Důkladné analýzy, čištění a konzervace čekají unikátní denárový poklad z 11. až 12. století objevený nedávno na Kutnohorsku. Jde o soubor více než 2150 stříbrných mincí, který odborníci považují za jeden z největších nálezů posledního desetiletí a jeho hodnotu přirovnávají k milionové výhře ve sportce. Vlastník si za mince mohl ve své době pořídit vybavenou vesnici či poddanské město.
Poklad více než tisíce stříbrných mincí z doby třicetileté války nabízí nová stálá expozice, kterou otevřelo Blatské muzeum v jihočeské Soběslavi. Mince našel náhodou místní občan v roce 2008.
Regionální muzeum v Žatci poprvé v úplnosti představuje Žatecký poklad z počátku 11. století. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů váží téměř tři kilogramy.
Amatérští hledači pokladů, vybavení detektory kovů, se vydali do polí v okolí nizozemské vesnice Ommeren. Stalo se tak poté, co nizozemský národní archiv zveřejnil v úterý starou mapu s označením místa, kam němečtí vojáci na konci druhé světové války údajně ukryli cennosti v hodnotě milionů eur.
Největší evropský v přírodě nalezený zlatý poklad byl objeven na břehu potoka u Podmokel na Rokycansku před 250 lety, 12. června 1771. Nalezl jej jeden místní nádeník při sekání trávy. Jednalo se asi o 5000-7000 zlatých keltských mincí, tzv. duhovek, o celkové váze 40-50 kilogramů. Většina duhovek ale byla roztavena a zpracována na dukáty.
Do amerických Skalistých hor se v uplynulých deseti letech vydaly za pokladem tisíce lidí poté, co tam truhlu plnou zlata, rubínů, smaragdů, diamantů, vzácných mincí, čínských podobizen z nefritu a předkolumbovských sošek zvířat ukryl sběratel umění a starožitností. Poklad, jehož hodnota podle odhadů převyšuje milion dolarů, nedávno objevil jeden nejmenovaný šťastlivec.
Starověký poklad hledá svého majitele: nález tisíců zlatých a stříbrných mincí ve sklepě domu v někdejším židovském ghettu na jihozápadě Maďarska představuje záhadu i pro historiky, napsala agentura AFP. Scéna hodná románu se odehrála loni v únoru v jednom sklepě v městečku Keszthely na břehu jezera Balaton, vzdáleném asi 190 kilometrů od Budapešti.
Sokolovské muzeum připravuje prostory pro vystavení takzvaného sokolovského pokladu. Zlaté šperky mnohamilionové hodnoty z 19. a 20. století by měly být vystaveny ve sklepních prostorách sokolovského zámku. Vybudování expozice bude stát 13,5 milionu korun. Dva miliony už muzeu přislíbilo přispět město Sokolov, řekl ředitel muzea Michael Rund.
Pamětní listinu, černobílé fotografie, deník Večerní Praha nebo stříbrnou pamětní medaili a pětadvacetikorunovou minci ukrývala po 44 let olověná schránka, kterou našli pracovníci při současné rekonstrukci Národního muzea v Praze v jeho hlavní věži. Schránku vložili do lucerny věže při opravách v roce 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov, jejichž jména jsou i na schránce. Ředitel muzea Michal Lukeš předpokládá, že schránka se vrátí na své místo za čtyři a pět měsíců, kdy bude makovice věže pozlacena.
Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje poprvé poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911. Podle odborníků má sbírka nevyčíslitelnou hodnotu, jde o jeden z největších zlatých nálezů v tuzemsku. Nález obsahoval 352 mincí, muzeum představuje polovinu z nich. Výstava s názvem Uničovský zlatý poklad - Utajený příběh šibeničního vrchu bude otevřena za přísných bezpečnostních podmínek od čtvrtka do 5. června.