Vatikán nabídne na veletrhu exkluzivně sběratelům možnost začít sbírat novou emisi „Jubilejní kříž“, Česká mincovna zase začne svou novou investiční minci prodávat dříve, než ve obchodech. Na Sběratele se letos celkově chystá několik desítek numismatických firem z celého světa, z toho řada vůbec poprvé.
Poklad více než tisíce stříbrných mincí z doby třicetileté války nabízí nová stálá expozice, kterou otevřelo Blatské muzeum v jihočeské Soběslavi. Mince našel náhodou místní občan v roce 2008.
Proti čtvrtému měsíci loňského roku je to nárůst o 11,6 procenta. Poptávka je neustále po vzácných mincích, stále častěji lidé obchodují také s automobily a motorkami. Nového majitele tak našla Škoda 110 R i moped Stadion.
Proti roku 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covid-19, šlo o nárůst o 55 procent. Vyplynulo to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.
Po hodně dlouhé době první šanci, jak se potkat a nakoupit „na živo“, nabídne sběratelům od 25. do 26. března jarní veletrh Sběratel v pražském hotelu Olympik. Chystá se na něj několik desítek vystavovatelů z celého světa a návštěvníky čeká atraktivní doprovodný program.
Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 100 let od úmrtí Jana Janského, objevitele čtyř základních krevních skupin. Mince je první pamětní dvousetkorunou z nového pětiletého emisního plánu ČNB.
Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě proběhne na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech od 10. do 11. září. Do Prahy se chystá na 200 vystavovatelů z celé Evropy a k vidění bude mimo jiné známá československá „zelená stokoruna“ s pořadovým číslem 0001. Na jednu vstupenku pak bude navštívit také veletrhy Minerály a drahé kameny a Vinyl & Stero Expo.
Platidla a medaile z doby Československa vystavuje aktuálně Mincovní kabinet Státních uměleckých sbírek Drážďany (SKD). Na výstavu s názvem Raženo v srdci Evropy. Peníze a medailérské umění v Česko/Slovensku zapůjčilo předměty ze svých sbírek i české Národní muzeum, v Německu budou vystaveny poprvé.
Jedná se o meziroční nárůst o 22,5 procenta. Tradičně velký zájem byl o vzácné mince. Například výroční svatováclavský desetidukát z roku 1933 se prodal za 581.200 korun.
Největší evropský v přírodě nalezený zlatý poklad byl objeven na břehu potoka u Podmokel na Rokycansku před 250 lety, 12. června 1771. Nalezl jej jeden místní nádeník při sekání trávy. Jednalo se asi o 5000-7000 zlatých keltských mincí, tzv. duhovek, o celkové váze 40-50 kilogramů. Většina duhovek ale byla roztavena a zpracována na dukáty.