přetiskem v zajímavé sběratelské postupce. Nového majitele našly rovněž vzácné vltavíny a litografie Jana Saudka. Kuriozitou pak byl prodej 108 výtisků hororových příběhů publikovaných pod názvem Stopy hrůzy.
Zatímco v numismatice se v únoru prodaly na Aukru dukáty z let 1978-1982 či mince ČNB oslavující takzvané kulturní památky technického dědictví, v plně funkčním Citroenu DS 23 Pallas může odjet nový majitel na první jarní vyjížďku. Milovníci umění si přišli na své v aukci pastelu Jana Zrzavého a jeden ze sběratelů knih si koupil 11 děl Jiřího Kulhánka. Třešničkou na dortu pak byla aukce kolekce her Divadla Járy Cimrmana k výročí půlstoletí jeho existence.
Obraz Františka Kupky s názvem Complexe, který pochází z pozůstalosti zesnulého herce Seana Conneryho, se v Londýně vydražil za 4,646.000 liber (122,9 milionu korun).
Na prvních třech místech žebříčku top aukcí na Aukru se v prosinci udržely mince. Sběratelé ale neváhali utrácet i za veterány, poštovní známky či technické rarity. Na Aukru se tak prodala třeba první poštovní známka světa, veterán automobilky Walter z roku 1932 či pradávný telefon za 35 200 korun.
Hodnota medailí vzrostla i díky tomu, že je zpěvák tři měsíce před svou smrtí podepsal. Na druhém místě skončila občanská varianta Řádu bílého lva, za který nový majitel zaplatil 140.000 korun. Za 23 500 Kč se prodal šlapací moskvič.
Vůz, kterým v 80. letech jezdila princezna Diana, se dražil ve Velké Británii na závodním okruhu Silverstone. Odhadovaná cena přitom byl 100.000 liber (2,9 milionu korun). Tento týden uplynulo 25 let od Dianina tragického úmrtí při dopravní nehodě v Paříži.