Kdesi ve Francii se z hlíny, v níž ležela zakopaná více než tři desetiletí, vynořila malá soška letícího nočního dravce. Zdá se, že pátrání po zlaté sově, jedno z nejdéle trvajících hledání pokladu na světě, je teď u konce.
Více než 2,5 milionu exemplářů preparovaného hmyzu uchovávají odborníci v nenápadné budově ve Slatině na okraji Brna. Sídlí tam depozitář entomologického oddělení Moravského zemského muzea. Ve starobylých skříních se skrývají největší motýli a brouci světa i okem sotva viditelné druhy. K zajímavostem patří exempláře, které sbíral a preparoval Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence.
České návštěvníky v muzeu legendárního německého spisovatele Karla Maye v saském městečku Radebeul nedaleko Drážďan provádí český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Svůj hlas totiž před několika lety propůjčil audioprůvodci, který turistům slouží zdarma.
Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do sbírek Zlatou přilbu, kterou v roce 1961 vyhrál legendární motocyklový závodník Oldřich Klaudinger. Artefakt zakoupilo od jeho manželky Boženy Klaudingerové. Muzeum tak vlastní tři trofeje slavného plochodrážního závodu.
Sběratelství luxusních psacích per není v Česku rozšířené tak jako v zahraničí, větší zájem je například o mince či poštovní známky. Přesto se ale obchodníci setkávají s lidmi, kteří za prémiové nebo vzácné psací pero utratí i desítky tisíc korun.
Srpen byl na Aukru měsícem kuriozit. Prodalo se například 117 kusů pivních vršků za téměř 50 tisíc korun. Nového majitele našel ale i starý policejní odznak, píšťala z parní lokomotivy či vzácní Pokémoni.
Držitel zápisu v Guinnessově knize rekordů za největší sbírku fosilií výkalů si v americkém státě Arizona otevřel muzeum, kde své poklady vystavuje. Muzeum ve městečku Williams, podle sbírky příznačně nazvané Poozeum lze volně přeložit jako Výkaleum.
Památník národního písemnictví/Muzeum literatury chystá velkou výstavu o Jaroslavu Foglarovi. Expozice nabídne návštěvníkům originály prvních náčrtů, scénářů a skic, až po finální výsledek všech komiksů Rychlých šípů vydaných za první republiky.
Papírové modely hradů a zámků v Česku, které poskytly své prostory pro natáčení známých filmů a pohádek, zdobí prostory hradu Šternberk na Olomoucku. Více než sedm desítek modelů pochází ze sbírek Jiřího Struže. Náruživý modelář makety historických sídel vyrábí už přes 50 let. V jeho panelovém bytě zabírají dvě místnosti.
Na zámku v Rájci nad Svitavou na letní sezonu přichystali výstavu s názvem „Salóny s vůní tabáku“. Milovníky historie čekají mimo jiné i vzácné exponáty na toto téma ze soukromých sbírek rodiny Salm-Reifferscheidt.