Výstava v regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku zavede návštěvníky do období bicyklů 19. století. Soubor jízdních kol pochází ze sbírek muzeí v Pardubickém kraji.
Na výstavě věnované fenoménu lahve prezentuje muzeum v Ústí nad Labem část ze své bohaté sbírky pocházející z kdysi největší továrny na výrobu lahví v Rakousku-Uhersku. Poslední exponáty zachránili historici zpod nánosů holubího trusu těsně předtím, než zchátralý areál nechal srovnat před třemi lety jeho majitel se zemí.
Lidé v únoru na Aukru pořídili sběratelské a starožitné předměty za 210,5 milionu korun. Mezi desítkou nejzajímavějších vydražených kusů se umístily vzácné mince a bankovky, ale třeba také motocykly značky Jawa.
Několik set plyšových medvědů různých velikostí, barev i stáří zaplnilo výstavní prostory Staré radnice v Hranicích na Přerovsku. Pocházejí ze sbírky Svatavy Ryparové z Klokočí, která čítá dohromady kolem 2500 kousků. Medvědi u ní doma plní zároveň funkci zateplení půdy, kde je má běžně uskladněné. Na hranickou výstavu je dovezla sběratelka ve sto pytlích.
Osobní předměty, které patřívaly členu hudební kapely Beatles Johnu Lennonovi, se ve formě nezaměnitelných tokenů (Non-Fungible Tokens, NFT) vydražily za více než 158.000 dolarů (3,3 miliony korun). Prakticky polovinu částky vynesl ručně psaný text písně Hey Jude s drobnými kresbami od Paula McCartneyho. O výsledku dražby na twitteru informovala aukční síň Julien’s Auctions.
Přemýšlíte, do čeho v novém roce investovat? Zvažujete zlato, akcie nebo dluhopisy? Možná bude mnohem lepší, když své peníze dáte do lega. Ukazuje na to alespoň studie, ve které výzkumníci analyzovali cenu celkem 2322 starších nerozbalených sad lega prodaných v letech 1987 až 2015. Hodnota trhu s legem z druhé ruky roste každoročně o 11 procent
Francouzská herečka Catherine Deneuvová dala do dražby celkem 125 párů bot. Výtěžek z prodeje lodiček, sandálů a luxusních bot putoval na konto dobročinné organizace Restos du coeur (restaurace srdce), která poskytuje jídlo potřebným. Online aukce vynesla 47.000 eur (1,2 milionu korun).
Jednu z nejrozsáhlejších sbírek hodinových mechanismů vystavuje Technické muzeum v Brně. Kolekci shromáždil Libor Hovorka a zahrnuje náramkové, kapesní i kuchyňské hodiny značky Prim i dalších českých a československých výrobců, například někdejšího národního podniku Chronotechna, Elektročasu Praha a Elchronu Polná.
Aukční síň Christie’s bude v listopadu dražit dva diamantové náramky, které kdysi patřily francouzské královně Marii Antoinettě. Hodnotu šperků, do nichž je zasazeno 112 briliantů, odhaduje na dva až čtyři miliony švýcarských franků (48 až 95 milionů korun), zároveň ale očekává, že cena se může vyšplhat mnohem výše.
Historické přilby, staré pohlednice či čajové lžičky ze svých sbírek vystavuje ještě do 24. října v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci divadelník, hudebník a textař Jiří Suchý. Zakladatel divadla Semafor, který nedávno oslavil 90. narozeniny, sám sebe označuje za „náhodného sběratele“.